SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WebP - alternatywa dla JPEG od Google

Google zaprezentowało WebP - otwarty format obrazów, który ma znacząco zmniejszyć rozmiar umieszczanych w internecie zdjęć i umożliwić przez to szybsze ładowanie stron.

WebP - alternatywa dla JPEG od Google

Google szacuje, że 65 proc. przesyłanych w sieci danych stanowią obrazy i zdjęcia, w większości w formacie JPEG. Firma uznała, że najlepszym sposobem na przyspieszenie internetu będzie wprowadzenie nowego, mniejszego objętościowo formatu.

Według internetowego giganta, zdjęcia w formacie WebP zajmują średnio o 39 proc. mniej miejsca w porównaniu z JPEG, przy czym nie tracą na jakości. Do kompresji Google wykorzystało rozwiązanie oparte na kodeku VP8 - tym samym który firma zastosowała w udostępnionym w maju tego roku formacie wideo o nazwie WebM (więcej na ten temat).

Google uruchomiło specjalną witrynę poświęconą WebP. Dostępna jest tam m.in. galeria, w której możemy porównać zdjęcia w nowym formacie z JPEG. Można też pobrać narzędzie do konwertowania plików graficznych na WebP, ale jak na razie tylko w postaci kodu źródłowego lub pliku wykonywalnego dla systemu Linux.

Google zapowiada, że WebP będzie wspierany przez następne wydanie przeglądarki Chrome. Firma liczy też, że na to samo zdecydują się producenci innych przeglądarek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WebP - alternatywa dla JPEG od Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl