SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk netto grupy PZU za ubiegły rok wyniósł blisko 5,8 mld zł

Zysk netto grupy PZU przypisany właścicielom jednostki dominującej za rok 2023 wyniósł 5,77 mld zł, przy przychodach z ubezpieczeń w wysokości 26,87 mld zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Siedziba PZU, fot. FOTON/PAPSiedziba PZU, fot. FOTON/PAP

W komunikacie prasowym wyjaśniono, że wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, tj. PZU SA, był w 2023 r. o ponad połowę wyższy niż rok wcześniej (wzrost o 52,5 proc. r/r).

Według spółki, podstawą tego rezultatu był wynik w wysokości 4 mld zł osiągnięty z usług ubezpieczenia. Złożyły się na niego wzrost przychodów brutto z ubezpieczeń do blisko 27 mld zł (wzrost o 8,6 proc. r/r), w tym 2,7 mld zł za granicą (wzrost o 16,3 proc. r/r), oraz wysoka rentowność w najważniejszych dla grupy PZU obszarach produktowych na rynku polskim.

PZU poinformowało, że dodatkowymi komponentami najwyższego w historii zysku netto grupy PZU był wynik z inwestycji na portfelu głównym, który w 2023 r. przekroczył 2,5 mld zł (wzrost o 12,1 proc. r/r) oraz wzrost kontrybucji działalności bankowej do prawie 2 mld zł (wzrost o 241,6 proc. r/r).

"Obecny i prognozowany poziom stóp procentowych wciąż tworzy dobre perspektywy dla działalności inwestycyjnej grupy oraz dla wyników banków wchodzących w jej skład, tj. Banku Pekao i Alior Bank" – powiedziała cytowana w komunikacie członkini rady nadzorczej PZU SA, delegowana do czasowego wykonywania czynności prezeski PZU Anita Elżanowska.

Przypomniano, że w ubiegłym roku do akcjonariuszy PZU SA trafiło 2,1 mld zł dywidendy z tytułu podziału zysku za rok 2022, powiększonego o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku za rok 2021 (2,40 zł na akcję).

"Są wszelkie podstawy, by kontynuować realizację założeń polityki kapitałowej spółki w zakresie dywidendy. Zysk PZU SA, który jest kluczowy przy ustalaniu górnej granicy wypłaty, wzrósł z 1,6 mld zł w 2022 r. do niemal 4 mld zł w 2023 r. Również rekomendacja KNF odnośnie dopuszczalnych poziomów dywidendy w roku 2024 jest mniej restrykcyjna niż w latach ubiegłych" – wskazała cytowana w komunikacie Elżanowska.

W minionym roku dynamicznie rosła przede wszystkim sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Przychody Grupy PZU z ubezpieczeń w tym obszarze na rynku polskim wzrosły o 11,4 proc. r/r – do 16,1 mld zł.

Z kolei przychody PZU z ubezpieczeń na życie w Polsce w 2023 r. wyniosły blisko 8,1 mld zł, a marża operacyjna w tym dziale wzrosła do 24,1 proc.

Dodano, że liczba umów zdrowotnych w grupie PZU na koniec 2023 r. przekroczyła 3,4 mln (wzrost o 6,1 proc. r/r). Przychody całego filara zdrowia w ub.r. wyniosły ponad 1,6 mld zł i były wyższe o 25,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

  • Więcej informacji:
  • PZU

Dołącz do dyskusji: Zysk netto grupy PZU za ubiegły rok wyniósł blisko 5,8 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl