SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpływy Virtualo wzrosły o 31 proc., już ponad połowa od grupy Empik. „Bardzo dobry rok dla firmy i branży”

Sprzedająca e-booki i audiobooki spółka Virtualno osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów sprzedażowych o 31,1 proc. do 32,34 mln zł oraz zysku netto z 239,7 do 993,3 tys. zł. Ponad połowa wpływów pochodziła od jej właściciela - grupy Empik.

Article

W ub.r. przychody Virtualo ze sprzedaży krajowej wyniosły 30,31 mln zł, a z zagranicznej - 823,2 tys. zł.

Firma sprzedaje e-booki, audiobooki i prasę cyfrową na własnej platformie Virtualo.pl, a także oferuje je hurtowo innym sprzedawcom, a także wydaje e-booki i audiobooki. W sprawozdaniu wyliczyła, że z jednej strony współpracuje z ponad 700 wydawcami (m.in. Grupa Wydawnicza Foksal, Prószyński Media, Dom Wydawniczy Rebis, Czwarta Strona, Wydawnictwo Marginesy, Muza, Fabryka Słów, C.H.Beck), a z drugiej strony dostarcza treści do ponad 30 księgarni internetowych (m.in. Empik.com, Legimi.com Gandalf.com.pl, Ebook.pl).

Z końcem 2016 roku Virtualo wchłonęło spółkę Biblioteka Akustyczna. - W 2019 roku Biblioteka Akustyczna wyprodukowała ponad 90 nowych tytułów, w tym znalazły się m.in. nowości wydawnicze, lektury szkolne, literatura popularna oraz klasyka. Spółka produkuje też tego typu nagrania na zlecenie innych podmiotów - podano w sprawozdaniu.

Spółka podkreśla, że dysponuje autorskimi rozwiązaniami IT umożliwiającymi sprzedawanie ebooków i audiobooków do innych księgarń przez hurtownię - API oraz własny sklep internetowy Virtualo.pl. - Hurtownia ta jest rozwijana o obsługę nowych kanałów sprzedaży (sprzedaż abonamentową, e-karty, kody cyfrowe) - wyliczono.

56 proc. wpływów od grupy Empik

Właścicielem Virtualo jest Empik. W ub.r. wpływy spółki od grupy kapitałowej Empik wyniosły 18,29 mln zł i stanowiły 56,5 proc. łącznych przychodów Virtualo. Z samej spółki Empik było to 17,91 mln zł

Rok wcześniej takie przychody wyniosły 11,69 mln zł (47,4 proc. całkowitych wpływów), z czego 11,19 mln zł od spółki Empik.

- Bardzo istotna jest współpraca w ramach grupy kapitałowej, która pozwala na szybkie reagowanie na trendy rynkowe. Efektem tej współpracy jest rozszerzenie sprzedaży treści elektronicznych na kanały mobilne poprzez aplikację Empik oraz Empik GO - zaznaczono w sprawozdaniu Virtualo.

Koszty 29 proc. w górę, 21 pracowników

Wydatki operacyjne Virtualo w ub.r. wyniosły 30,89 mln zł, co wobec 23,85 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 29,5 proc. Zdecydowana większość to koszty usług obcych, które poszły w górę z 19,69 do 27,13 mln zł.

Natomiast nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się z 1,42 do 1,5 mln zł, na amortyzację - z 426,1 do 476,4 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - z 74,1 do 137,7 tys. zł. W ub.r. firma zatrudniała średnio 21 pracowników etatowych, tyle samo co rok wcześniej.

Wartość sprzedanych przez spółkę towarów i materiałów zmalała z 1,29 mln zł do 629 tys. zł. Wartość zakupów od grupy kapitałowej Empik zwiększyła się z 2,14 do 2,84 mln zł, z czego od Grupy Wydawniczej Foksal - z 1,52 do 2,03 mln zł, a od spółki Empik - z 600,9 do 799,8 tys. zł.

„Bardzo dobry rok dla firmy i całej branży”

Mocno poprawiły się wskaźniki rentowności Virtualo. Zysk sprzedażowy poszedł w górę z 810,9 tys. zł do 1,45 mln zł, zysk brutto - z 340,4 tys. zł do 1,21 mln zł, a zysk netto - z 239,7 do 993,3 tys. zł.

- Mijający rok był bardzo dobry dla firmy Virtualo jak i dla całej branży publikacji i dystrybucji treści cyfrowych. Rynek e-booków i audiobooków odnotował wzrost sprzedaży, który jest potwierdzeniem dalszego dynamicznego rozwoju tego segmentu e-biznesu - podsumowano w sprawozdaniu firmy.

Empik zeszłoroczny zysk netto spółki zdecydował się przeznaczyć w całości na pokrycie jej wcześniejszych strat.

Dołącz do dyskusji: Wpływy Virtualo wzrosły o 31 proc., już ponad połowa od grupy Empik. „Bardzo dobry rok dla firmy i branży”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl