SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wprost” chce przeprosin i 150 tys. zł od wPolityce.pl i „W Sieci” za teksty o Sylwestrze Latkowskim

Wydawca „Wprost” domaga się przeprosin i w sumie 150 tys. zł zadośćuczynienia od wydawcy i redaktorów naczelnych wPolityce.pl i „W Sieci” oraz dziennikarza Andrzeja Rafała Potockiego za artykuły tego ostatniego opisujące rzekomo gangsterską przeszłość Sylwestra Latkowskiego.

Sylwester Latkowski, fot. PAP / Rafał Guz Article

„W Sieci” po raz pierwszy zajęło się przeszłością Sylwestra Latkowskiego, redaktora naczelnego „Wprost”, w lutym br. Ukazały się wtedy dwa artykuły Andrzeja Rafała Potockiego przedstawiające rzekome przestępcze działania Latkowskiego w latach 90. Pierwszy zapowiadany był na okładce tytułem: „Mówiąc wprost, były gangster jest dziś redaktorem naczelnym wpływowego tygodnika” (przeczytaj więcej na ten temat).

Latkowski zareagował natychmiast, odpowiadając redaktorom „W Sieci”: „Przez to, co o mnie napisaliście, dopuszczając się kłamstw i manipulacji, pokazaliście jasno, że dostaliście zlecenie na mnie i je realizujecie”. Zapowiedział też podanie autorów publikacji do sądu (więcej o tym).

W ubiegłotygodniowym wydaniu „W Sieci” znalazł się kolejny tekst Potockiego na temat przeszłości naczelnego „Wprost” zatytułowany „Niemieckie biznesy Latkowskiego”. - Odnaleźliśmy w Berlinie człowieka, z którym obecny redaktor naczelny „Wprost” robił nielegalne interesy w latach 90. Jego relacja rzuca nowe światło na działalność Sylwestra Latkowskiego, który do tej pory nigdy się nie wytłumaczył ze swojej prawdziwej przeszłości - zapowiadał dziennikarz w nagłówku artykułu.

Fragmenty wszystkich tych tekstów zostały zamieszczone w serwisie wPolityce.pl, tak samo jak „W Sieci” wydawanym przez spółkę Fratria.

W środę AWR Wprost poinformowała, że złożyła dwa analogiczne pozwy o ochronę dóbr osobistych dotyczące tych publikacji. Pierwszy skierowany jest przeciw Fratrii, redaktorowi naczelnemu „W Sieci” Jackowi Karnowskiemu i Andrzejowi Rafałowi Potockiemu, a drugi - przeciw Fratrii i redaktorowi naczelnemu wPolityce.pl Markowi Pyzie. W obu wydawca „Wprost” domaga się zaniechania dalszych naruszeń i opublikowania przeprosin za nieprawdziwe informacje o Sylwestrze Latkowskim. Ponadto od „W Sieci” chce 100 tys. zł zadośćuczynienia, a od wPolityce.pl - 50 tys. zł.

Co na to Fratria? - Podchodzimy bardzo spokojnie do tej sprawy. Będziemy w sądzie bronić swoich racji, ponieważ wszystkie nasze artykuły o Sylwestrze Latkowskim zostały przygotowane bardzo rzetelnie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych. - Być może proces będzie okazją do lepszego poznania przeszłości pana Latkowskiego, który na pytania na ten temat zadawane mu wielokrotnie podczas przygotowywania tekstów nie odpowiadał. W tym sensie proces może mieć pozytywne znaczenie - opinia publiczna będzie miała okazję dowiedzieć się więcej o przeszłości pana Latkowskiego i wyrobić sobie opinię, czy powinien on być redaktorem naczelnym tygodnia opinii - dodaje Karnowski. - Trochę się tylko dziwię, że pismo i naczelny, którzy w ostatnich dniach zostali przez niektórych okrzyknięci symbolami wolności słowa, wytaczają pozwy przeciw innym mediom - zaznacza.

W niedzielę Sylwester Latkowski zapowiedział, że pozwie Romana Giertycha za wypowiedź w „Faktach po Faktach” w TVN24, jakoby przez kilka lat ukrywał się w Rosji przed polskim wymiarem sprawiedliwości (więcej na ten temat).

W kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 81 119 egz., a „Wprost” - 51 660 egz. (według danych ZKDP - zobacz wyniki wszystkich tygodników opinii). Z kolei serwis wPolityce.pl w marcu br. odwiedziło 463 tys. internautów (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wprost” chce przeprosin i 150 tys. zł od wPolityce.pl i „W Sieci” za teksty o Sylwestrze Latkowskim

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czytelnik
Niech gangster sie opamieta ! Wystarczy w GOOGLE wpisac; Sylwester Latkowski i masz wszystko o nim.
Te gazety nie klamaly na jego temat. Szuja zawsze bedzie szuja, niech cicho siedzi.
74 11
odpowiedź
User
Bobiczek
Sylwek, wSieci taką sumę musiałoby uciułać w pół roku, zważywszy na sprzedaż tytułu i pieniądze pozyskane z reklam. Zamiast tracić czas na braci mniejszych pozwij lepiej ich mocodawców - Brata Wielkiego Kaczyńskiego lub SKOK Stefczyka.
18 72
odpowiedź
User
janek troska
Wystarczy posłuchać co mówi o Latkowskim Wojtek Sumliński do którego na dyżur redakcyjny w Życiu przyszedł Latkowski pokazując kilka paszportów, powiedział, że jest poszukiwany za zabójstwo i potrzebuje pomocy. Po wyjściu z więzienia dostał z marszu od telewizji dostał kasę na To my rugbiści (cud!) A do tego wszyscy pamiętają jak to ABW zatrzymano w mieszkaniu Latkowskiego zatrzymało ministra Janusza Kaczmarka w czasach tzw. Afery gruntowej w 2007. Ciekawy ten Latkowski, jak ci wszyscy "prawdziwi patrioci" z WSI.
59 11
odpowiedź
User
tryt
niech pan latkowski się opamięta. to żenujące i trudno z tym dyskutować.
62 15
odpowiedź
User
Goy
@Bobiczek
Szmulek, na per ty, to możesz do swoich koszernych rerać, gdy nie dyżurujesz na 4lomza.
66 28
odpowiedź