SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska rodzina wyda na Boże Narodzenie średnio 1521 zł. Zakupy prezentów coraz częściej w internecie (wideo)

W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi Polacy zamierzają przeznaczyć średnio 1521 zł, czyli o 5 proc. więcej niż wydali na poprzednie święta. Najbardziej wyczekiwane prezenty to kosmetyki i perfumy. Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych - wynika z badania Deloitte.

Article

Polacy deklarują, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą w tym roku średnio 1521 zł. Jest to więcej o 5 proc. w stosunku do tego, ile wydali na poprzednie święta.

Średnia dla wszystkich badanych krajów wynosi 1988 zł, czyli o 3,3 proc. więcej niż rok temu. W Polsce przede wszystkim wzrosną wydatki na artykuły spożywcze. Badani z naszego kraju oceniają, że na jedzenie wydadzą więcej o 7,8 proc. w stosunku do zeszłego roku. Z kolei wydatki na prezenty wzrosną o 6,5 proc.

Kolejny rok z rzędu Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą nieco więcej niż na żywność. Pierwsza kategoria pochłonie 36 proc. (547 zł) bożonarodzeniowego budżetu, podczas gdy jedzenie - 34 proc. (524 zł). Na podróże i spotkania towarzyskie planują wydać odpowiednio 324 zł i 126 zł. Polaków do wydawania więcej skłaniają przede wszystkim akcje promocyjne (44 proc.) i fakt, że dysponują większymi środkami niż rok wcześniej (28 proc.).Optymizm gospodarczy Polaków

Polacy kolejny rok z rzędu pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą. 69 proc. z nich uważa obecny stan gospodarki za zadowalający lub neutralny. Oprócz Polski powyżej europejskiej średniej optymizmu, która wynosi 64 proc., są jeszcze Holendrzy, Niemcy i Portugalczycy. 73 proc. badanych deklaruje, że ich sytuacja finansowa poprawiła się lub jest na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Patrząc w przyszłość widać jednak wyraźnie, że odsetek osób myślących optymistycznie o polskiej gospodarce spada o 16 pkt. proc.


Kosmetyki i perfumy najpopularniejszymi prezentami

Jaki prezent spodziewamy się znaleźć pod choinką? W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, są to przede wszystkim kosmetyki i perfumy. Na podium znalazły się również książki i czekoladki. Rok wcześniej kolejność pomiędzy tymi dwiema kategoriami była odwrotna.

A jakimi prezentami my zamierzamy obdarować najbliższych? Przede wszystkim będą to kosmetyki i perfumy, a także książki. Tuż za nimi znalazły się słodycze. Wśród upominków kupowanych nastolatkom dominują książki, czekoladki i gry komputerowe. Do prezentów najchętniej kupowanych dzieciom należą zabawki konstrukcyjne, zabawki kreatywne i artystyczne oraz lalki i zabawki pluszowe.


Największa grupa, bo 38 proc. respondentów, wybierze się po prezenty między 1 a 15 grudnia. 1/5 z zakupami wstrzyma się niemal do ostatnich dni przed Wigilią. Z kolei 1/4 prezenty kupi lub kupiła już w listopadzie.

Wydatki w kanale offline stanowią większość świątecznego budżetu Polaków (68 proc.), przy czym wzrosły one o 6,1 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Dla porównania średnia dla wszystkich badanych krajów wynosi 2,6 proc. Z kolei e-commerce rośnie w Polsce wolniej niż w reszcie badanych krajów (2,7 proc. vs 4,8 proc.). Stanowi on już 32 proc. wszystkich świątecznych wydatków w Europie, zwiększając się o około 5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Internet ważniejszym źródłem informacji od znajomych

Inspiracji prezentowych szukamy przede wszystkim w internecie (49 proc.). 40 proc. badanych korzysta z tzw. marketingu szeptanego, którego źródłem jest rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, a 38 proc. pomysłów szuka również w sklepach tradycyjnych. 36 proc. badanych wprost pyta najbliższych, co chcieliby otrzymać.

Ci, dla których internet jest głównym źródłem pomysłów na prezenty, korzystają przede wszystkim z wyszukiwarek i porównywarek (48 proc.), sklepów internetowych (46 proc.) oraz stron konkretnych marek (44 proc.).

W tym roku co prawda połowa badanych uda się po prezenty do sklepów stacjonarnych, jednak to o 8 pkt. proc. mniej niż rok temu.

Coraz więcej zakupów w mobile'u

1/3 Polaków zdecyduje się na zakup prezentów w sklepach internetowych, ale takich, które mają również oddziały stacjonarne, a 28 proc. w platformach e-commerce. Rośnie rola kanałów mobilnych. 37 proc. respondentów do zakupu upominków użyje smartfonu lub tabletu - to o 10 proc. więcej niż rok temu.

Do zakupów online badanych najbardziej przekonuje dostawa do domu (62 proc.), szeroki asortyment (58 proc.) oraz to, że nie ma się poczucia straty czasu (58 proc.). Ważna jest także możliwość łatwego porównania ceny (57 proc.). Z kolei za największą zaletę zakupów tradycyjnych respondenci uważają możliwość natychmiastowego odebrania kupionego produktu (77 proc.), politykę wymiany i zwrotów (76 proc.), ochronę danych osobowych (75 proc.) oraz możliwość uzyskania fachowej porady od sprzedawcy (74 proc.).

W sklepach stacjonarnych za zakupy bożonarodzeniowe badani zamierzają płacić kartą płatniczą (66 proc.) oraz gotówką (53 proc.). Z kolei w sklepach internetowych najczęściej wybierana jest karta oraz cyfrowe portfele (po 40 proc.).

Badanie "Zakupy świąteczne 2019" zostało online przeprowadzone online w dniach 16 września – 11 października 2019 r., wśród blisko 7,2 tys. respondentów (814 z Polski) w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Tegoroczna, 22. edycja międzynarodowego badania, analizuje dane z 8 krajów europejskich (Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Hiszpania i Wielka Brytania). Próba została wybrana na podstawie cech społecznych i demograficznych, osobistych zainteresowań, poziomu dochodów i zachowań konsumpcyjnych. Dane uzyskano za pomocą ustrukturyzowanego kwestionariusza online na próbie osób w wieku od 18 do 65 lat w kontrolowanym panelu.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska rodzina wyda na Boże Narodzenie średnio 1521 zł. Zakupy prezentów coraz częściej w internecie (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dominiczka
To prawda przez internet najwygodniej się kupuje prezenty, zamówiłam voucher do leszczyńskiego aerotunelu i tak naprawdę zaraz po zakupie miałam go na mailu, wydrukowałam, włożyłam do koperty i prezent jest, oby z resztą tez tak łatwo mi poszło.
odpowiedź
User
benia
ja sobie wymarzyłam nowe garnki do nowej kuchni i już je dostałam żebym mogła przygotować święta :)
odpowiedź