SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak otrzymać zwolnienie z abonamentu RTV

Poczta Polska przypomniała, że po zakupie odbiornika radiowego lub telewizyjnego, trzeba w ciągu dwóch tygodni go zarejestrować i płacić abonament RTV. Instytucja nadmieniła, że osoby, które wpłacą większą sumę „z góry”, mogą liczyć na obniżki. Wspomniała też o dużej grupie zwolnionych z opłat. To m.in. seniorzy powyżej 75 lat i bezrobotni.

fot. Shutterstock.comArticle

Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi Poczta Polska jest zobowiązana do obsługi zgłaszanych rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, przyjmowania i ewidencjonowania opłat abonamentowych oraz wykonania kontroli terminowości ich uiszczania. Formalności związane z rejestracją odbiorników można dokonać za pośrednictwem specjalnej strony internetowej lub w dowolnej placówce pocztowej.

Jak uzyskać obniżkę opłat?

Poczta Polska zauważa, że w ciągu roku można korzystać z upustów z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Od prawie 3 proc. rabatu przy płatności za 2 miesiące do ponad 4 proc. za 11 miesięcy. Przykładowo, jeśli chcemy opłacić abonament od lipca do grudnia za 6 miesięcy z góry zapłacimy 49,60 zamiast 52,20 za używanie odbiornika radiofonicznego i 155,70 zamiast 163,80 za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. Warunkiem skorzystania ze zniżki jest wniesienie opłaty z wyprzedzeniem, tj. w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. W powyższym przykładzie będzie to do 25 lipca.

Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu z góry za cały rok, można z tej opcji skorzystać dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym, tj. 2024. Opłacając abonament za rok z góry do 25 stycznia można będzie uzyskać aż 10 proc. rabatu.  Stawki opłat na rok 2024, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, pozostają na poziomie stawek obowiązujących w 2023 roku.

Od 2023 roku opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także telewizor, trzeba płacić 27,30 zł. Najsurowsza kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma może też zostać zmuszona do uregulowania zaległych składek. Poczta Polska zatrudnia jednak tylko kilkudziesięciu kontrolerów, którzy skupiają się na firmach. Za niewpuszczenie ich go domu nie grożą konsekwencje. Niemożliwe jest nałożenie kary jedynie na podstawie zdjęcia anteny na balkonie lub tunera radiowego w samochodzie. Kontrole musi osobiście stwierdził, że urządzenie pozwala na natychmiastowy odbiór. Od kary można się odwołać. Szczegóły tej procedury na łamach Wirtualnemedia.pl kilka miesięcy temu przedstawili prawnicy.

Długa lista zwolnionych z opłat

Obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, komu przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych. Lista obejmuje m.in. osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną, osoby niesłyszące i niewidome przy spełnieniu określonych kryteriów, osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS, osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej, osoby bezrobotne, osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna.

Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa. Prawnicy, którzy rozmawiali z Wirtualnemedia.pl twierdzą też, że abonamentu nie muszą płacić osoby, które korzystają jedynie na telewizorze z serwisów streamingowych i nie posiadają anteny czy dekodera do tradycyjnych kanałów.

Część osób zwolnionych z opłat musi odwiedzić placówkę pocztową

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i dokonali rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, są zwolnieni z uiszczania opłat abonamentowych. Co istotne, osoby te nie są zobowiązane do zgłaszania w placówkach pocztowych uprawnień do zwolnienia od opłat, gdyż z mocy prawa są zwolnione od ich uiszczania. Pozostałe osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat, powinny zgłosić uprawnienia w wybranej placówce pocztowej. Dotyczy to wyłącznie tych osób, które do tej pory nie skorzystały z takiej możliwości.

Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych, powinny zgłosić się do wybranej placówki pocztowej i przedstawić stosowne dokumenty, potwierdzające uprawnienia do zwolnienia.  Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedstawiono w placówce pocztowej dokument potwierdzający uprawnienia do zwolnienia. Poczta Polska prowadzi infolinię w sprawie abonamentu RTV. Działa pod numerem telefonu (43) 842 06 06 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00.

Tylko 34,7 proc. zobowiązanych opłaca abonament RTV

Na koniec 2022 roku za abonament radiowo-telewizyjnych płaciło tylko 828 tys. zobowiązanych (34,7 proc.). Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w tej grupie było 589 tys. gospodarstw domowych i 239 tys. abonentów instytucjonalnych. Rok wcześniej płaciło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

KRRiT poinformowała, powołując się na ewidencję Poczty Polskiej, że na koniec zeszłego roku zarejestrowanych było 4 947 939 abonentów, w tym abonentów instytucjonalnych 239 237. 4 703 846 stanowili abonenci z odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym, natomiast 244 093 z samym radiem. W 2022 roku w porównaniu do 2021 roku nastąpił spadek o 1 597 827 liczby abonentów - osób fizycznych i wzrost o 1 034 liczby abonentów instytucjonalnych.

Liczba abonentów z zarejestrowanymi odbiornikami RTV zmniejszyła się o 1 596 793. Ponadto nastąpił spadek liczby abonentów zwolnionych od opłat abonamentowych o 1 359 639. Na 13 572 000 gospodarstw domowych w Polsce (96,4 proc.) posiada odbiorniki telewizyjne. Według stanu na 31 grudnia 2022 r. zarejestrowane odbiorniki posiadało: 4 708 702 (34,7 proc.) gospodarstwa domowe, spośród których  2 563 842 (54,5 proc.) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, inwalidzi I grupy i weterani. Regulator poinformował, że wszyscy pozostali zobowiązani, czyli 2 384 097, w tym 2 144 860 gospodarstw domowych i 239 237 abonentów instytucjonalnych, powinni terminowo wnosić opłaty abonamentowe.

Dołącz do dyskusji: Jak otrzymać zwolnienie z abonamentu RTV

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gośc
Rabat za wcześniejszą wpłatę szokujący. Zwłaszcza w porównaniu z inflacją.
odpowiedź
User
leo
A to proste, wystarczy nie rejestrować odbiornika
odpowiedź
User
Aldona
Dwie trzecie ludności zwolniło się z opłat samodzielnie. Sama też wolę kupić pizzę niż opłacać abonament RTV.
odpowiedź