SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Niemczech pojawiło się pismo redagowane przez uchodźców

„Abwab” to tytuł nowego magazynu, który zaczął ukazywać się w Niemczech. Pismo jest adresowane do społeczności arabskich uchodźców przebywających w tym kraju.

fot. Al JazeeraArticle

Wydawcą darmowej gazety, która na razie ukazuje się nieregularnie jest New European Media, wydawnictwo publikujące 15 innych tytułów kierowanych do mniejszości etnicznych m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Założycielem i redaktorem naczelnym „Abwab” jest Ramy Alasheq, uciekinier z Syrii, który w 2014 r. uzyskał azyl w Unii Europejskiej. Pierwszy numer ukazał się w grudniu ub.r. w nakładzie 25 tys. egzemplarzy, jednak ze względu na duże zainteresowanie konieczny był dodruk dalszych 10 tys. kopii. Kolejny numer zaplanowano już w nakładzie 45 tys.

Na treść „Abwab” składają się teksty pisane przez wolontariuszy. Są w nich informacje praktyczne dotyczące m.in. zasad zdobycia w Niemczech azylu i schronienia, poszukiwania pracy, a także komunikaty osób poszukujących swoich bliskich. Publikowane są także teksty poświęcone kwestiom asymilacji mniejszości i przełamywania barier dzielących różne kultury. Cała redakcja pisma pracuje zdalnie, a kolegia i narady odbywają się za pośrednictwem Skype’a.

- Wszyscy w redakcji jesteśmy z jednej strony dziennikarzami i pisarzami, z drugiej zaś uchodźcami - podkreśla w rozmowie z serwisem Al Jazeera Ramy Alasheq. - Dlatego dobrze wiemy o czym pisać. Staramy się, aby nasze teksty odzwierciedlały punkt widzenia zwykłego człowieka, jego codziennych kłopotów i wątpliwości w zupełnie obcym świecie, w którym z konieczności się znalazł.

Według oficjalnych statystyk w ub.r. do Niemiec przybył ponad milion uchodźców, wśród których znalazło się m.in. ponad 428 tys. Syryjczyków, 154 tys. Afgańczyków i 121 tys. mieszkańców Iraku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Niemczech pojawiło się pismo redagowane przez uchodźców

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
W drugim numerze będzie dodatek specjalny o tym jak szybko uzyskać zasiłek dla bezrobotnych i rodzinny, jak uzyskać mieszkanie socjalne, jak się starać o inne formy zasiłków, jak unikać pracy i co lubią niemieckie kobiety.
odpowiedź
User
zawiedziony
O ostatnich gwałtach nic nie będzie?
odpowiedź
User
felek
W drugim numerze będzie dodatek specjalny o tym jak szybko uzyskać zasiłek dla bezrobotnych i rodzinny, jak uzyskać mieszkanie socjalne, jak się starać o inne formy zasiłków, jak unikać pracy i co lubią niemieckie kobiety.


To jak polishexpress w UK, pismo imigrantów
odpowiedź