SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska wiosną ruszy ze swoim cyfrowym radiem. Najpierw chce zmiany nazwy z Open FM na WP Radio

W Warszawie, Poznaniu, Tarnowie, Rzeszowie, Toruniu, Częstochowie i Katowicach słuchacze cyfrowego radia usłyszą rozgłośnię Wirtualnej Polski, która dostała koncesję na nadawanie programu w tych miastach w technologii DAB+. Wcześniej nadawca chce, by zmienić jej nazwę.

Article

- Zamiast Open FM chcielibyśmy WP Radio, dlatego kilka dni temu wystąpiliśmy z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę nazwy cyfrowej stacji radiowej, którą chcemy uruchomić jeszcze wiosną tego roku - powiedział nam w czwartek Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP Holding, do którego należy rozgłośnia. Koncesji udzielono na nadawanie programu pod nazwą Open FM. Na razie Wirtualna Polska nie otrzymała odpowiedzi w tej sprawie od KRRiT.

Stacja może już nadawać w DAB+, ale nadal jej nie słychać w cyfrowych odbiornikach.

9 stycznia br. w Tarnowie ruszył pierwszy lokalny multipleks cyfrowego radia. Kilka dni później wystartowały kolejne dwa: w Toruniu i w Rzeszowie. Z kolei na początku lutego firma DABCOM uruchomiła multipleksy cyfrowego radia w Częstochowie, Warszawie i Poznaniu. W każdym z tych miast zgodę na nadawanie programu dostała Wirtualna Polska (ma jeszcze zgodę na nadawanie w Katowicach, gdzie wkrótce ma być uruchomiony lokalny multipleks DAB+).

Na razie rozgłośnia jeszcze nie emituje sygnału. - Jesteśmy na etapie procedowania umów z operatorami i organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - mówi nam Michał Siegieda. - Liczymy, że najpóźniej w marcu zamkniemy tematy formalne i przed latem rozpoczniemy nadawanie.

Rzecznik WP dodaje, że na razie jest za wcześnie, by podać szczegóły dotyczące programu i muzyki rozgłośni, a także osób zaangażowanych w jej działalność.

Starty lokalnych multipleksów DAB+

Na pierwszym lokalnym multipleksie DAB+, uruchomionym przez firmę DABCOM, nadaje obecnie pięć stacji z okolic Tarnowa: Radio Profeto.pl, RDN Małopolska, Radio Bezpieczna Podróż, Trendy Radio oraz Radio Kraków Kultura. Szóstą stacją będzie właśnie stacja Wirtualnej Polski. Oferta ma być wkrótce poszerzana.

Drugi lokalny multipleks DAB+ działa od 12 stycznia. Nosi nazwę PSN Rzeszów. Dostępnych jest tam pięć strumieni o przepływności 128 kbps dla Radia Leliwa, Radia Profeto, Muzo.FM, Radia Bezpieczna Podróż i właśnie rozgłośni Wirtualnej Polski. Ta sama spółka (PSN Infrastruktura) dzień później uruchomiła multipleks w Toruniu. Tam także przypisanych jest pięć strumieni: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Profeto, Muzo FM, Open FM (nadal pod tą nazwą) i Radio Toruń. Dwa ostatnie kanały jeszcze nie nadają.

Na początku lutego DABCOM rozpoczął nadawanie 10 stacji radiowych w ramach lokalnego multipleksu DAB+ w Częstochowie. Są tam dostępne katolickie rozgłośnie Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Profeto oraz Muzo FM, Radio Express, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Twoja Polska Stacja i Radio Bezpieczna Podróż. To w sumie dziesięć stacji, jedenastą będzie ta od Wirtualnej Polski.

Od tygodnia lokalne multipleksy DAB+ działają też w Warszawie i Poznaniu. W stolicy Polski z nowego lokalnego MUX można słuchać jedynie Radia Kolor, które jest też dostępne w analogowym eterze. Docelowo mają się tu jeszcze pojawić: Radio Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Muzo.FM, Radio Nuta, Radio Profeto i stacja Wirtualnej Polski. Trzy stacje (Radio Bezpieczna Podróż, Muzo.FM i Radio Profeto) są już dostępne w stołecznym DAB+ dzięki emisji z multipleksu testowego DABCAST, prowadzonej przez spółkę BCAST, związaną z Polsatem.

Z kolei poznański multipleks składa się z dziesięciu rozgłośni. To: Radio Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto, Wasze Radio FM. Docelowo mają się w nim pojawić także: Radio Elka, Konin FM, Muzo.FM i stacja Wirtualnej Polski.

0,5 mln zł na rozwój Open FM w DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od dłuższego czasu zabiega, żeby przyspieszyć cyfryzację radia w Polsce. Od kilku miesięcy jej członkowie zapowiadali rozpoczęcie konkursu na ogólnopolski multipleks. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w grudniu ub.r. wystosował wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko. Chce zmian na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej, aby "zrobić więcej miejsca" dla cyfrowego radia.

Open.fm to internetowa platforma, która umożliwia słuchanie ponad 120 kanałów muzycznych. Rozpoczęła nadawanie w 2006 r. Pod koniec 2019 r. Wirtualna Polska zapowiadała, że przeznaczy 0,5 mln zł na rozwój Open FM w DAB+.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska wiosną ruszy ze swoim cyfrowym radiem. Najpierw chce zmiany nazwy z Open FM na WP Radio

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rychu
Podsumowując nie spieszy im się z uruchomieniem emisji w DAB+. Myślałem że czekają na uruchomienie Dabu w Warszawie i na dniach wystartują a tu na luziku mają czas. Jeszcze zmiana nazwy po drodze. Słabo słabo.
Może niech puszcza jeden z kanałów tematycznych Open FM skoro mają czas do wiosny albo lata.
odpowiedź
User
Dobrze
Podsumowując nie spieszy im się z uruchomieniem emisji w DAB+. Myślałem że czekają na uruchomienie Dabu w Warszawie i na dniach wystartują a tu na luziku mają czas. Jeszcze zmiana nazwy po drodze. Słabo słabo.
Może niech puszcza jeden z kanałów tematycznych Open FM skoro mają czas do wiosny albo lata.
Niech lepiej poprawią ten nowy mux z warszawy. Mieli dac ,a znowu mam to samo i nic nowego mi nie odbiera.
odpowiedź