SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2015 r. sprzedaż tabletów i komórek w górę, Android liderem

Rynek tabletów zanotuje w 2015 r. wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Sprzedaż telefonów komórkowych będzie wyższa o 3,7 proc., a segment tradycyjnych pecetów zanotuje spadek - prognozuje firma analityczna Gartner.

Gartner zastrzega, że rok 2015 nie przyniesie przełomu w porównaniu z 2014, w którym rynek tabletów znacznie spowolnił, i nie powróci szybko do poziomu dwucyfrowych wzrostów sprzed 3 czy 4 lat. Oczekiwane jest co prawda zwiększenie światowej sprzedaży tabletów, ale na poziomie około 8 proc. rok do roku.

- Załamanie na rynku tabletów było w roku 2014 szczególnie wyraźne - podkreśla w komentarzu do raportu Ranjit Atwal, dyrektor ds. analiz w Gartnerze. - Przez poprzednie dwa lata sprzedaż tych urządzeń rosła w dwucyfrowym tempie. Wyhamowanie tej tendencji można wyjaśnić kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich to wydłużenie technologicznej żywotności tabletów, co powoduje spadek popytu. Druga przyczyna leży w tym, że producenci w nowych modelach tabletów stosują coraz mniej innowacyjnych rozwiązań, a to zniechęca użytkowników do ulepszania swojego sprzętu - dodaje.

Prognoza Gartnera przewiduje, że w nadchodzącym roku sprzedaż telefonów komórkowych wzrośnie o 3,7 proc osiągając poziom ponad 1,9 mld urządzeń.

Według przewidywań w 2015 r. trudności czekają segment tradycyjnych desktopów i notebooków. Do końca roku ich sprzedaż osiągnie poziom 259 mln, a to mniej od 279 mln sprzedanych w roku 2014. Na wzrost z 39 do 62 mln sztuk może liczyć jedynie rodzina najbardziej zaawansowanych i najdroższych komputerów przenośnych (ultramobile premium), do których należą takie modele jak MacBook Air czy Surface Pro.

Gartner prognozuje także, że w rynkowej rywalizacji systemów operacyjnych liderem pozostanie nadal Android. W 2015 r. sprzedaż urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu wyniesie 1,45 mld sztuk, co będzie oznaczało 26-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2014. Z kolei sprzedaż urządzeń z Windowsem będzie się charakteryzowała wyższą dynamiką wzrostu niż tych wyposażonych w oprogramowanie Apple (iOS i Mac OS).

Dołącz do dyskusji: W 2015 r. sprzedaż tabletów i komórek w górę, Android liderem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl