SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz: „Wydarzenia” nadal są niezależne, nie nadaję się do bycia emerytem

- Raczej nigdy nie zostanę emerytem - ja się do tego po prostu nie nadaję - stwierdził Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu. Jako najważniejsze nowe projekty wymienił rozwój zielonej energii przez ZE PAK i uruchomienie 5G przez operatora sieci Plus. Jako jeden z najważniejszych programów Polsatu wymienił „Wydarzenia”. - Nadal są niezależne i - jak oceniają widzowie w badaniach - są najbardziej rzetelnym, wiarygodnym i obiektywnym programem informacyjnym w Polsce - podkreślił.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W rozmowie z „Wprost” Zygmunt Solorz jako największy jego zdaniem sukces Telewizji Polsat podał to, że obecnie nadaje ponad 30 stacji. - I z tego jestem dumny. Z tego, że dzięki Telewizji Polsat i usługom Plusa czy Cyfrowego Polsatu jesteśmy obecni w większości polskich domów - stwierdził.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. Polsat miał 531 106 osób średniej widowni minutowej i 8,07 proc. udziału w rynku oglądalności (po spadku o 22,5 proc. rok do roku). W pierwszym kwartale br. przychody Telewizji Polsat z reklam i sponsoringu wyniosły 263 mln zł, o 3 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast w kwietniu i na początku maja, z powodu ograniczenia wydatków marketingowych w związku z epidemią koronawirusa, nastąpił spadek o 35 proc.

Zygmunt Solorz zaznaczył, że trudno mu wskazać konkretny program w historii Telewizji Polsat, z którego jest najbardziej dumny. - Nie skupiam się na pojedynczych programach, choć na pewno niezwykle ważne są „Wydarzenia”, które zaczynały jako „Informacje” w 1993 r. i były wówczas pierwszym niezależnym programem informacyjnym w telewizji. Nadal są niezależne i - jak oceniają widzowie w badaniach - są najbardziej rzetelnym, wiarygodnym i obiektywnym programem informacyjnym w Polsce - powiedział.

Polsat News w tegorocznym badaniu Digital News Report został uznany za najbardziej wiarygodny z telewizyjnych kanałów informacyjnych - zaufanie do niego wyraziło 65 proc. respondentów, a nieufność - 13 proc. Z kolei w sondażu IBRIS-u zrealizowanym dla Onetu 41,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że „Wydarzenia” rzetelnie relacjonowały kampanię przed wyborami prezydenckimi, a 36,9 proc. oceniło tak Polsat News. Przeciwną opinię wyraziło odpowiednio 8,7 proc. i 7,8 proc. respondentów.

„Wydarzenia” i Polsat News od lat mają niższą oglądalność niż najpopularniejsze programy i kanały informacyjne Telewizji Polskiej i TVN. Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. główne wydanie „Wydarzeń” miało średnio 1,75 mln widzów, o 6,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast przeciętna widownia minutowa Polsat News wynosiła 118 913 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 1,81 proc., po wzroście o 70,7 proc. rok do roku.

„Z Interią nie było na co czekać”

W związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym przez epidemię pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat przesunął o rok, do września 2024 roku, końcowy termin spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłatę 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. Ponadto do połowy 2021 roku firma nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu. Jednocześnie Cyfrowy Polsat podpisał z Grupą Bauer Media umowę kupna za 422 mln zł Grupy Interia.

Zygmunt Solorz zapewnił, że mimo tej transakcji jego grupa kapitałowa wprowadziła oszczędności. - Ale pewne kroki trzeba było wykonać. Z Interią nie było na co czekać. Mamy plany, mamy pomysły i chcemy je realizować - zapewnił.

W maju kierownictwo Cyfrowego Polsatu podkreśliło, że nie ma obecnie żadnych planów dotyczących redukcji załogi. - Nasz zespół jest dla nas bardzo ważny. Mamy szerokie plany rozwoju, potrzebujemy ludzi. Inwestujemy w przyszłość i konsekwentnie budujemy portfolio naszego biznesu tak, aby być rzeczywiście odpornym na wszystkie zdarzenia rynkowe – podkreślił wiceprezes firmy Maciej Stec.

Z kolei Zygmunt Solorz nie planuje ekspansji zagranicznej swojej grupy kapitałowej. - Jesteśmy polską firmą, znamy nasz rynek, nasze społeczeństwo, jego potrzeby, i wiemy, jak na nie odpowiedzieć. Lokalność to też nasza przewaga, łatwiej i szybciej możemy dostosować się do wymagań klientów czy widzów - powiedział tygodnikowi „Wprost”. Zwrócił uwagę, że Polska jest piątym najludniejszym krajem Unii Europejskiej, a tym samym jest atrakcyjna biznesowo.

Solorz chce zmienić ZE PAK z brunatnego w zielony

Drugą firmą giełdową kontrolowaną przez Zygmunta Solorza jest Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). W zeszłym tygodniu we władzach tej firmy nastąpiły zmiany: prezesem ponownie został Henryk Sobierajski, który zrezygnował z tego stanowiska na początku maja br. Natomiast funkcję przewodniczącego rady nadzorczej objął powołany do niej kilka dni wcześniej piątek Piotr Woźny, przez ostatnie pięć lat związany z administracją publiczną. W połowie maja dwie spółki zależne ZE PAK zapowiedziały, że w ramach zwolnień grupowych chcą pożegnać się z maksymalni 237 pracownikami.

Zygmunt Solorz w rozmowie z „Wprost” zapewnił, że wbrew pogłoskom rynkowym nie zamierza sprzedawać akcji ZE PAK. - Od ok. 15 lat co roku czytam, że chcę się pozbyć PAK-u. To już taka tradycja, że jak Solorzowi miało coś nie wyjść, to PAK - skwitował.

- PAK, czego wiele osób nie zauważa, zmienia się z brunatnego w zielony. I już niedługo, mam nadzieję, ta zieleń będzie bardzo jaskrawa i widoczna dla wszystkich. Idzie w PAK-u nowe, nie zamierzam pozbywać się tej spółki, a wręcz przeciwnie - rozwijać ją w kierunku produkcji czystej i zielonej energii. Europa i Polska wbrew pozorom idą w tym samym, zielonym kierunku i PAK będzie częścią tej zmiany - zapowiedział.

Jesienią ub.r. Zygmunt Solorz uruchomił stowarzyszenie Program Czysta Polska promujące dbanie o środowisko naturalne. Zapowiedziano proekologiczne zmiany we wszystkich firmach z grupy kapitałowej biznesmena.

- Mój czas pochłaniają obecnie ekologia i czysta energia. I PAK będzie jej symbolem. I oczywiście producentem - zadeklarował Solorz. Zaznaczył, że w przypadku produkcji wprowadzenie zmian zajmie sporo czasu.

W ub.r. ZE PAK zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 24,9 proc. do 2,88 mld zł i zysku EBITDA z 89,79 do 393,35 mln zł. Wynik netto mocno zmalał wskutek odpisu i spadku wartości aktywów. Firma zmniejszyła zużycie węgla i emisję CO2. - Już dziś z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że obecny rok nie będzie tak dobry jak poprzedni pod względem finansowym czy operacyjnym - przyznał prezes spółki Henryk Sobierajski.

„Nigdy nie zostanę emerytem”

Zygmunt Solorz w rozmowie z „Wprost” zapewnił, że nie wybiera się na emeryturę biznesową, zwrócił uwagę, że nie osiągnął jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. - Zresztą raczej nigdy nie zostanę emerytem - ja się do tego po prostu nie nadaję - przyznał.

- Mam kolejne pomysły i plany, zwłaszcza związane z zieloną energią, i zaczynam je realizować. A w Plusie zaczęliśmy właśnie w Polsce rewolucję 5G, a jak pan wie, nowoczesne technologie zawsze mnie fascynowały. Tak że jeszcze sporo roboty przede mną - opisał.

Na początku maja należący do Cyfrowego Polsatu operator sieci Plusa uruchomił 5G w siedmiu największych miastach. W zasięgu usługi, świadczonej w oparciu o częstotliwości 2,6 GHz, jest obecnie ok. 900 tys. osób.

We władzach największych firm z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza od kilku lat są jego dwaj synowie. Tobias Solorz jest członkiem rad nadzorczych m.in. Telewizji Polsat i Polkomtelu, a od lutego 2014 do marca ub.r. był prezesem Cyfrowego Polsatu. Natomiast Piotr Żak jest w radach nadzorczych Telewizji Polsat, Netii, Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Zygmunt Solorz powiedział „Wprost”, że chciałby zostawić po sobie holding medialno-telekomunikacyjny i ekologiczny biznes energetyczny. - I oczywiście marzy mi się, aby firma pozostała w rodzinnych rękach i robię wszystko, aby tak właśnie było. Tak to wszystko poukładałem, żeby pozostało w rękach moich dzieci - dodał.

Od ub.r. Cyfrowy Polsat wypłaca rekordowo duże dywidendy, nową politykę w tym zakresie przyjął na wniosek Zygmunta Solorza. W ub.r. firma przekazała inwestorom 594,78 mln zł dywidendy (po 93 grosze na akcję), którą podzielono na dwie transze: po 45 groszy na akcję w lipcu i po 48 groszy w październiku. Do Zygmunta Solorza trafiło 341 mln zł. Na początku czerwca br. zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zarekomendowały, żeby firma wypłaciła w br. akcjonariuszom 639,55 mln z dywidendy, po 1 zł na akcję. To rekordowa dywidenda w historii firmy. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym większość głosów ma Solorz.

Do Zygmunta Solorza należy też grupa firm nienotowanych na giełdzie, największe z nich to Elektrim i Plus Bank. Ta pierwsza pod koniec ub.r. złożyła wniosek o przywrócenie, po ponad 10 latach przerwy, handlu jej akcjami na giełdzie.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz: „Wydarzenia” nadal są niezależne, nie nadaję się do bycia emerytem

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Najważniejsza jest lojalność korporacyjna i tej należy pogratulować. Wszyscy rozumieją się bez słów.
odpowiedź
User
123
Myślę, że Polsat zyskuje i zyska zarówno biznesowo jak i wizerunkowo. Ich dziennikarze nie jadają z politykami. Prezenterzy są profesjonalni. Mają fajne pomysły. Lubię Polsat. Nie wyleciał tak bardzo w stronę nowobogackich jak TVN, który może się powoli sypać.
odpowiedź
User
antek
Myślę, że Polsat zyskuje i zyska zarówno biznesowo jak i wizerunkowo. Ich dziennikarze nie jadają z politykami. Prezenterzy są profesjonalni. Mają fajne pomysły. Lubię Polsat. Nie wyleciał tak bardzo w stronę nowobogackich jak TVN, który może się powoli sypać.


Skąd masz takie info? Chyba z Polsatu. Jest sporo tekstów o tym, że Solorz robi deale z firmami związanymi z PiS. Kupił np. miliony maseczek ktore oddal za darmo szpitalom, ale kupil je od firmy powiazanej z PiS.
odpowiedź