SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W I półroczu br. eksport żywności wzrósł o 5,3 proc.

O 5,3 proc. do 17,6 mld euro wzrosła wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski w okresie od stycznia do czerwca 2021 r. w stosunku do pierwszego półrocza ub.r. - poinformował resort rolnictwa. Zdaniem ministra Grzegorza Pudy, to kolejny sukces w handlu żywnością.

fot. Shutterstock.comArticle

"Wstępne dane za I półrocze br. wskazują na ponad 5 procentowy wzrost wartości tego eksportu w stosunku do roku ubiegłego. Jest to kolejny sukces w polskim handlu żywnością i to pomimo tego, że odbywał się on w warunkach pandemii" - skomentował dla PAP minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Minister podkreślił, że wysoka jakość polskiej żywności, jej walory smakowe, a także korzystny dla eksportu kurs złotego dały w efekcie wzrost wartości eksportu do poziomu 17,6 mld euro.

Aktywność w pozyskiwaniu dostępu do nowych rynków przez instytucje państwowe, w tym podległe ministerstwu rolnictwa, a także samych eksporterów sprawiają, że polskie produkty są dostępne w 192 krajach, na wszystkich kontynentach - zaznaczył minister.

Ponad 70 proc. wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej

Z danych resortu rolnictwa wynika, że ponad 70 proc. wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej, sprzedano tam towary o wartości 12,6 mld euro, co oznacza 6,8 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Największe przychody z eksportu uzyskano ze sprzedaży do Niemiec (4,3 mld euro), Francji i Niderlandów, Włoch i Czech.

Do krajów pozaunijnych wyeksportowano żywność o wartości ponad 5 mld euro, najwięcej do Wielkiej Brytanii (1,4 mld euro), na Ukrainę (0,4 mld euro), do Arabii Saudyjskiej, Rosji i USA.

W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne (3,2 mld euro), w tym głównie mięso drobiowe. Kolejną grupę stanowiło ziarno zbóż i przetwory (2,3 mld euro), tytoń i wyroby tytoniowe (2 mld euro), produkty mleczne (1,3 mld euro), cukier i wyroby cukiernicze (1,2 mld euro) oraz ryby i przetwory rybne (1,2 mld euro).

Import towarów rolno-spożywczych był o ponad 3 proc. wyższy niż przed rokiem, osiągając 11,8 mld euro.

W okresie od stycznia do czerwca 2021 r. w porównaniu do roku ubiegłego polski eksport towarów rósł w tempie szybszym od importu, co skutkowało 9,8 proc. wzrostem dodatniego salda wymiany handlowej, które wyniosło 5,8 mld euro - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Dołącz do dyskusji: W I półroczu br. eksport żywności wzrósł o 5,3 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl