SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy mechanizm monitorowania jakości internetu z certyfikatem UKE

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej certyfikował udoskonalony mechanizm monitorowania jakości dostępu do internetu. Wyniki pomiaru mogą być m.in. podstawą dochodzenia roszczeń w procesie reklamacyjnym. Wszyscy konsumenci będą mogli korzystać z nowego rozwiązania od 1 grudnia br.

fot. Shutterstock.comArticle

- Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi - czytamy w komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nowy mechanizm zastąpi obecny, którego okres certyfikacji upływa 30 listopada 2020 r. Jego zadaniem jest zwiększenie ochrony użytkowników i konkurencji między dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług.

Mechanizm, który bezpłatnie dostarczyła wyłoniona w konkursie firma V-Speed, będzie dostępny pod adresem pro.speedtest.pl. System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne (Windows i Mac OS) i aplikacji webowej. Dostępna jest też aplikacja mobilna (działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

Aplikacja Pro Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle oraz liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument może sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu.

W nowej wersji mechanizmu pojawiło się kilka zmian, w tym podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s, zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i Mac OS), wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych, wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

Jak podkreśla UKE, wdrożenie mechanizmu poprzedziły weryfikacje przez niezależnego eksperta oraz testy wykonane przez dostawców usług dostępu do internetu i użytkowników. Ponadto, strona pro.speedtest.pl jest w pełni zgodna z WCAG 2.1, AA, co zostało potwierdzone przez Fundację Widzialni Certyfikatem Strona Internetowa Bez Barier. Certyfikat jest gwarantem dostępności serwisu dla osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do dyskusji: Nowy mechanizm monitorowania jakości internetu z certyfikatem UKE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl