SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wietnam zaostrza kurs wobec Facebooka i TikToka. 24 godziny na usunięcie „nielegalnych” treści

Władze Wietnamu szykują nowe przepisy, które zmuszą działające w kraju media społecznościowe, aby w ciągu 24 godzin usuwały treści uznane za nielegalne przez komunistyczny rząd. Planowane prawo będzie należało do najostrzejszych na świecie, a za złamanie przepisów platformom grozi blokada działalności w Wietnamie.

Fot. Tran Phu/Unsplash Article

Rządzony przez partię komunistyczną Wietnam od wielu lat ogranicza w tym kraju wolność słowa i wszelkie przejawy krytykowania władz przez dziennikarzy i aktywistów. Stosuje przy tym drakońskie kary, ostatnim przykładem może być fakt, że w styczniu br. dziennikarz niezależnej wietnamskiej telewizji internetowej, Le Trong Hung został skazany na pięć lat więzienia za rzekome szerzenie „antypaństwowej propagandy”. To czternasty w ciągu roku wyrok więzienia dla osoby krytycznie opisującej działalność władz komunistycznych.

Ciężkie czasy dla social mediów

Teraz, jak donosi Reuters na podstawie własnych źródeł, wietnamskie władze postanowiły nałożyć kaganiec na największe media społecznościowe.

Czytaj także: Rosyjski sąd zagroził Google'owi i Wikipedii grzywnami za "fałszywe" informacje o wojnie w Ukrainie

Według doniesień, Wietnam przygotowuje nowe przepisy zobowiązujące firmy z branży mediów społecznościowych do usuwania w ciągu 24 godzin treści uznanych za nielegalne.

W założeniach 24-godzinne ramy czasowe na usunięcie „nielegalnych treści i usług” nie przewidują okresu karencji ani mechanizmów odwoławczych, zaś aktywne „nielegalne livestreamy” będą musiały zostać zablokowane w ciągu trzech godzin. Firmy, które nie dotrzymają terminów, mogą otrzymać zakaz funkcjonowania w Wietnamie i zostać po prostu zablokowane.

Firmy z sektora mediów społecznościowych miały zostać również poinformowane, że treści, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, muszą zostać usunięte natychmiast. To znaczne zmiany biorąc pod uwagę fakt, że obecnie platformy mają kilka dni na rozpatrzenie wniosków od rządu wietnamskiego. Nowe prawo ma obowiązywać od początku lipca 2022 r.

Według ekspertów, na których powołuje się Reuters  posunięcie Wietnamu pojawia się w obliczu nasilających się w niektórych częściach świata form cenzury wobec treści internetowych. Rząd Indonezji również przygotowuje się do wprowadzenia podobnych, 24-godzinnych ram czasowych dla żądań rządowych. Z kolei Indie wymagają, by wezwania rządowe dotyczące usuwania materiałów w social mediach były spełniane w ciągu 36 godzin.

Duży rynek dla Big Techów

Dla Facebooka Wietnam, liczący 98 mln mieszkańców, znajduje się w pierwszej dziesiątce rynków pod względem liczby użytkowników, z 60-70 mln osób korzystających z platformy - wynika z danych z 2021 r. Kraj ten generuje ok. miliarda dol. rocznego przychodu dla Facebooka i jest bardziej dochodowy, niż wiele rynków europejskich.

YouTube ma w Wietnamie 60 mln użytkowników, a TikTok 20 milionów. Z kolei Twitter nie jest w Wietnamie zbyt popularny, ponieważ większość Wietnamczyków postrzega go jedynie jako obcojęzyczne forum.

W 2020 r. Facebook zgodził się znacznie ograniczyć dostępność „antypaństwowych” postów dla lokalnych użytkowników po tym, jak wietnamskie władze spowolniły ruch na jego platformie i zagroziły jej całkowitym zamknięciem.

Czytaj także: Instagram nadal promuje konta powiązane z zaburzeniami odżywiania

Jak podają źródła, planowane zmiany wynikają m.in. z niezadowolenia rządu z obecnego poziomu realizacji jego wniosków. Według danych wietnamskiego ministerstwa komunikacji, w pierwszym kwartale 2022 r. Facebook spełnił 90 proc. rządowych próśb o usunięcie treści, Alphabet – 93 proc., a TikTok – 73 proc.

Według doniesień, oprócz usuwania „nielegalnych” materiałów, wietnamski rząd chce, aby serwisy społecznościowe zmieniły algorytmy i ograniczyły treści dotyczące seksu, hazardu oraz sprzedaży nieuregulowanych przez państwo leków i suplementów.

Władze zamierzają również usuwać konta celebrytów, którzy zdaniem rządu wykorzystują swoje wpływy do sprzedaży nieodpowiednich produktów, oczerniania innych i promowania fałszywych akcji charytatywnych.

Dołącz do dyskusji: Wietnam zaostrza kurs wobec Facebooka i TikToka. 24 godziny na usunięcie „nielegalnych” treści

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fejsik
Czas najwyższy aby wszystkie państwa zabrały się za tego flejtbuka!
3 2
odpowiedź
User
Pietras
Zaczyna się, globalna Orwellowska wioska. A miało być tak pięknie, zapewniali w 1990.
1 1
odpowiedź