SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znamy laureatów festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2019"

W Trójmieście zakończył się festiwal „Dwa Teatry”. Grand Prix w kategorii słuchowiska radiowego otrzymała „Wielka improwizacja” w reżyserii Janusza Zaorskiego, najlepszym spektaklem telewizyjnym zostało „Wesele”, wyreżyserowane przez Wawrzyńca Kostrzewskiego. Nagrodzono też m.in. Jana Marię Tomaszewskiego, doradcę zarządu TVP do spraw Teatru Telewizji.

Article

Prezentacje konkursowe odbywały się od 24 maja w Sopocie oraz Gdyni i Gdańsku. Jury konkursowe po przesłuchaniu 34 słuchowisk radiowych przyznało Grand Prix prezesa Polskiego Radia twórcom słuchowiska „Wielka improwizacja". Nagrodzeni zostali: Wojciech Tomczyk (za tekst), Janusz Zaorski (reżyseria), Andrzej Brzoska (realizacja akustyczna), a także: Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłowicz i Andrzej Mastalerz (role aktorskie). Słuchowisko opowiada o tym, jak Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu „Dziadów".

Przyznano też nagrody w pozostałych kategoriach: za reżyserię słuchowiska „Mojżesz – REMIX" dla Tomasza Mana (Program 3 Polskiego Radia), za scenariusz oryginalny słuchowiska „Żaba" w reżyserii Waldemara Modestowicza dla Marty Rebzdy (Teatr Polskiego Radia). Nagroda za muzykę lub opracowanie muzyczne trafiła do Aleksandra Dębicza za „Annę Kareninę" (Teatr Polskiego Radia).

Nagrodę za aktorską rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za tytułową rolę w „Annie Kareninie" (Teatr Polskiego Radia), za aktorską rolę męską nagrodzono Andrzeja Chyrę („Mojżesz – REMIX"; Program 3 Polskiego Radia) oraz Ryszarda Dolińskiego („Życie na zderzaku"; Radio Białystok). Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego otrzymało słuchowisko „Szczegółowa teoria życia i umierania", z tekstem i w reżyserii Michała Zdunika (Program 1 Polskiego Radia).

W kategorii spektaklu telewizyjnego startowało 28 sztuk. Jurorzy nagrodę główną przyznali Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Nagroda ufundowana przez prezesa TVP, Jacka Kurskiego, trafiła do reżysera inscenizacji, a także do Agnieszki Suchory za rolę Radczyni, Michała Czerneckiego za rolę Czepca, Tomasza Schuchardta za rolę Dziennikarza, do Adama Bajerskiego za zdjęcia i Jakuba Motylewskiego - za montaż.

Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza. Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta  nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk - za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich (przyznano ją po raz drugi w historii Festiwalu), otrzymała Ewa Wiśniewska za rolę Pani Pouchard w spektaklu „Lato” i za rolę Nelly Sarzyńskiej w „Paradiso”. Natomiast statuetkę 100-lecia ZASPu – nagrodę prezesa Pawła Królikowskiego - otrzymał Jan Maria Tomaszewski, doradca zarządu do spraw Teatru Telewizji Polskiej, za „wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności Teatru Telewizji”.

Publiczność XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019" swoją nagrodę przyznała spektaklowi „Paradiso” Andrzeja Strzeleckiego. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert.

Jeszcze w poniedziałek, o godzinie 21.00 nagrodzony spektakl można było obejrzeć w paśmie Teatru Telewizji TVP1. Słuchacze mogli w tym samym czasie na antenie radiowej Jedynki wysłuchać utworu nagrodzonego Grand Prix konkursu radiowego.

Organizatorami Festiwalu byli Polskie Radio i Telewizja Polska, a współorganizatorami - Samorząd Województwa Pomorskiego oraz miasta: Sopot, Gdynia i Gdańsk.
 

Dołącz do dyskusji: Znamy laureatów festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2019"

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alan
Wygrała polityka :(... Wesele z pomnikiem smoleńskim... po Wajdzie te realizacja to taniec chochołów... Pan Tomczyk bufon nagradzający kolegów... dramat... szkoda tego Festiwalu
odpowiedź
User
Bbb
Pani Lacroix od lat robi tę ramote... pierwiosnki takie jak świetny Dołęga i Znaki nie zalatwią sprawy
odpowiedź
User
Gies
Polityczne Grand Prix.... szkoda
odpowiedź