SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„CD-Action” liderem sprzedaży magazynów komputerowych i o grach. „Komputer Świat” wyprzedził „PC Format”

W październiku 2016 roku wszystkie magazyny komputerowe i o grach zanotowały spadki sprzedaży ogółem, a najwięcej stracił „PC Format”. Liderem zestawienia pozostał „CD-Action”.

Dołącz do dyskusji: „CD-Action” liderem sprzedaży magazynów komputerowych i o grach. „Komputer Świat” wyprzedził „PC Format”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marietta


Wydawca PCWorld _twierdzi_, że pismo istnieje i jest wydawane, ale robi to chyba tylko po to, by w amerykańskiej kroplówce nie przestało kapać zielone lekarstwo (to moja spekulacja Pisma od dawna nie widziałam w żadnych salonach, kioskach, a trochę w temacie siedzę.


Pismo jest jak najbardziej wydawane, chociaż fakt - nie jest dostępne we wszystkich salonach prasowych. Chodzi tutaj na pewno o umowy kolportażowe, bo wydawnictwa nie stać/nie opłaca się obecność w każdym kiosku.
PC World jest chociażby na Statoilu. Tam właśnie kupiłem numer 12/2016. Niestety nie znalazłem jeszcze chwili, ażeby rzucić na niego okiem.


Bez przesady. Ile jest stacji Statoil w Polsce? 200? To daje nakład w wysokości, powiedzmy, 500 sztuk. Więcej płacą za biuro w Warszawie niż za produkcję pisma. Nie chcę umniejszać ich roli, po prostu prasa komuterowa w Polsce już nie istnieje.
odpowiedź
User
Daniel
Zwróć uwagę, że Statoil był podany jako przykład - że PC World nadal się ukazuje.

Jak z dostępnością w innych salonach tego nie wiem, bo i nie spoglądałem ostatnio na dział prasy komputerowej. Chociaż faktycznie nigdzie nie rzucił mi się w oczy - co jest raczej potwierdzeniem, że jego nakład jest gdzieś w okolicach Chipa, czyli 10-15 tys egz.

Zwróć uwagę, że jest dużo magazynów, które ukazują się regularnie (czyli zarabiają), a ich dostępność w kioskach jest mocno ograniczona. Po prostu przy nakładzie 10 tys wydawnictwo nie jest w stanie "wyposażyć" wszystkich salonów prasowych w Polsce. Często jest też tak, że to właściciel saloniku rezygnuje z danego tytułu - bo u niego akurat się nie sprzedaje.

Jako przykład podam miesięcznik Kino - nakład 10 tys. U mnie w mieście go nie uświadczysz. A jest nadal wydawany. Miałem w rękach nawet 11/2016 (kupiony przez internet). Jednak tutaj należy wspomnieć o współfinansowaniu przez PISF.

Innym może być Pixel - nakład szacuję w okolicach 15 tys (reaktywowany SS miał 35 tys). Jego również nie spotkasz u mnie w mieście. Tutaj nawet wydawca kiedyś tłumaczył dlaczego - nie stać wydawnictwa na to (a może raczej jest to nieopłacalne - bo większy nakład nie przełoży się na większą sprzedaż).

Czy koronny przykład - Młody Technik. Wydawnictwo podaje na swojej stronie, że nakład to 40 tys! (chociaż nie do końca w to wierzę, strona prawdopodobnie nie była dawno aktualizowana, bardziej bym obstawiał okolice 35 tys). U mnie w mieście nie widziałem. A też się ukazuje, też ma czytelników. Ale pewnie dość spora część nakładu trafia do szkół.

Trzeba zrozumieć, że małe wydawnictwo zadowoli się i niskim nakładem. W przypadku molocha, już niekoniecznie. Przypomnę, że Bauer w 2009 "ubił" Clicka gdy ten miał 30 tys sprzedaży! SPRZEDAŻY! Przy nakładzie ponad 70 tys! Jak pisał jakiś czas temu naczelny CD Action - dzisiaj Bauer wziąłby taką sprzedaż w ciemno. Poza tym nie zapominajmy o REKLAMACH, one również mają ogromny wpływ na rentowność pisma.

Jak jest w przypadku IDG, tego nie wiem. Faktem jest, że PC World nadal wychodzi.
Jednakże podzielam Twoje obawy - że i jego w niedługim czasie czeka podobny los co Chipa.
odpowiedź
User
Daniel
Przystąpiłem do "konsumpcji" PC World 12/2016 i tajemnica się wyjaśniła :-)

Nakład jest podany - 14 500 tys egz. Moje przewidywania były prawidłowe.

Zwraca uwagę natomiast coś innego. W redakcji zatrudniony jest jeden człowiek! Wszyscy pozostali w ramach współpracowników. Stąd wniosek, że utrzymanie miesięczne magazynu jest na bardzo niskim poziomie.

Rzucam okiem na Chipa 12/2016 i w redakcji widzę 8 osób (nie licząc grafików, korektorów itd.).

Poza tym Chip - 124 strony
PC World - 100 stron
odpowiedź