SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eksperci prognozują znaczny wzrost udziału FWA w globalnych subskrypcjach stałego dostępu do internetu

Do 2030 roku udział FWA (sieci 4G i 5G) wzrośnie do poziomu 473 milionów subskrybentów, czyli 36 proc. globalnych stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Wiele wskazuje na to, że ogromny udział w tym będą mieć klienci z Europy.

Sieć 5G - źródło Pixabay.comSieć 5G - źródło Pixabay.com

W roku 2020 aż 68 proc. gospodarstw domowych (wykluczając Chiny) nie miało stałego dostępu do internetu szerokopasmowego. Z badań przeprowadzonych przez CounterPoint Research wynika jednak, że ta wartość zmniejszy się do 54 proc. do roku 2030. Analitycy przewidują, że przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) o wartości 23,63 proc. liczba globalnych subskrybentów FWA (sieci 5G i 4G) wzrośnie do 473 milionów do końca roku 2030. Co za tym idzie, FWA będzie reprezentowało 36 proc. globalnego rynku internetu szerokopasmowego, a regiony Azji, Pacyfiku i Europy będą stanowiły niemal połowę rynku 5G na świecie.

Zmiany na rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych

Złożoną ewolucję rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych skomentowała w komunikacie Tina Lu, główna analityczka Counterpoint Research - Niezależnie od penetracji rynku z VDSL i telewizji kablowych korzysta obecnie dwie trzecie abonentów stacjonarnych usług szerokopasmowych w różnych regionach. Jednakże około 2014-2015 roku subskrybenci zaczną oczekiwać prędkości pobierania większej niż 100 Mb/s, której te technologie nie są w stanie dostarczyć. Do 2030 roku z tych technologii będzie korzystało jedynie 3 proc. gospodarstw domowych na całym świecie.

FWA


Oznacza to, że w ciągu najbliższych lat czeka nas prawdziwa rewolucja na rynku internetowego łącza szerokopasmowego, a przyczyni się do niej w wielkiej mierze rozwój i rozrost FWA.

W ciągu najbliższych 2-3 lat operatorzy świata skupią na rozwoju sieci światłowodowej we wszystkich regionach z wyjątkiem Bliskiego Wschodu. Counterpoint prognozuje jednak, że udział FWA na rynku zwiększy się diametralnie po roku 2024. Stanie się tak ze względu na nieopłacalność dostarczania usługi światłowodowej w mniej zaludnionych obszarach na odcinku „ostatniej mili”. Kolejną przeszkodą są kraje z wieloma wyspami, jak chociażby Grecja, Włochy czy Filipiny. Implementowanie światłowodu w tych regionach jest prawdziwym koszmarem, co czyni FWA znacznie lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo technologia 5G SA będzie oferować znacznie większą prędkość niż starsze rozwiązania (VDSL i kablowe). Wszystkie te czynniki skutecznie napędzą rozwój FWA - dodaje Tina Lu.

Wzrost FWA

Przewidywany wzrost 5G FWA skomentował Parv Sharma, analityk do spraw badań - 5G FWA faktycznie jest wzrastającą i atrakcyjną opcją dla operatorów oferujących stały dostęp do internetu, dla osób, które które do niego dostępu nie mają lub potrzebują większej prędkości. Jednakże jej wzrost w 2020 i 2021 roku był niższy niż przewidywano. Wynika to częściowo z braku odpowiednich komponentów w łańcuchu dostaw, co wpłynęło na rynek CPE. Spowolniło to w efekcie erozję ceny urządzeń 5G CPE, hamując równocześnie wzrost subskrypcji 5G FWA. Ograniczenia dostawy komponentów nadal będą występować do końca roku 2022. Usługi 5G FWA są bardzo atrakcyjne dla Ameryki Południowej, Europy i części Bliskiego Wschodu.

FWA


Ponadto operatorzy wciąż starają się jak najlepiej wykorzystać swoją obecną infrastrukturę. Z powodu pandemii COVID-19 niektórzy operatorzy zmniejszyli nakłady inwestycyjne i opóźnili wdrażanie sieci 5G. Dlatego też do roku 2024 nadal będzie rosło 4G FWA. Będzie to nadal popularne rozwiązanie w regionach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej. Wdrażanie sieci 5G wymaga wielkich inwestycji, jednak pomimo wzrostu nakładów inwestycyjnych operatorzy nie byli w stanie przełożyć uruchamiania usług premium na pożądany wzrost przychodów. W większości przypadków usługi 5G FWA są droższe niż w przypadku 4G FWA. Jednakże ich ceny różnią się znacznie u poszczególnych operatorów - tłumaczy Parv Sharma

Rozwój sieci 5G jest również widoczny w Polsce. T-Mobile Polska zakończył proces wyłączania swojej sieci 3G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości przeznacza na rozwój sieci w standardach LTE i 5G.

Dołącz do dyskusji: Eksperci prognozują znaczny wzrost udziału FWA w globalnych subskrypcjach stałego dostępu do internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl