SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

100 tys. zł przekazanych na „Więź” w serwisie Patronite. „To informacja, że robimy potrzebne rzeczy”

55 złotych - tyle średnio wpłacają jednorazowo patroni czasopisma „Więź” na serwisie Patronite.pl. W sumie daje to 8380 zł miesięcznych wpłat. Na dalsze funkcjonowanie pisma przekazano już ponad 100 tys. zł, co oznacza ósme miejsce wśród najlepiej zarabiających profili na platformie. - To przykład potencjału niezależnego dziennikarstwa, finansowanego dzięki sile społeczności - uważa Mateusz Górski z serwisu Patronite.

Article

Kwota wpłat plasuje też „Więź” na trzecim miejscu w kategorii „Publicystyka” - czytamy w oficjalnym komunikacie platformy Patronite. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje wciąż Tomasz Sekielski zbierający na swoje filmy dokumentalne, a drugie - Fundacja Obywatelska Kuby Wątłego.

- „Więź” jako pierwsze czasopismo w historii Patronite przekroczyło poziom stu tys. zł łącznie przekazanego wsparcia. To przykład potencjału niezależnego dziennikarstwa, finansowanego dzięki sile społeczności - mówi dyrektor zarządzający platformy Mateusz Górski.

- Bardzo cieszy nas ten symboliczny sukces. To całkiem nieoczywiste, że właśnie „Więź” może stać się dziś wzorem do naśladowania dla innych redakcji. Jednocześnie pamiętajmy, że te sto tys. zł zebraliśmy w dwa lata, a pieniądze wpłacane przez patronów były wydawane przez ten czas na bieżące koszty. Także dziś potrzebujemy wsparcia nie mniej niż wcześniej. W tym roku „Więź” znalazła się w kłopotach finansowych i zaangażowanie czytelników jest dla nas kluczowe - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jakub Halcewicz-Plaskaczewski, redaktor naczelny serwisu Wiez.pl.

Zbiórka na pismo trwa już od dwóch lat. Patroni „Więzi” wybierają zazwyczaj wyższe kwoty comiesięcznego wsparcia: średnia wysokość wpłat to 55 zł, a mediana 25 zł. Najczęściej wybieraną kwotą wpłat jest 50 zł (dla porównania: w całym Patronite użytkownicy najczęściej wybierają kwoty między 10 a 20 zł). Kwota ponad 8 tys. zł miesięcznie jest niemal dwa razy wyższa, niż rok temu (wówczas było to 4,5 tys. zł), ale wciąż nie pokrywa wszystkich potrzeb: minimalne wsparcie, jak mówi szefostwo pisma, powinno wynosić około 10 tys. zł miesięcznie.

Redakcja pisma apelowała do czytelników o wyższe wpłaty w czerwcu br. Sekretarz redakcji Ewa Buczek w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przekonywała wówczas, że pieniądze potrzebne są na wiele aktywności podejmowanych przez redakcję. - Dziś „Więź" to wiele różnych działań. Wydajemy papierowy kwartalnik, a na co dzień z czytelnikami spotykamy się na naszym portalu Więź.pl .Ponadto właśnie uruchomiliśmy nowy kanał na YouTubie - opisywała.

 

Kwartalnik ma swoich wiernych mecenasów na Patronite: 14 z nich wspiera „Więź” nieprzerwanie od dwóch lat, a 78 - od roku. Najhojniejszy patron przekazał do tej pory na czasopismo w sumie 12 tys. zł. - To dla nas czytelna informacja, że to, co robimy, jest uznawane za wartościowe i potrzebne - mówi Zbigniew Nosowski, naczelny kwartalnika i prezes Towarzystwa „Więź”.

„Więź” jest katolickim kwartalnikiem społeczno-kulturalnym ukazującym się od 60 lat, wydawanym przez Towarzystwo Więź. W poprzednich latach redaktorami naczelnymi pisma byli m.in. Tadeusz Mazowiecki i Stefan Frankiewicz. Redakcja liczy 18 osób, wśród nich są Andrzej Friszke, Jerzy Sosnowski i Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny). Problemy finansowe pisma zaczęły się w czerwcu 2018 roku od zmniejszenia ministerialnej dotacji do 90 tys. zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: 100 tys. zł przekazanych na „Więź” w serwisie Patronite. „To informacja, że robimy potrzebne rzeczy”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bob
to jest pismo katolickie?? a to niespodzianka
odpowiedź