SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpadka "Wiadomości". Danuta Holecka błędnie podała miejsce pracy zatrzymanego Macieja Wituckiego

Danuta Holecka, zapowiadając w środowych „Wiadomościach” TVP1 materiał o zatrzymaniu Macieja Wituckiego, omyłkowo powiedziała, że jest on byłym szefem sieci sklepów, mając prawdopodobnie na myśli sieć Lewiatan, gdy w rzeczywistości Witucki kieruje Konfederacją Lewiatan. Błędną zapowiedź usunięto z wydania serwisu zamieszczonego na stronach TVP.

Article

W środę policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zatrzymali cztery osoby. Zatrzymany został m.in. były dolnośląski senator PO Tomasz M. i trzy inne osoby z branży outsourcingowej. Wśród zatrzymanych był także Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan.

Materiał na ten temat przygotowało główne wydanie „Wiadomości”  - Śledztwo dotyczy wielomilionowych wyłudzeń z PFRON i ZUS, do których miało dochodzić w latach 2010-2019. W sprawie zatrzymano też byłego szefa polskiej sieci sklepów Macieja Wituckiego - powiedziała Holecka, zapowiadając materiał Tomasza Krzyżaka.

Problem w tym, że Witucki nie kierował nigdy Polską Siecią Handlową Lewiatan. W samym materiale podano już właściwą nazwę organizacji pracodawców – znaleźć go można na stronach TVP. Natomiast materiału jak i błędnej zapowiedzi nie ma w pełnej wersji środowych „Wiadomości” dostępnych w sieci.

W środę komunikat zwracający uwagę na zbieżność nazw obu podmiotów wydała PSH Lewiatan. - W nawiązaniu do publikacji dotyczących zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan w imieniu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan proszę Państwa o nieużywanie skrótu "Lewiatan" w artykułach czy nagłówkach prasowych - przekazała firma.

- Z uwagi na zbieżność nazwy obu podmiotów prawnych proszę Państwa o podawanie pełnej nazwy firmy, której sprawa dotyczy, czyli Konfederacji Lewiatan, tak by nie sugerować błędnego powiązania z Polską Siecią Handlową Lewiatan - podano w komunikacie.

Wieczorem komunikat ws. zatrzymania Wituckiego wydała Rada Przedsiębiorczości, w której skład wchodzi Lewiatan. - Okoliczności zatrzymania są skandaliczne. Maciej Witucki został w spektakularny sposób zatrzymany w trakcie posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a także w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa  – stwierdzono w komunikacie.

Rada Przedsiębiorczości: środki noszące znamiona represji

Dodano w nim, że takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Stwierdzono, że „atmosfera zastraszania i podejrzliwości” kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa.

„Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji. Nie przesądzając o winie zatrzymanego, apelujemy do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków, które naruszają godność osób objętych postępowaniem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk, a przede wszystkim oczekujemy respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w społeczeństwach demokratycznych” – czytamy w komunikacie.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Średnia oglądalność „Wiadomości” we wrześniu br. w Jedynce i TVP Info wyniosła 2,50 mln osób (1,86 mln w TVP1 i 647 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,65 proc. (rok wcześniej było to 19,82 proc.).
 

Dołącz do dyskusji: Wpadka "Wiadomości". Danuta Holecka błędnie podała miejsce pracy zatrzymanego Macieja Wituckiego

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
nie siedząc w temacie i zbytnio nie interesując się polityką to nawet ja to wiedziałem, ale że pikna Danuta i cała reszta NIE?
przecież w TV zanim coś powiedzą, przez X rąk przejść musi.
odpowiedź
User
Korporant
Łolaboga ale wpadka🤣
odpowiedź
User
Justyna
Pomylić się jest rzeczą ludzką. Czy gdyby w Faktach się pomylono, też byłby artykuł?
odpowiedź