SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Wiadomości" mówią o TVN dwa razy częściej niż "Fakty" o TVP

Od 1 marca do połowy kwietnia w "Wiadomościach" pojawiły się 33 materiały, w których wzmiankowano o TVN. Z kolei w "Faktach" pojawiło się 14 materiałów, w których wzmiankowano o TVP - wynika z danych firmy PSMM Monitoring & More zebranych dla Wirtualnemedia.pl.

screen: widomosci.tvp.plArticle

W ostatnich tygodniach w dwóch głównych programach telewizyjnych w kraju widzowie mogli oglądać materiały poświęcone konkurencji. Jak wynika z analizy PSMM Monitoring & More dla Wirtualnemedia.pl, od 1 marca do 15 kwietnia można było zauważyć wzajemne stawianie sobie zarzutów przez obie stacje. TVN i TVP często komentowały wzajemnie swoje materiały poświęcone konkurencji.

W analizowanym okresie w "Wiadomościach" pojawiły się 33 materiały, w których wzmiankowano o TVN, a w "Faktach" wyemitowano 14 materiałów, w których wzmiankowano o TVP. W "Wiadomościach" często wzmiankowano o TVN w kontekście reportażu Marcina Gutowskiego o Janie Pawle II, jednak te materiały nie spotkały się z odpowiedzią "Faktów" - pokazuje analiza PSMM.

W analizowanym w TVP najczęściej poruszanym przez "Wiadomości" tematem związanym ze stacją TVN był reportaż Marcina Gutowskiego, który pojawił się na TVN24. W Telewizji Polskiej TVN-owi zarzucano m.in. "haniebny atak na papieża Polaka" czy "Komunistyczny rodowód " (to nagłówki po reportażu "Franciszkanka 3"). Widzom TVP mówiono o tym, że "esbeckimi materiałami bez skrupułów uderzyła w papieża Polaka". Materiały te nie były komentowane na łamach „Faktów" - wynika z analizy PSMM Monitoring&More.

"Fakty" treści emitowane w TVP nazwały "propagandą". W analizowanym okresie najczęściej dyskutowano tam na temat "Lex Pilot".

 Po śmierci syna Magdaleny Filiks TVP i TVN atakowały się nawzajem

Jednym z tematów, który poruszył obie stacje jednocześnie w ostatnich tygodniach, była śmierć syna posłanki Magdaleny Filiks. Obie stacje zrzucały winę na siebie nawzajem i publikowały treści mające stanowić dowód na to, kto pierwszy opublikował materiał z takimi szczegółami. W "Faktach" wspominano również o tym, jak TVP przedstawia Donalda Tuska - analizuje PSMM Monitoring&More.

"Fakty" pokazały materiał, w którym poinformowano o pogrzebie syna posłanki PO, który był ofiarą pedofila. W publikacji zasugerowano, że może być to skutek informacji podanych po raz pierwszy w mediach państwowych - TVP Info oraz Radiu Szczecin, po których nastolatka dało się zidentyfikować  jako ofiarę pedofila. "Fakty" wspomniały, że TVP wprost oskarża polityków PO o odpowiedzialność za tę sytuację.

"Wiadomości" potraktowały materiały konkurencji jako "kampanię nienawiści wobec mediów publicznych" i stwierdziły, że to poseł PO poinformował o sprawie jako pierwszy, a stacja TVN pokazała jedynie godzinę wstępnych prac nad artykułem - wskazuje analiza PSMM.

 "Fakty" TVN liderem przed "Wiadomościami"

„Fakty” TVN i TVN24 BiS w marcu 2023 roku oglądało średnio 2,78 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 22,03 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 6,42 proc. widzów, czyli 141 tys. oglądających, a jego udział zmalał z 22,54 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. „Fakty” na pozycję lidera awansowały z miejsca drugiego.

Średnia oglądalność „Faktów” w TVN w marcu wyniosła 2,46 mln widzów, a w TVN24 BiS - 324 tys.

„Wiadomości” zajmują drugie miejsce pod względem oglądalności. Widownia programu w Jedynce i TVP Info w ciągu roku zmalała o 14,97 proc., czyli o 452 tys. oglądających. W marcu 2023 roku wyniosła 2,57 mln osób (1,88 mln w TVP1 i 691 tys. w TVP Info). SHR% dziennika w zeszłym miesiącu wyniósł 19,85 proc. (22,12 proc. w marcu 2022 roku).

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie OKO.press i TOK FM 50 proc. pytanych zdecydowanie oceniło, że „Wiadomości” TVP nie przedstawiają prawdziwego obrazy polskiej rzeczywistości, a kolejne 19 proc. raczej przychyliło się do takiej tezy.

Dołącz do dyskusji: "Wiadomości" mówią o TVN dwa razy częściej niż "Fakty" o TVP

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Oj boli ich konkurencja która nie wisi u paska rządowego...
odpowiedź
User
Marcin a19
TVPis zazdrości TVN że ten może robić materiały o aferach rządzących.
odpowiedź
User
TVPis
To tylko pokazuje strach i paranoję PiSu przed wyborami. Czym bardziej ta partia kogoś/czegoś się boi tym bardziej w niego wali (patrz chora fiksacja na punkcie Tuska). Niestety TVP zatrudnia dziś posłusznych politruków, a nie dziennikarzy.
odpowiedź