SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W dobie koronawirusa ufamy najbardziej informacjom od lekarzy

Polacy w kwestii informacji o koronawirusie ufają najbardziej lekarzom oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Lekarze i naukowcy to najwiarygodniejsze osoby w czasie epidemii koronawirusa. Tylko co drugi badany w sondażu ARC Rynek i Opinia przyznaje, że wierzy informacjom z Ministerstwa Zdrowia. Informacje płynące z Instytucji Unii Europejskiej są na podobnym poziomie wiarygodności co informacje od znajomych i krewnych.

Najmniej ufamy agendom rządowym (tylko 31 proc. odpowiedzi).

Ufność wobec lekarzy już po epidemii może się utrzymać

- Być może koronawirus przyczyni się, również po opanowaniu epidemii, do większej ufności wobec lekarzy także w innych kwestiach, takich jak szczepienia ochronne czy badania profilaktyczne w kierunku choćby chorób nowotworowych czy chorób krążenia - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. - W ostatnim czasie, przed koronawirusem, aktywne były różne grupy, np. antyszczepionkowców, które głosiły swoje przekonania i którym udało się przekonać do swoich racji jakąś część społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że trend zaufania jednak do lekarzy okaże się dominujący, co miałoby pozytywny skutek na zdrowie wielu ludzi - dodaje ekspert.

Jednocześnie Polacy na razie nie odczuwają dużego niepokoju związanego z obecną sytuacją. Tylko 16 proc. przyznało, że czuje, że problemy w ich życiu się piętrzą tak bardzo, że nie będą mogli sobie z nimi poradzić. Taki sam odsetek badanych uważa, że nie czuje się pewnie w kwestii radzenia sobie z problemami.

38 proc. badanych czuje, że na razie wszystko układa się po ich myśli.

- Obecna sytuacja jest wyjątkowa i bardzo dynamiczna. Obecnie Polacy wiedzą, że koronawirus wpłynie na ich życie oraz na gospodarkę, jednak – jak pokazują nasze badania – nie mają poczucia, że sobie z tą sytuacją nie poradzą. Można się oczywiście spodziewać, że im dłużej obecna sytuacja będzie trwała, tym gorsze będą nastroje. Na razie wygląda na to, że jako społeczeństwo mamy poczucie, że damy sobie z tym radę - ocenia dr Adam Czarnecki.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w dniach 19-24.03.2020, próba N=1033, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.

Dołącz do dyskusji: W dobie koronawirusa ufamy najbardziej informacjom od lekarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl