SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy internetowi podsumowują 2020 roku, prognozują wydarzenia i trendy na 2021

W ramach naszego cyklu podsumowań mijającego roku w mediach i marketingu o najważniejszych wydarzeniach i trendach 2020 roku oraz prognozach na 2021 roku mówią menedżerowie czołowych wydawców internetowych i organizacji z tej branży.

Agnieszka Siuzdak, dyrektorka pionu Gazeta.pl

Wydarzenie roku
Pandemia oraz zmiany na arenie politycznej w 2020 roku pokazały nam wszystkim jeszcze wyraźniej, jak ważna jest walka z fake newsami oraz jak duża odpowiedzialność spoczywa na mediach, których zadaniem powinny być edukacja i rzetelne przekazywanie informacji. W tym kontekście bardzo istotnym krokiem było przerwanie przemówienia Donalda Trumpa w CNN z uwagi na mówienie przez niego nieprawdy. Ważne było również oznaczanie jego tweetów jako nieprawdziwych lub niepotwierdzonych - to bezprecedensowa sytuacja, która wyznacza nowe standardy działania dla niezależnych mediów.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
2020 - po prostu. Na początku stycznia chyba nikt z nas nie spodziewał się, że ten rok przyniesie pandemię oraz spowoduje liczne kryzysy polityczne, których paliwem jest zapaść gospodarki oraz systemów zdrowotnych w wielu krajach świata. To także rok pogłębiających się podziałów społecznych, których zażegnanie będzie wymagało czasu. Mimo wszystko 2020 to także rok szansy i poszukiwania nowych rozwiązań - tylko od nas będzie zależało, jak wykorzystamy te możliwości.

Trend roku / człowiek roku
Pandemia w błyskawicznym tempie zmieniła oczekiwania wobec firm, marek i produktów, sprawiając, że na znaczeniu zyskał trend „brand purpose”. Prosumenci jeszcze dokładniej przyglądają się wartościom oraz zaangażowaniu firm i doskonale pamiętają, kto w czasie kwarantanny zareagował pozytywnie, pomagając swoim pracownikom oraz lokalnym społecznościom.

Odpowiednia postawa w tym trudnym okresie była także bardzo ważna dla całego naszego zespołu w Gazeta.pl. W tym trudnym roku, oprócz skupiania się na ważnych kwestiach społecznych i poruszaniu istotnych tematów, zorganizowaliśmy także akcje specjalne, np. zbiórkę pieniędzy na zakup respiratorów czy pomoc dla Bejrutu.

Jak pandemia wpłynęła na branżę?
COVID-19 udowodnił, jak ważną rolę odgrywają portale informacyjne, na których spoczywa teraz jeszcze większa odpowiedzialność społeczna. Pandemia okazała się soczewką uwypuklającą pojawiające się już wcześniej pytania dotyczące relacji rzetelnej informacji do klikbajtów wpływających na wyniki finansowe. Jestem dumna, że w Gazeta.pl nie ulegliśmy manii straszenia czytelników i nie wyświetlaliśmy wiadomości dotyczących pandemii na czerwono, żeby poprawiać statystyki, a bardzo zaangażowaliśmy się w rzetelne informowanie oraz rozwijanie akcji specjalnych na rzecz walki z koronawirusem, np. poprzez zbieranie podziękowań od czytelników dla medyków czy pieniędzy na respiratory.

Ta rzetelna informacja jest bardzo ważna, ponieważ ten rok przyniósł także wzrost zasięgów serwisów informacyjnych i stron głównych, spowodowanych szukaniem wiadomości związanych z koronawirusem w internecie. Rok 2020 to ogólnie przyspieszenie przejścia do digitalu, w którym toczą się teraz praca, relacje, kultura, zakupy czy zamawianie jedzenia. To potwierdza, w jak bardzo przyszłościowej branży pracujemy.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Największym wyzwaniem na przyszły rok będzie budowa wiarygodności branży - także w rozumieniu jakości treści oraz powierzchni reklamowej. Wierzę, że bardzo duży nacisk zostanie położony na walkę z fake newsami. Dodatkowo, będziemy się skupiać na ulepszaniu jakości powierzchni reklamowych oraz na dbałości o prywatność użytkownika, zwłaszcza w kontekście likwidacji 3rd party cookies i wpływie tej zmiany na przychody branży. Jako Gazeta.pl, już teraz stawiamy na innowacyjność na tym polu. W październiku tego roku, wspólnie z naszymi partnerami, przeprowadziliśmy pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie skuteczną kampanię wykorzystującą do targetowania wyłącznie identyfikatory 1st party.

 


Artur Potocki, prezes Grupy Interia

Wydarzenie roku
Przejęcie Interii przez Polsat (Grupa Polsat-Interia największą grupa medialną w Polsce)
Bez wątpienia wydarzeniem roku była transakcja zakupu Interii przez Polsat. Dzięki synergii płynącej z połączenia obu grup, mamy szasnę wypracować znaczące przewagi rynkowe, które pomogą nam w przeciągu najbliższych kilku lat prześcignąć krajowych liderów rynku.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Rozczarowywać może brak skutecznych rozwiązań, które w stanowczy sposób przeciwstawiłyby się monopolistycznym gigantom - Facebookowi i Google’owi, którzy zdominowali światowy rynek mediów cyfrowych. Od kilku lat branża dyskutuje o sposobie funkcjonowania tych podmiotów, które wpływają i kształtują już nie tylko medialny rynek, ale i coraz częściej rzeczywistość. Każdego roku pojawiają się kolejne doniesienia o kontrowersyjnych posunięciach Google’a i Facebooka, które jednak nie spotykają się z jednoznaczną odpowiedzią zarówno rynku, jak i jego regulatorów.

Trend roku / człowiek roku
Tegoroczne wydarzenia - a szczególnie pandemia - pokazały, jak ważne dla ludzi jest pozyskiwanie sprawdzonych informacji, zwłaszcza w dobie kryzysu i informacyjnego chaosu. Sam fakt, że hasło „koronawirus” było jednym z najczęściej wyszukiwanych, wskazuje, że internet stał się dla wielu kluczowym, o ile nie jedynym, źródłem informacji. To zapotrzebowanie było również wyraźnie widoczne w wynikach oglądalnościowych serwisów informacyjnych, które szczególnie w pierwszym lockdownie, czyli w zasadzie na początku pandemii, odwiedzała znacząco większa liczba użytkowników. Ogromne ilości fake newsów, które przemierzały sieć, pokazują, że dobre i jakościowe dziennikarstwo ma społecznie nadal ogromną rolę do odegrania.

Drugim zauważalnym trendem jest przenoszenie wielu inicjatyw offline’owych do internetu. To oczywiście działo się już wcześniej, ale nie na tak wielką skalę, jak w tym roku. Mijające miesiące obfitujące w ograniczenia w bezpośrednim kontakcie, przyniosły nam wszystkim przyspieszony kurs digitalizacji różnych obszarów naszego życia – od pracy, przez naukę i rozrywkę, po konsultacje lekarskie.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Odnoszę wrażenie, że z branżą internetową obecna sytuacja obchodzi się łagodniej niż z biznesem, który jest prowadzony poza siecią. O ile koronawirus nie stanie się złośliwym oprogramowaniem przenoszonym przez internet, to biznesy internetowe powinny sobie poradzić. Oczywiście będzie to wymagało pracy, zwłaszcza w optymalizacji działań, np. marketingowych, ale sytuacja może przynieść nowe, skuteczne rozwiązania w tym obszarze.

Co więcej, pojawienie się pandemii sprawiło, że wiele przedsięwzięć, które dotąd funkcjonowały poza siecią, szuka sposobów, by przenieść swoje działania do internetu. To na pewno sprzyja kreatywności i innowacjom.

Na pewno też wszyscy - nie tylko branża internetowa - zostaliśmy zmobilizowani do natychmiastowego wprowadzenia pracy zdalnej. Niektóre podmioty poradziły sobie z tym gorzej, inne lepiej, ale sama organizacja bezpiecznej pracy w dobie pandemii była priorytetem. Prawdziwym wyzwaniem w tej trudnej sytuacji jest na pewno dbałość o współpracę i samopoczucie odizolowanych od siebie pracowników.

Najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Wyzwanie na przyszły rok? Na pewno dalsza walka z dezinformacją wszechobecną w sieci. Bez wątpienia kluczowym zadaniem mediów będzie przekazywanie prawdziwych i sprawdzonych informacji, kiedy wielu liderów opinii - w tym polityków i celebrytów aktywnych w swoich social mediach - unieważnia swoim zdaniem oficjalny, naukowy przekaz.

Natomiast, jeśli sprawdzą się pesymistyczne scenariusze wielu badaczy i nie uda się zapanować nad pandemią koronawirusa, prawdziwym wyzwaniem może okazać się organizacja, ale także medialna obsługa dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych, przełożonych na przyszły rok. Jesteśmy na pewno bogatsi w doświadczenia, nauczyliśmy się już nieco funkcjonować z zagrożeniem epidemicznym, ale nadal nie ma rozwiązania, które pozwoliłoby na w pełni bezpieczną organizację masowych imprez.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Wydawcy internetowi podsumowują 2020 roku, prognozują wydarzenia i trendy na 2021

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
power
zacne grono!
odpowiedź
User
LauraBrown
Facebook płaci 530 dolarów dziennie. Dołącz do Facebooka i co tydzień otrzymuj dodatkowe dolary ze swojego domu. Po prostu zapłacono mi 8590 $ w poprzednim miesiącu. Zacznij zdobywać więcej gotówki, bez zadłużenia i różnych wydatków. Odwiedź ten link i zwróć uwagę, co powiedział właściciel Facebooka....... www.workreviews10.com
odpowiedź
User
SusanStringer
Facebook płaci 530 dolarów dziennie. Dołącz do Facebooka i co tydzień otrzymuj dodatkowe dolary z domu. Po prostu zapłacono mi 8590 $ w poprzednim miesiącu. Zacznij zdobywać więcej gotówki i nie zarabiaj na swoich długach i różnych wydatkach. Odwiedź ten link i zwróć uwagę, co powiedział właściciel Facebooka......

𝗐𝗈𝗋𝗄𝗋𝖾𝗏𝗂𝖾𝗐𝗌𝟣𝟢.𝖼𝗈𝗆
odpowiedź