SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W tym roku ożywienie na polskim rynku fuzji i przejęć. Na nowego właściciela czeka TVN

W 2015 roku liczba fuzji i przejęć na polskim rynku powinna wzrosnąć. Na sprzedaż wystawionych jest kilka banków, firm produkujących energię odnawialną oraz atrakcyjnych spółek, których pozbywają się państwowe firmy. Na nowego właściciela czeka też TVN.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Rok 2014 nie był zbyt korzystny dla polskiego rynku fuzji i przejęć. Łączna wartość transakcji, jak wynika z raportu kancelarii CMS oraz AIG i EMIS, wyniosła 4,5 mld euro, czyli o ponad 60 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadła też, o jedną czwartą, liczba transakcji o wartości przekraczającej milion euro – było ich 285.

– Rynek fuzji i przejęć w 2015 roku trzeba by chyba rozpatrywać w logicznym ciągu ostatnich kilku lat – mówi Jacek Chwedoruk, prezes polskiego oddziału banku inwestycyjnego Rothschild. – Ogólnie trend jest pozytywny, polski rynek fuzji i przejęć jest coraz szerszy, coraz ciekawszy i coraz bardziej aktywny, tych transakcji jest więcej nawet, jeżeli rok do roku zdarzają się duże fluktuacje ze względu właśnie na wartość pojedynczych dużych transakcji.

Niestety, w tym roku nie można liczyć na zbyt wiele prywatyzacji, ale – jak oceniają analitycy – już od paru lat jest ich mało i tu nie ma szans na poprawę sytuacji, bo najważniejsze podmioty zostały już sprywatyzowane. Brakuje zarówno ofert publicznych, jak i sprzedaży firm państwowych inwestorom strategicznym. Niemniej widać proces sprzedaży tzw. aktywów niestrategicznych przez duże firmy, często koncerny giełdowe. Grupa PKP np. szuka chętnych na swoją działalność telekomunikacyjną oraz energetyczną.

Ciekawych transakcji można też spodziewać się na rynku bankowym oraz energetycznym.

– Dawno nie było tylu banków na sprzedaż ogłoszonych mniej czy bardziej oficjalnie – zwraca uwagę Jacek Chwedoruk. – Jakikolwiek bank średniej wielkości w Polsce to są sumy wielomiliardowe, jeżeli chodzi o wartość transakcji. I tutaj na pewno sporo będzie się działo. Cały czas występują transakcje związane z odnawialnymi źródłami energii. Firmy, które rozwijały projekty wiatrowe, w tej chwili są w fazie ich sprzedawania kolejnym funduszom, które już będą te projekty trzymały do momentu zakończenia żywotności farm wiatrowych. I to są też spore transakcje, często po kilkaset milionów euro.

Jest też kilka dużych firm, których właściciele ogłosili lub – jak się oczekuje na rynku – wkrótce ogłoszą zamiar ich sprzedaży. Jeszcze w tym roku może zostać np. dopięta transakcja zmiany właściciela telewizji TVN. Jak wskazuje Jacek Chwedoruk, są też firmy private equity, które zwykle działają w pewnym cyklu transakcyjnym, tzn. kupują i trzymają spółki przez 4-6 lat. W tym roku kolejnym kilku funduszom kończy się taki cykl inwestycyjny, więc można oczekiwać związanych z tym zmian właścicielskich.

– Jeżeli chodzi o nowych ciekawych inwestorów na naszym rynku, to wymieniłbym tzw. fundusze infrastrukturalne, których jeszcze do niedawna nie było – dodaje prezes polskiego oddziału banku inwestycyjnego Rothschild. – Chyba pierwszą dużą transakcją było nabycie dwa lata temu przez jeden z tych funduszy firmy Emitel. Fundusze infrastrukturalne inwestują w podmioty, które się charakteryzują stałymi przychodami w długim okresie i można stosunkowo łatwo wyliczyć stopę zwrotu, więc do ich inwestycji nadaje się bardzo wszelkiego rodzaju infrastruktura, zarówno telekomunikacyjna, jaki i transportowa czy drogowa. Myślę, że tutaj też możemy liczyć na transakcje.

Dołącz do dyskusji: W tym roku ożywienie na polskim rynku fuzji i przejęć. Na nowego właściciela czeka TVN

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl