SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Duda najczęściej cytowanym politykiem w "Wiadomościach" TVP

Prezydent Andrzeja Duda otwiera listę najczęściej cytowanych polityków w "Wiadomościach" w całym 2021 roku. W pierwszej dziesiątce rankingu aż siedmiu polityków to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - wynika z danych Press-Service Monitoring Mediów na zlecenie Wirtualnemedia.pl.

Andrzej Duda regularnie bywa także "Gościem Wiadomości" (screen: YouTube/TVP Info) Article

Press-Service Monitoring Mediów Analizie na zlecenie portalu Wirtualnemedia.pl przeanalizował wszystkie główne wydanie serwisu informacyjnego „Wiadomości” TVP1 pod kątem obecności polityków i polityczek. Na podstawie analizy prezentujemy listę najczęściej cytowanych w "Wiadomościach" polityków i polityczek oraz wzmianki partii politycznych obecnych w parlamencie.

Zobacz: Emeryci dominują wśród widowni „Wiadomości”, rośnie udział osób z wykształceniem podstawowym

Duda i Morawiecki najczęściej cytowali w "Wiadomościach" TVP

Na liście najczęściej cytowanych polityków w "Wiadomościach" TVP siedem z dziesięciu miejsc zajmują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe trzy przypadają przedstawicielom Platformy Obywatelskiej.

Na szczycie listy w tej kategorii znalazł się prezydent Andrzeja Duda, cytowany w 2021 roku w "Wiadomościach" 252 razy. Na drugim miejscu figuruje premier Mateusz Morawiecki, którego cytowano 245 razy. Podium zamyka Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europy i szef PO. Jego wypowiedzi pojawiły się w czołowym serwisie informacyjnym TVP 192 razy. Lider PiS Jarosław Kaczyński zajmuje piąte z liczbą 147 cytatów.

Kolejne miejsca rankingu także należą do polityków PiS - Mariusz Błaszczak na miejscu czwartym  (171 wypowiedzi), Michał Dworczyk szóstym (110 cytatów), Przemysław Czarnek na siódmym (102 cytaty). Pozostałe miejsca zajęli politycy cytowani mniej niż 100 razy - kolejno wicepremier i minister kultury Piotr Gliński i Borys Budka z PO (po 90 cytatów) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (81 wypowiedzi).

Zobacz: „Piniendzy nie ma i nie będzie” ponad 100 razy w „Wiadomościach”

Politycy rządzący z pierwszej dziesiątki zestawienia wypowiadali się łącznie w "Wiadomościach" 1117 razy, a opozycji 363 razy. Poza pierwszą dziesiątka są ministra Marlena Maląg i marszałkini Sejmu Elżbieta Witek - pojawiły się kolejno na 12. i 13. miejscu.

- Politycy i polityczki PiS oraz PO wypowiadali się z reguły w newsach o tematyce politycznej i ekonomiczno-gospodarczej. Różnice pojawiają się od 3. miejsca - przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości cytowano często w materiałach związanych z pandemią koronawirusa, historią i militariami, natomiast politycy i polityczki Platformy Obywatelskiej komentowali tematy prawno-legislacyjne, medialne i medyczne - opisuje dla Wirtualnemedia.pl Jagoda Wojtasiewicz, analityczka medów z Press-Service Monitoring Mediów.

Zobacz: Stankowski, Sakiewicz i Karnowscy przez rok z ponad 100 wypowiedziami w „Wiadomościach”, Tusk po niemiecku 119 razy

PiS dominuje w "Wiadomościach" TVP

Na przestrzeni roku 2021 redakcja „Wiadomości” najczęściej cytowała wypowiedzi polityków i polityczek Prawa i Sprawiedliwości. - Autorami ponad 70 proc. cytowań osób pełniących funkcje polityczne byli członkowie największej partii w polskim Sejmie (w tym 14 proc. stanowiły wypowiedzi kobiet) - wskazuje Jagoda Wojtasiewicz.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie dominowali w wydaniach "Wiadomości" w 2021 roku. Wypowiedzi polityków i polityczek PiS stanowiły 70 proc. komentarzy przedstawicieli partii politycznych.

Co piąta wypowiedź została przypisana politykom PO, inne partie były reprezentowane w "Wiadomościach" marginalnie.  Odsetek komentarzy polityków Lewicy i Polski 2050 wyniósł po 3 proc., PSL-u 1 proc. Koalicjanci PiS - Solidarna Polska (2 proc.), Porozumienie (1 proc.) - występowali w "Wiadomościach" najrzadziej spośród partii politycznych.

W styczniu br. oglądalność "Wiadomości" w Jedynce i TVP Info w ciągu roku zmalała o 12,08 proc., czyli o 384 tys. widzów. W styczniu 2022 roku wyniosła 2,79 mln osób (2,13 mln w TVP1 i 665 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,15 proc. (rok wcześniej było to 21,58 proc.).

Czytaj także: Emeryci dominują wśród widowni „Wiadomości”, rośnie udział osób z wykształceniem podstawowym

„Wiadomości” w 2021 roku były wiceliderem w kategorii najczęściej oglądanych programów informacyjnych. Oglądlność serwisu  w Jedynce i TVP Info w ciągu roku zmalała o 11,52 proc., czyli o 338 tys. widzów. W 2021 roku wyniosła 2,59 mln osób (2,01 mln w TVP1 i 577 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,49 proc. (rok wcześniej było to 21,94 proc.).

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda najczęściej cytowanym politykiem w "Wiadomościach" TVP

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Duda już podpisał 2 mld. dla TVP to teraz już nie będą go pokazywać.
18 3
odpowiedź
User
Mikolaj
Milczenie jest złotem...
14 3
odpowiedź
User
Marek
Chcę zobaczyć minę Kurskiego jak go wyrzucą na zbity pysk po zmianie władzy.Tą stację trzeba koniecznie zmienić na taką stację ,która nie będzie szczuła na innych ludzi.Należy zatrudnić tam profesjonalistów, którzy znają się na swojej robicie.
24 5
odpowiedź