SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ujawniać czy nie?

Z badania Z. Izdebskiego, zrealizowanego przez TNS OBOP wynika, że przeważająca większość Polaków (88%) słyszała o sprawie byłego dyrygenta Polskich Słowików oskarżonego o molestowanie seksualne dzieci

Dwie trzecie Polaków (66% ) uważa, że media miały prawo ujawnić publicznie informację, o tym, że Wojciech K. jest zakażony wirusem HIV, w tym 45% zdecydowanie popiera ujawnienie tego typu informacji opinii publicznej. Przeciwnego zdania jest 23% Polaków. Co dziesiąta osoba (11%) nie ma w tej kwestii zdania.

Bardzo ciekawie wyglądają opinie Polaków na temat sprawy poznańskiej wśród tych, którzy uznają, że osoby żyjące z HIV/AIDS powinny mieć prawo do utrzymania tego faktu w tajemnicy:

 • 34% konsekwentnie przyznaje takie samo prawo również byłemu dyrygentowi Polskich Słowików i tym samym uważa, że media nie miały prawa ujawniać faktu jego zakażenia do opinii publicznej.
 • Aż ponad połowa osób (55%), która generalnie uznaje prawo osób zakażonych do tajemnicy, w przypadku sprawy Wojciecha K. uważa, że media miały prawo ujawnić fakt, iż jest on zakażony wirusem HIV. Można podejrzewać, że mogły mieć na to wpływ informacje na temat przedmiotu jego oskarżenia - a mianowicie molestowania seksualnego dzieci.

  Bardziej spójne deklaracje składały osoby, które generalnie odmawiają prawa do utrzymania w tajemnicy faktu zakażenia wirusem HIV. I wobec tej konkretnej sprawy większość (82%) uznała, że media miały prawo podać do publicznej wiadomości informację o stanie zdrowia Wojciecha K.

  "Wyniki potwierdzają, że jako Polacy mamy tendencję do relatywizowania praw, które przyznajemy innym osobom. Nie traktujemy bowiem praw osób żyjących z HIV jak prawa człowieka, które przysługują wszystkim bez względu na okoliczności. Można przypuszczać, że fakt oskarżenia o molestowanie seksualne wpłynął znacząco na to, że badani nie przyznawali Wojciechowi K. prawa do tajemnicy" - komentuje prof. Zbigniew Izdebski, autor badania.

  Badanie zostało zrealizowane metodą OMNIMAS w dniach 4 - 7 marca 2004 roku na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków powyżej 15 roku życia.
 • Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Ujawniać czy nie?

  0 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl