SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy nowa ustawa medialna? Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

W styczniu premier Donald Tusk zapowiadał odbudowę mediów publicznych i zmiany w ustawie medialnej. Dzisiaj Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy będą zmieniane w dwóch turach. Najpierw parlamentarzyści zajmą się abonamentem, a potem przepisami dotyczącymi Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Bogdan Zdrojewski, fot. FacebookBogdan Zdrojewski, fot. Facebook

Niedawno w Sejmie powstała podkomisja ds. mediów, której przewodniczącym został Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej. 

- Uzyskaliśmy zgodę pana marszałka Szymona Hołowni na powołanie trzech stałych podkomisji, wśród nich jest zespół ds. polityki medialnej konsekwencji wynikających z ustaw medialnych, czyli np. praw autorskich. Podkomisja będzie zbierała opinie, konsultacje, sprawdzała realizację ustaw, ale nie będzie się zajmowała ich tworzeniem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu. 

Jak dodaje, ustawę medialną przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którym kieruje Bartłomiej Sienkiewicz. 

- Zapowiedzi są takie, że w pierwszej kolejności powinna być decyzja o likwidacji abonamentu i zastąpienia go opłatą audiowizualną albo partycypacją w budżecie, ale w formie pewnego mechanizmu, a nie każdorazowo ustalanej kwoty. W mojej ocenie nowa ustawa powinna pojawić się do wakacji - dodaje Zdrojewski. 

Jego zdaniem, w drugiej kolejności będzie likwidacja Rady Mediów Narodowych i zmiany dotyczące Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Należy się ich spodziewać w drugiej połowie roku - dodaje szef komisji kultury. 

Czytaj także: Maciej Świrski będzie mieć kłopoty? "Kierujemy sprawę do prokuratury"

Zapowiedź Donalda Tuska ws. naprawy mediów

W styczniu premier Donald Tusk, pytany o perspektywę czasową nowej ustawy medialnej powiedział: - Mogę tylko ponowić ofertę, także pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Warto zastanowić się, jak odbudować media publiczne, też na poziomie dobrej ustawy. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga dobrej woli. - Być może wskazane będzie powołanie komisji nadzwyczajnej w Sejmie, biorąc pod uwagę konstytucyjne aspekty tej kwestii i zaszłości. Trzeba będzie tu legislacyjnej oryginalności i odwagi myślenia – dodał. 

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Następnie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, minister kultury odwołał zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP. Obecnie spółki te są postawione w stan likwidacji (wraz ze spółkami rozgłośni regionalnych).

Czytaj także: Zmiany kadrowe w TVP. Nowy dyrektor pracował w TVN i Agorze

Dołącz do dyskusji: Kiedy nowa ustawa medialna? Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bo bla
Czyli bez konkretów,bla, bla. Mówi Pan poseł do dziennikarzy. Uważajcie, bo stracicie resztki zaufania. Stolkimobsadzone, spieszyć się nie trzeba.... zebysciemsie nie zdziwiło.
odpowiedź
User
Mysliwiecka 3/5/7
Im dłużej pozwolicie Majcherowi z Kaszyńskim zatrudniać pazernych i konfliktowych pociotków na stołkach w Polskim Radiu, tym szybciej przegracie, a my razem z wami.
odpowiedź
User
Szczeptyk
10 lat temu też obiecywał.
odpowiedź