SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autor zdjęcia mężczyzny w pomarańczowej kurtce trzymającego dłoń swojej martwej córki: to jest ból nie do zniesienia

Fotoreporter AFP Adem Altan jest autorem zdjęcia ze zniszczonego przez trzęsienie ziemi tureckiego Kahramanmaras, które obiegło cały świat. Przedstawia mężczyznę w pomarańczowej kurtce, trzymającego dłoń swojej nieżyjącej córki. "To jest ból nie do zniesienia" - mówi fotograf.

fot. Shutterstock.comArticle

Altan pracuje jako fotoreporter od 40 lat, w tym od 15 dla francuskiej agencji AFP. Tuż po niszczycielskim trzęsieniu ziemi na pograniczu turecko-syryjskim znalazł się w miejscowości Kahramanmaras, położonej przy epicentrum trzęsienia.

Fotoreporter opisuje, że we wtorek, dzień po katastrofie, gdy na miejscu nie pojawiła się jeszcze żadna ekipa ratunkowa, mieszkańcy miasta sami próbowali przeszukiwać ruiny, aby ratować swoich bliskich.

Altan robił zdjęcia w pobliżu zniszczonego budynku i w pewnym momencie zobaczył 60 metrów od siebie mężczyznę w pomarańczowej kurtce, który kucał nieruchomo przy gruzach, nie zważając na chaos, zgiełk, deszcz i zimno. W swojej dłoni trzymał czyjąś dłoń.

Ojciec trzymał rękę swojej martwej nastoletniej córki

Fotoreporter zaczął robić zdjęcia i wtedy zorientował się, że jest to ojciec trzymający rękę swojej martwej nastoletniej córki. Nie puszczał dłoni, jedynie obserwował Altana.

"Zrób zdjęcia mojemu dziecku – powiedział cicho w kierunku Altana, jego głos łamał się i drżał. Puścił na chwilę dłoń córki, by pokazać fotografowi miejsce, w którym leżała martwa 15-latka, po czym natychmiast znów ją chwycił.

"Byłem wtedy bardzo wzruszony - opowiada Altan - Miałem łzy w oczach. Powtarzałem sobie: Mój Boże, to jest ból nie do zniesienia+”.

Potem zapytał mężczyznę o imię dziecka. "Moja córka, Irmak" - odpowiedział ojciec, który powiedział też, że nazywa się Mesut Hancer.

"Mówił z trudem, bardzo cichym głosem. Trudno było zadać mu więcej pytań, ponieważ ludzie dookoła prosili wszystkich o ciszę, aby móc usłyszeć ewentualne głosy żyjących jeszcze osób, uwięzionych pod gruzami" – mówi fotograf.

Altan przyznaje, że w tym momencie od razu pomyślał, iż jego zdjęcie podsumowuje ból wszystkich ofiar trzęsienia ziemi. Ale nie spodziewał się, że ta fotografia stanie się słynna.

Fotoreporter AFP dodaje, że później, gdy zdjęcie obiegło media społecznościowe i portale internetowe na całym świecie, otrzymał tysiące wiadomości, wyrażających solidarność i wzruszenie w obliczu smutku tego załamanego ojca.

"Myślę, że to zdjęcie wyryje się w mojej pamięci. Wielu już mówiło mi, że nigdy nie zapomną tego obrazu" — podsumowuje Altan.

Dołącz do dyskusji: Autor zdjęcia mężczyzny w pomarańczowej kurtce trzymającego dłoń swojej martwej córki: to jest ból nie do zniesienia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
filozof
Ten świat został zbudowany na jakimś poszanowaniu dla władz, świadomości, że są one tą najwyższą i obdarzoną największą mądrością instancją. Takie przynajmniej było założenie. Tak jak na obecnie trwającej wojnie, ofiarami trzęsienia są zwykli, niezbyt majętni ludzie, którym przyszło mieszkać na tych terenach. Teraz liczy się, żeby udało się uratować największą liczbę osób. Jednak idę o zakład, że żadni decydenci, którzy zezwolili na budowę mieszkań na tych terenach, nie poniosą odpowiedzialności. Nie oszukujmy się, zwykłe rodziny nie mają wielkiego wyboru, cieszą się że mają gdzie mieszkać. Tak że patrząc na to zdjęcie, widzę zwykłego człowieka, który o niczym nie decyduje, nie ma wpływu na nic, co się stanie, tylko przyjmuje każdą tragedię jak biblijny Hiob. Media nakręcą kilka relacji, i w miarę trwania szybko przerzucą się na inny, bardziej nośny temat. Wojna też już spowszedniała.
odpowiedź