SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydłużanie płatności jest nielegalne. SAR przekazuje agencjom ekspertyzę prawną

Organizacje z branży marketingowej, na czele z SAR, uzyskały ekspertyzę prawną stwierdzającą, że wydłużanie płatności powyżej 60 dni łamie trzy ustawy obowiązujące w Polsce. Organizacje chcą, żeby firmy reklamowe wykorzystywały to w rozmowach z klientami.

Article

Według ekspertyzy przygotowanej przez kancelarię LSW wydłużanie terminów płatności w branży komunikacji marketingowej powyżej 60 dni jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego. Istnieją co prawda wyjątki od tej reguły, ale nie mają one zastosowania wobec usług marketingowych.

Zgodzie z przepisami ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, najsprawiedliwszym i najbardziej pożądanym jest 30-dniowy termin płatności, a maksymalny wynosi 60 dni. Przy czym już po 30 dniach od wystawienia faktury kontrahent ma prawo do naliczania odsetek ustawowych (w celu niwelacji kosztu pieniądza), a po upływie 60 dni możne naliczać odsetki podatkowe.

Kancelaria LSW podkreśliła, że wymuszanie zgody na płatności po okresie przekraczającym 60 dni to nadużycie pozycji dominującej (zgodnie z zapisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), a także pogwałcenie zapisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

- Posiadamy oficjalne pismo potwierdzające i rozbudowujące naszą wcześniejszą argumentację. Jest to również doskonałe narzędzie dla naszych członków, którzy coraz częściej są zmuszani do pertraktowania terminów płatności za wykonaną pracę z potencjalnymi lub obecnymi klientami - komentuje Paweł Tyszkiewicz, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

O sprawie terminów płatności w branży marketingowej zrobiło się głośno w listopadzie ub.r., kiedy Unilever poinformował swoich kontrahentów, że będzie regulował zobowiązania wobec nich nie jak dotychczas w ciągu 60 dni, ale w ciągu 90 (więcej na ten temat). Z kolei pod koniec ub.r. Polpharma nie tylko wydłużyła terminy płatności do 120 dni, lecz także uzależniła od zgody na ten warunek udział podwykonawców w swoich kolejnych przetargach (zobacz szczegóły).

Organizacje branżowe (SAR, Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB, Związek Firm Public Relations oraz Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku) wyraziły wobec tego zdecydowany sprzeciw. Zagroziły też, że wejdą na drogę sądową, jeśli reklamodawcy nie będą chcieli rozmawiać w sprawie skrócenia terminu płatności.

- Na opinii prawnej przygotowanej przez LSW będziemy się opierać w sytuacji, kiedy zostaniemy zmuszeni do wejścia na drogę sądową w celu wyjaśnienia problemu terminów płatności z daną firmą, która jednoznacznie nie będzie chciała rozwiązać tej kwestii w sposób polubowny - zapowiada Paweł Tyszkiewicz.

Dołącz do dyskusji: Wydłużanie płatności jest nielegalne. SAR przekazuje agencjom ekspertyzę prawną

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M.
Spróbójmy stworzyć symulację takiej rozmowy:

Agencja:
Dzień dobry, po naszej stronie są sądy, prawo, SAR i zdrowy rozsądek, więc rozumiem, że powracamy do 30-dniowego terminu płatności.
Klient:
Trudno nam odpowiedzieć na to pytanie, nie wiadomo czy państwo będą zwycięzcami przetargu, który ogłaszamy jutro.

To tyle w kwestii dawania argumentów agencjom.
odpowiedź
User
M.
Mimo wszystko jednak spróbujmy.
odpowiedź
User
angola
Musieliby wydłużone terminy płatności oprotestować wszyscy.
To proste. I, obawiam się, niemożliwe.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto 90 czy nawet 120 (!) dni zaakceptuje.
odpowiedź