SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na „pasku” w „Wiadomościach” dwa dni z rzędu „Polacy stawiają na PiS”

W głównym wydaniu „Wiadomości” dwa dni z rzędu wyniki sondaży partyjnych zapowiedziano na „pasku” zdaniem, że „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość”. To kolejne korzystne dla władzy stwierdzenie, które jest wielokrotnie powtarzane w programie.

Danuta Holecka zapowiadająca w "Wiadomościach" wyniki sondaży wyborczychArticle

W poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości” TVP stwierdzenie, że „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość” zapowiadało wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, w którym PiS uzyskał 36,2 proc. poparcia (1,5 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu), a Koalicja Obywatelska - 25,2 proc. (spadek o 1,5 pkt proc.).

We wtorek podano wyniki sondażu zrealizowanego przez IBRIS dla „Rzeczpospolitej”, w którym PiS uzyskał 37 proc. (wzrost o 4 pkt proc.), a KO - 27 proc. (2 pkt proc. w górę).

Oba wydania prowadziła Danuta Holecka.

Na profilu twittterowym @FlasH_vikop, który od ponad trzech lat zbiera screeny z głównych wydań „Wiadomości”, podano, że w tym okresie stwierdzenie „Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość” pojawiło się na „pasku” 34 razy.

Ponadto 14 razy pokazano zdanie „Polacy wybierają Prawo i Sprawiedliwość”, 13 razy - że na PiS jest na czele sondaży, a sześć razy - że jest liderem sondaży. Parokrotnie na „pasku” dodano wzmiankę o spadku poparcia dla któregoś ugrupowania opozycyjnego, natomiast nie wskazano żadnego przypadku, w którym podkreślono rosnący wynik partii opozycyjnej.

W połowie maja na profilu @FlasH_vikop zwrócono uwagę, że zdanie „Inwestycje napędzają polską gospodarkę” od początku br. pojawiło się na pasku w „Wiadomościach” już sześciokrotnie, a w ostatnich kilku latach było pokazywane w programie ok. 20 razy.

Wielokrotnie pokazywano też stwierdzenia podkreślające, czego zazdroszczą Polsce kraje zachodniej Europy („Francuzi zazdroszczą Polakom bezpieczeństwa”, „Niemcy zazdroszczą Polakom wzrostu PKB”, „Świat zazdrości Polakom króla strzelców”) oraz środowiska niechętnej obecnej władzy i TVP („Pseudoelity zazdroszczą Polakom sylwestra”, „Taneczny transfer budzi zazdrość”).

Z drugiej strony na pasku w „Wiadomościach” prawie codziennie zapowiadane są relacje atakujące Koalicję Obywatelską i Donalda Tuska (w materiałach powtarzają się m.in. fragmenty jego wystąpienia po niemiecku, spaceru z Władimirem Putinem w 2009 roku na molo w Sopocie oraz ujęcia z zegarkiem i zaciśniętą dłonią).

W ostatnim czasie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dwukrotnie upomniała Telewizję Polską za naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji w materiałach o Tusku, m.in. powtarzanie sformułowania „fur Deutschland”. - Powtarzające się w licznych odpowiedziach KRRiT sformułowanie o łamaniu przez Telewizję Polską artykułu 21 ustawy o radiofonii i telewizji, stanowi podstawę, by sprawę zgłosić prokuraturze - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft, który składał skargi na te relacje.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,5 mln osób, z czego 1,75 mln w TVP1, a 750,9 tys. w TVP Info. Rok do roku zmalała o 7,36 proc.

Dołącz do dyskusji: Na „pasku” w „Wiadomościach” dwa dni z rzędu „Polacy stawiają na PiS”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
as
Propaganda pandemiczna przeplatana z propaganda wojenna i pro rzadowa. Ogladanie wiadomosci TV to trucizna.
odpowiedź
User
kolak patolik
wolska to partia, a partia to naród
kto występuje przeciw partii, ten występuje przeciw narodowi
kto występuje przeciw narodowi ten zdrajca wolski
odpowiedź
User
Media
Wszyscy na Woronicza i Powstańców wiedzą nie od dziś, że Kurski w pełni wzoruje się w swojej propagandzie na Rosji. Tam działa, to i u nas działa.
odpowiedź