SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagły wzrost dezinformacji w polskim internecie. Prorosyjskie konta trollowały też w sprawie szczepionek

Ponad 120 tys. prób dezinformacji odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w polskim internecie - poinformował w środę Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych. Dezinformacje pojawiały się w przestrzeni mediów społecznościowych, a dotyczyły rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jeszcze niedawno większość z dezinformujących kont intensywnie publikowała treści negujące pandemię - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Wiśniewski, dyrektor Instytutu.

Czas od wtorku do środy był szczególnie intensywny dla dezinformacyjnych kont trolli. 120 tys. prób dezinformacji oznacza wzrost takich notek (względem 1 lutego) o 20 tys. procent.

Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych alarmuje także, że widoczna jest drastyczna radykalizacja grup antyuchodźczych.

- W ostatnim czasie odnotowaliśmy szczególne natężenie dystrybucji informacji o charakterze antyuchodźczym i prorosyjskim w przestrzeni mediów społecznościowych. Po zbadaniu historii publikujących kont okazało się, że większość z nich jeszcze niedawno intensywnie publikowała treści negujące pandemię COVID-19, a w szczególności akcję szczepień - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Wiśniewski, szef Instytutu.

Dezinformacja głównie na Facebooku

Dystrybucja treści o charakterze negatywnym wobec pomocy Ukraińcom odbywa się głównie na grupach na Facebooku, z których wiele liczy kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy członków - alarmuje IBIMS.

- Publikacje sprzeciwiające się przyjmowaniu uchodźców zdobywają wiele tysięcy udostępnień, w ostatnich 24h są jednymi z najpopularniejszych publikacji na polskim Facebooku. Sytuacja ta rozwija się bardzo dynamicznie - ostrzega Marcin Wiśniewski.

Jak podaje polski rząd, w Polsce przebywa już niemal pół miliona uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wpisy antyuchodźcze publikowano we wtorek m.in. na profilach i grupach dotyczących Przemyśla, gdzie od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę pojawiło się kilkadziesiąt tys. uchodźców.

W osobnym wpisie IBIMS zaznaczył, że wpisy takie - kolportowane przez konta do niedawna skupione na walce ze szczepionkami - mają na celu wzbudzanie niepokoju, a także prowokowanie do ataków na wolontariuszy.

Na to samo zwraca uwagę Witold Tomaszewski, rzecznik UKE. Jak podaje niedawno te grupy skupiały się na dezinformacji w sprawie 5G - dziś prezentują treści antyukraińskie.

RCB: "Agresja na Ukrainę to także operacje informacyjne"

Głos w sprawie dezinformacji organizowanej przez prorosyjskie centra zabrało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. - Rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę towarzyszy operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców szukających w Polsce schronienia przed wojną - napisano na twitterowym profilu RCB.

Jakie są główne linie fałszywych, prokremlowskich narracji? Np. teza, że przyjmowanie uchodźców zmieni demografię w Polsce, a Polacy staną się obywatelami drugiej kategorii. Innym kłamstwem rozpowszechnianym przez takie konta jest informacja, jakoby uchodźcy przynosili do Polski choroby i przestępczość, lub też wkrótce po zadomowieniu się u nas rozpoczną prześladowania Polakó. - Zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę to również operacje informacyjne.Informacja jest bronią a Ty jej celem – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Walka w sieci trwa od wielu tygodni

Po ubiegłotygodniowym ataku Rosji na Ukrainę, w sieci niemal natychmiast zaczęły pojawiać się treści dezinformacyjne i rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie. Media natychmiast zareagowały i licznie apelowały o czytanie rzetelnych źródeł. Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów, w okresie 18-28 lutego w mediach internetowych, w tym w portalach i social mediach opublikowano ponad 6 tys. materiałów zawierających wzmianki o potrzebie weryfikacji komunikatów publikowanych w internecie.

To, że Moskwa toczy wojnę informacyjną, jest już faktem. - Putin rozgrywa właśnie tragiczną partię szachów na swoich zasadach, które jednak zna tylko on. Każdy krok i komunikację, która za nim idzie dostosowuje do swoich potrzeb i strategii. Potrafi komunikować w taki sposób, aby Rosjanie identyfikowali się z jego chorą narracją. Każde słowo podpiera argumentem militarnym obrazującym siłę - komentuje prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktywność prorosyjskich kont w polskim internecie zaczeła wzrastać już od 21 lutego. Wówczas w ciągu dwóch dni pojawiło się 4,5 tys. wzmianek o charakterze prorosyjskim lub wspierającym działania Rosji wobec Ukrainy. 90 proc. kont biorących w tym udział wcześniej dystrybuowało treści sceptyczne wobec szczepień przeciwko COVID lub wprost negujące ich zasadność.

Akcja internetowej dezinformacji nasiliła się w czwartek, w pierwszy dzień ataku Rosji na Ukrainę. Tego dnia od rana polska sieć i media społecznościowe zostały zaatakowane masową dezinformacją na rzecz rosyjskiej narracji dotyczącej wojny w Ukrainie – alarmował Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych. W ciągu 24 godzin obserwowano też wzmożone działania w sieci w tematach gospodarczych.

Dołącz do dyskusji: Nagły wzrost dezinformacji w polskim internecie. Prorosyjskie konta trollowały też w sprawie szczepionek

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
tak, ukraińskie dzieci onkologiczne zabiorą leczenie polskim dzieciom, a w ogóle to stracimy pracę, dom i dostęp do lekarzy. jak czytam takie kretynizmy to myślę 21 wiek, a analfabetów i idiotów powtarzających takie głupoty nie brakuje.
odpowiedź
User
pp
tak, ukraińskie dzieci onkologiczne zabiorą leczenie polskim dzieciom, a w ogóle to stracimy pracę, dom i dostęp do lekarzy. jak czytam takie kretynizmy to myślę 21 wiek, a analfabetów i idiotów powtarzających takie głupoty nie brakuje.


No popatrz, uderzyli w stół a nożyce już się odezwały
odpowiedź
User
Gary
Nagły spadek wzrost dezinformacji? Wystarczy poczytać Onet gazeta.pl i podobne sprzed kilku m-cy to tak jakby tam pracowały same ruskie trolle...
odpowiedź