SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znamy następcę Leszka Balcerowicza w NBP

Sławomir Skrzypek został kandydatem na szefa NBP.

Prezydent Lech Kaczyński przesłał do Sejmu wniosek o powołanie Sławomira Skrzypka, p.o. prezesa PKO Banku Polskiego, na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie w środę w nocy. Skrzypek napisał w oświadczeniu, że opowiada się za stabilną i wiarygodną polityką pieniężną, bez gwałtownych zmian. Zaznaczył przy tym, że będzie brał pod uwagę wzrost PKB, jeśli nie stworzy to zagrożeń dla inflacji.

         

Skrzypek (ur. 1963) jest magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA na University of Wisconsin oraz dyplom Business Management na Uniwersytecie Georgetown. Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Był wiceprezydentem Warszawy odpowiedzialnym za inwestycje i finanse (2002-2005). W grudniu 2005 r. został powołany do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu PKO BP SA, a od września 2006 r. pełni także obowiązki prezesa zarządu PKO BP SA, podała Kancelaria.

Skrzypek zadeklarował w oświadczeniu, przesłanym przez Kancelarię Prezydenta, że będzie dbał o wartość polskiego pieniądza.

„Opowiadam się za stabilną i wiarygodną polityką pieniężną. Jestem przeciwnikiem gwałtownych zmian w tym zakresie. Jeżeli nie będzie to pociągało za sobą ryzyka wzrostu inflacji, będę także brał pod uwagę wzrost gospodarczy. Stawiam na transparentność banku centralnego” – czytamy w oświadczeniu.

Kandydatura Skrzypka jest zaskoczeniem dla rynku, ponieważ – choć był on wczesniej wymieniany jako potencjalny kandydat do NBP – w końcu listopada, według doniesień prasowych, zdementował informacje o kandydowaniu do banku centralnego.

We wtorek marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział, że jeśli kandydatura następcy Balcerowicza zostanie zgłoszona odpowiednio wcześnie, przesłuchanie kandydata przez sejmową Komisję Finansów Publicznych będzie się mogło odbyć 8 stycznia, a 9 stycznia kandydat spotkałby się z klubami parlamentarnymi. Głosowanie nad kandydaturą na nowego szefa banku centralnego ma odbyć się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 10-12 stycznia.

Sześcioletnia kadencja Leszka Balcerowicza upływa 10 stycznia 2007 roku. Kandydat na jego następcę musi złożyć oświadczenie lustracyjne i uzyskać z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) certyfikat o możliwości dostępu do informacji niejawnych – ABW ma na to 14 dni. Następnie, przed sejmowym głosowaniem, kandydat zostanie przesłuchany przez Komisję Finansów Publicznych. Jeśli Sejm zaakceptuje kandydaturę absolutną większością głosów, decyzja ta ma zostać ogłoszona w „Monitorze Polskim” i dopiero wówczas nowy prezes może objąć swoje stanowisko.

Balcerowicz uzyskał zgodę Sejmu 22 grudnia 2000 roku, a fotel prezesa NBP objął 10 stycznia 2001 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Znamy następcę Leszka Balcerowicza w NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl