SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS: od września niższe limity dorabiania dla seniorów

Od września br. obowiązywać będą nowe, niższe limity, po przekroczeniu których dorabiający wcześniejszy emeryt lub rencista powinien powiadomić ZUS. W takich przypadkach renta czy też wcześniejsza emerytura zostanie zmniejszona lub zawieszona.

PAP / Tomasz Gzell Article

- Czuwać nad wysokością swoich zarobków muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. W ich przypadku obowiązują bowiem limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić. Dlatego we wrześniu musimy sprawdzić czy nie zbliżyliśmy się za bardzo do górnego progu, bo od tego właśnie miesiąca obowiązują nowe, niższe limity, czyli istnieje ryzyko, że świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone - stwierdziła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Limity zarobków, które świadczeniobiorcy mogą osiągnąć od września br., wiążą się z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które dotyczy II kwartału kalendarzowego i ogłaszane jest przez GUS. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 r. do 30 listopada 2019 r. W tym czasie seniorzy pobierający wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 3 387,50 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia (6 291,10 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to kwota 599,04 zł, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 449,31 zł, zaś renty rodzinnej dla jednej osoby - 509,22 zł. W II kwartale 2019 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4 839,24 zł.

- Szczególnie ważne jest by na swoje przychody zwróciły uwagę osoby, których działalność podlega obowiązkowemu opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. To właśnie ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone - dodała Kowalska-Matis.

W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ok. 30 proc. Wśród pracujących emerytów w 2018 r. przeważały kobiety i stanowiły 56 proc. ogółu. Prawie 90 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Właśnie ta grupa pracujących emerytów, czyli tych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat - kobiety, 65 lat - mężczyźni), może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się rozliczeniami z ZUS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS: od września niższe limity dorabiania dla seniorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl