SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy Żabka czynne w niedziele także po 1 lutego

Sklepy należące do sieci handlowej Żabka Polska będą mogły być czynne w niedziele objęte zakazem handlu także po 1 lutego br., kiedy to wchodzą nowe regulacje zaostrzające dotychczasowe przepisy.  - Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to z nich skorzysta - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Żabki.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy ograniczającej handel. Dotychczas w niedziele objęte zakazem handlu mogły być czynne jedynie m.in. kwiaciarnie, stacje paliwowe, cukiernie oraz placówki pocztowe.

Z tego ostatniego wyjątku zaczęły masowo korzystać sieci handlowe. Zawierały umowy z firmami kurierskimi, dzięki którym stawały się punktami odbioru przesyłek kurierskich. To dawało im prawo do określania sklepu mianem placówki pocztowej, dzięki czemu mogły być czynne w niehandlowe niedziele.

Z rozwiązania tego skorzystały m.in.  Lidl, Biedronka, Kaufland, Żabka, Stokrotka, Netto, Auchan, L'Eclerc. Placówkami pocztowymi na kilka tygodni przed końcem 2021 roku zostały też sieci spoza branży spożywczej, np. sieć salonów Empik, Jula, Smyk, a także Castorama, OBI, Bricomarche.

Przeważająca działalność - udokumentowana

Jesienią 2021 rok rząd znowelizował ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Wprowadzono do niej zapis o tzw. "przeważającej działalności", który wchodzi w życie 1 lutego br. Oznacza to w praktyce, że dany sklep może być określany mianem placówki pocztowej tylko wtedy, gdy uzyska miesięcznie co najmniej 40 proc. przychodów sprzedażowych z usług pocztowych. Musi to udokumentować. W przypadku sieci sklepów wymagane jest prowadzenie specjalnej ewidencji dla poszczególnych sklepów, a nie całej ich sieci.

Zakaz handlu, o którym mowa w ustawie nie obowiązuje na stacjach paliw płynnych, w placówkach handlowych, w których przeważa handel kwiatami, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych. Otwarte mogą być także m.in. sklepy na lotniskach, na dworcach, w strefach wolnocłowych, a także sklepy rolnicze, kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie.

Zakaz nie dotyczy, gdy za ladą właściciel lub rodzina

Zgodnie z ustawą ograniczenie handlu w niedziele nie dotyczy placówek, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Z tego zapisu skorzysta sieć Żabka Polska, o czym wprost poinformowało nas biuro prasowej sieci. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do sieci Żabka należy ok. 7,5 tys. placówek prowadzonych przez ponad 6 tys. franczyzobiorców.

- Od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedziele, podejmując indywidualne decyzje, z jakiego wyłączenia skorzystają. Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta - przekazało nam biuro prasowe Żabka Polska.

Ponad połowa Polaków za handlem w niedziele

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Jak podano, najmniejsza różnica między zwolennikami i przeciwnikami otwarcia sklepów w niedziele jest na wsiach i w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców. Tam za przywróceniem handlu jest 44,4 proc., przeciwko – 43,8 proc. ankietowanych. Z kolei w miastach od 20-49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem ograniczenia sprzedaży, a 26,5 proc. za jego utrzymaniem (badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research dla Grupy AdRetail na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat).

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Dołącz do dyskusji: Sklepy Żabka czynne w niedziele także po 1 lutego

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja222
Dzisiaj pani w sklepie mi powiedziała, że moja Żabka będzie póki co w niedziele zamknięta :(
odpowiedź
User
Mati
W Niemczech tez jest zakaz handlu w niedziele to sieci handlowe potulnie stosują się do zakazu i nie szukają luk w przepisach a w Polsce ciagle szukanie jak obejść zakaz.
odpowiedź
User
Mati
W Niemczech tez jest zakaz handlu w niedziele to sieci handlowe potulnie stosują się do zakazu i nie szukają luk w przepisach a w Polsce ciagle szukanie jak obejść zakaz.
odpowiedź