SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydatki prywatnych sieci komórkowych wzrosną do niemal 12 mld dolarów dzięki możliwościom sieci 5G

Juniper Research prognozuje wzrost wydatków na sprzęt i usługi sieciowe. Ma to wynikać z możliwości oferowanych operatorom przez sieć 5G.

Fot. flickr.comArticle

Firma analityczna Juniper Research przedstawiła nowy raport, z którego wynika, że stale rozwijające się możliwości sieci 5G zwiększają świadomość i inwestycje prywatnych sieci komórkowych. Ze względu na to, roczne wydatki na sprzęt i usługi sieciowe wzrosną do blisko 12 mld dolarów na całym świecie do roku 2023. Oznacza to wzrost o 116 proc. w zestawieniu z 5.5 mld wzrostem oczekiwanym na rok 2021.

5G zmienia rynek

Kluczową rolę w tym segmencie rynku ma odgrywać technologia 5G. Z raportu wynika, że ponad 60 proc. stacji bazowych wykorzystywanych w tych wdrożeniach będzie operowało do 2023 r. właśnie na 5G, a ma być wynikać z bardzo niskich opóźnień w transferze danych oraz właściwości propagacji sygnału. Zapewnia to możliwość łatwiejszego wdrażania w środowiska, o które walczą konwencjonalne sieci.

Analitycy podkreślają wagę wdrożenia sieci prywatnych, które mają być niemal w całości napędzane przez biznes. W raporcie wykazano również, że najważniejszymi sektorami będą przemysł produkcyjny, górnictwo i energetyka. Segmenty te mają stanowić 59 proc wydatków w 2023 roku.

Jak wynika z przedstawionych danych, operatorzy mogą ryzykować utratę dużej części rynku sieci prywatnych pomimo wyraźnie dominującej pozycji w publicznych sieciach komórkowych. Natomiast dostawcy sieci telekomunikacyjnych jak m.in. Nokia i Ericsson znajdują się w najlepszej pozycji do czerpania korzyści z sieci prywatnych poprzez bezpośrednie oferowanie sprzętu i usług firmom, które chcą z takowych korzystać.

Z uwagi na to, że sieci prywatne są często całkowicie oddzielone od sieci publicznych, rola tradycyjnych operatorów sieci komórkowych może być w wielu przypadkach minimalna. Oznacza to, że dostawcy sprzętu oraz integratorzy systemów będą odgrywać bardziej dominującą rolę przy odpowiednich ramach regulacyjnych - skomentował w raporcie autor badania James Moar.

Prognozy globalne

Juniper Research zauważa również w raporcie, że wdrożenie sieci prywatnych są na całym świecie jest dość nierównomierne. Największymi rynkami pozostają te najlepiej przystosowane, o wysokim poziomie otwartości i elastycznych przedziałach częstotliwości. Do najbardziej zaawansowanych krajów tego segmentu rynku należą Niemcy i Stany Zjednoczone, przede wszystkim ze względu na oferowanie zlokalizowanej dzierżawy i ogólnej dostępności częstotliwości. Te dwa kraje mają w 2023 r. odpowiadać za 30 proc. światowych wydatków na sieci prywatne. Trend ten zacznie jednak spadać, gdy pozostałe kraje globalnego rynku zaczną uwalniać częstotliwości na rzecz sieci prywatnych.

Play rozszerza współpracę partnerską w zakresie rozwoju sieci 5G oraz modernizacji radiowej sieci dostępowej RAN (Radio Access Network) z firmą Ericsson, jednym ze swoich dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej. W ramach modernizacji sieci wdrożone zostaną produkowane w Polsce technologie radiowe firmy Ericsson.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wśród proponowanych zmian znajduje się powołanie przez wyznaczonego operatora strategicznego wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju spółki Polskie 5G.

Dołącz do dyskusji: Wydatki prywatnych sieci komórkowych wzrosną do niemal 12 mld dolarów dzięki możliwościom sieci 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl