SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Sobala: planujemy w 2018 r. dalsze modyfikacje w ofercie DAB+

Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala zapowiada, że nadawca nie będzie samodzielnie rozwijać systemu DAB+ w Polsce oraz anten cyfrowych, ale nadmienia, że niezbędne jest wsparcie finansowe. - Sami nie udźwigniemy tych kosztów. W 2018 roku planujemy kolejne modyfikacje w DAB+ lub uruchomienie całkiem nowego kanału cyfrowego - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Sobala.

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala: planujemy w 2018 r. dalsze modyfikacje w ofercie DAB+

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Mam odbiornik DAB w samochodzie, nie odbieram bo nie ma zasiegu, do tego liczba stacji ograniczona
odpowiedź
User
Słuchacz
Jak śledzę karierę Sobali to kolejnym krokiem będzie przesunięcie Czwórki do internetów. Jo ziomuś, pamiętamy :)
odpowiedź
User
student
Nie spotkałem jeszcze rozgłośni radiowej, która emitowałaby stream internetowy w jakości zbliżonej do DAB+ czy nawet FM. Na tym wszyscy oszczędzają niestety.

Poważnie? Bo ja widzę mnóstwo stacji internetowych, które nadają w jakości lepszej od DAB+, o FM nawet nie wspominając. Polskie Radio w cyfrze używa kodeka AAC lub AAC+ z bitrate od 64 kbps mono (!) do 128 kbps stereo. Wyjątkiem jest tu Radio Łódź z 160 kbps AAC. Tymczasem odpowiednikiem analogowych transmisji FM są przepływności rzędu 160-192 kbps (!) przy kodeku HE-AAC v2. W internecie jest mnóstwo stacji internetowych, które oferują stream w jakości od 128 do 320 kbps MP3. Coraz więcej jest tych nadających w Vorbisie lub Opusie – właśnie na potrzeby urządzeń mobilnych. Zachęcam do zapoznania się z porównaniem wydajności kodowania Opus vs innych kodeków (dostępne na polskiej Wikipedii). Nie bez powodu przeszedł na niego choćby YouTube. Natomiast Polskie Radio dalej katuje swoich słuchaczy w internecie streamami w jakości 96 kbps MP3 lub 64 kbps AAC+. To tutaj są bezsensowne oszczędności (a może raczej serwery działające od 10 lat bez zmiany).
odpowiedź