SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdrowegeny.pl, Semantive, operator Blika i RTB House wśród najszybciej rosnących firm technologicznych w Europie Środkowej

W nowej edycji rankingu 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej, tworzonego przez Deloitte, znalazło się 11 spółek z Polski. Na najwyższych pozycjach są Zdrowegeny.pl, Telmedicin, Semantive, Polski Standard Płatności i RTB House, natomiast Warsaw Genomics otrzymało nagrodę Social Impact Award.

Zwycięzcą tegorocznego zestawienia „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest litewska spółka Voltas IT produkująca inteligentne, bezprzewodowe systemy diagnostyczne i kontrolne do samochodów. W ciągu ostatnich czterech lat jej wpływy wzrosły o 5,7 tys. proc.

- Voltas jest o tyle wyjątkowy, że działa w branży samochodowej, która do tej pory nie była szczególnie widoczna w naszym zestawieniu. Takich perełek mamy więcej. Aż 37 firm na 50 to debiutanci, co pokazuje jak ewoluuje rynek młodych firm technologicznych - komentuje Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego i lider programu „Technology Fast 50 Deloitte Central Europe”.

W czołowej dziesiątce zestawienia głównego - obejmującego firmy działające przynajmniej od czterech lat i notujące po minimum 50 tys. euro rocznych wpływów w latach 2015-2017 i minimum 100 tys. euro w ub.r. - nie ma polskich firm. Natomiast w drugiej dziesiątce uplasowały się Semantive (14. miejsce), Polski Standard Płatności (17.) oraz TestArmy Group (18.). Najbardziej znana jest ta druga, zarządza platformą płatności mobilnych Blik, w pierwszej połowie br. z jej użyciem zrealizowano 89 mln operacji, prawie tyle co w całym 2018 roku (91 mln).

Ogółem w zestawieniu jest 19 firm z Czech, 11 z Polski, pięć z Litwy, po trzy z Węgier i Słowacji oraz po jednej z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii. Na listę zgłosiła się rekordowa liczba ponad 300 podmiotów, z czego prawie sto z Polski

Najwięcej producentów oprogramowania, RTB House w Wielkiej Piątce

Średni wzrost przychodów w ub.r. 50 firm z rankingu głównego w porównaniu do zestawienia z 2015 roku wyniósł 1 129 proc. Przed rokiem było to 1 290 proc. wzrostu.

Na tegorocznej liście jest 31 spółek zajmujących się tworzeniem oprogramowania, dziesięć z sektora mediów i rozrywki, siedmiu producentów sprzętu komputerowego i dwa fintechy. - Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może świadczyć o tym, że w przyszłości zagoszczą w głównym zestawieniu. Cieszy fakt, że katalog sektorów z roku na rok poszerza się. W tym roku mamy także znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocną reprezentację z Polski - analizuje Agnieszka Zielińska.

Kilka firm z naszego kraju znalazło się w rankingu Wschodzące Gwiazdy, obejmującym podmioty działające od minimum trzech lat i notujące przynajmniej 30 tys. euro rocznych przychodów.

Zdrowegeny.pl osiągnęły wzrost wpływów wynoszący 1 085 proc., co dało czwarte miejsce. Niżej w rankingu są Telmedicin (652 proc. wzrostu), Lead Investments (622 proc.), Delante Media (589 proc.), Applover (567 proc.), obido (523 proc.) i Warsaw Genomics (509 proc.).

Ta ostatnia firma otrzymała Social Impact Award przyznawany podmiotom, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. Warsaw Genomics, opracowała program Badamy Geny, którego celem jest przebadanie za pomocą testów genetycznych całej populacji Polaków w celu znalezienia osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka.

Natomiast nagrodę Most Disruptive Innovation (za technologie, produkt lub usługi, które mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek) otrzymała chorwacka spóła Rimac Automobili produkująca samochody elektryczne, zespoły napędowe i systemy akumulatorowe.

Z kolei na piątym miejscu rankingu Wielka Piątka - grupującego firmy, które działają od minimum czterech lat, a w ub.r. miały ponad 25 mln euro przychodów - jest RTB House z dynamiką wpływów wynoszącą 523 proc.

Ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest tworzony od 20 lat. Obejmuje firmy, które mają siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej oraz działają w którejś z następujących branż: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania. Muszą też być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych oraz mieć strukturę własności, w której zagraniczni inwestorzy strategiczni nie mają większości udziałów.

Dołącz do dyskusji: Zdrowegeny.pl, Semantive, operator Blika i RTB House wśród najszybciej rosnących firm technologicznych w Europie Środkowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jufrek
Co ta informacja ma wspólnego z mediami? Ja się pytam.
odpowiedź