SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska podaje szczegóły własnego badania oglądalności z danymi od Netii. Jacek Kurski: to projekt przejściowy

Telewizja Polska zaprezentowała szczegóły własnego pomiaru oglądalności, które określa jako model oglądalności rzeczywistej (MOR), opartego na danych od klientów Netii. Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że jest to rozwiązanie przejściowe, zanim ruszy nowe badanie telemetryczne, nad którym prace zaczyna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska podaje szczegóły własnego badania oglądalności z danymi od Netii. Jacek Kurski: to projekt przejściowy

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Strasznie dużo klientów netii mieszka w pasie południowo-zachodnim i północno-zachodnim? To bastiony PO. Czy to nie zaniży oglądalności tvp, skoro opozycja ogląda tvn i polsat, a podobno tvp nie? Mam nadzieję, że jest to odpowiednio przeliczone.


Nie.

Netia strukturalnie zawyża oglądalność TVP, jeśli ktoś próbuje udawać, że Netia = statystyczny Polak
Netia nie kierowała swej oferty do widza, który odpowiada "standardowemu" profilowi wyborcy PO (zamożny, wykształcony z wielkiego lub średniego miasta lub wielkoobszarowy młody rolnik; częściej kobieta niż mężczyzna, częściej w wielu średnim, niż najmłodszym i najstarszym). Jest ona siecią z relatywnie małą ilością kanałów, która zaczynała na starodawnych łączach tepsowskich. Z ofertą...hmmm... dość "specyficzną" (np. pakiet podstawowy: net+57kanałów, w tym tylko 28 HD (sic!) za 49,90zł, zaś 155 kanałów + net za 109,90zł).

Nadto w ogóle nie o to chodzi. Wiem, że ciężko mi się z tym przebić, ale WIDZ i WYBORCA to są RÓŻNE podmioty. Widz bywa wyborcą, a wyborca bywa widzem. Ale między tymi nazwami nie ma równości.
I nie ma czegoś takiego, jak ekstrapolowanie z widzów Netii na wszystkich mieszkańców Polski. Widzowie Netii są "statystyczni" tylko dla Netii.
Podobnie, gdyby o klasę większa Nc+ (2,1 mln abonentów) pokazała swoje wyniki, byłyby one statystycznie poprawne - ale tylko w grupie swoich widzów.
20 14
odpowiedź
User
Potok
Ciekawe, wreszcie jakies konkrety, jak to licza. Teraz przynajmniej wiadomo, o czym on bredzil od ponad roku. Trzeba bylo od razu to wyjasnic, jak nalezy.
13 14
odpowiedź
User
widz2
Czy klienci Netii w ogóle wiedzą, ze biorą udział w badaniu?
17 14
odpowiedź
User
JohanX
Niby tak, tylko gdyby oni źle przeliczali, to profile badania z netii i nielsena nie pokrywałyby się. A się pokrywają całkiem dobrze, tylko netia ma większa bazę (innymi słowy, stosunek widzów netia/nielsen jest zawsze bardzo podobny). Gdyby źle przeliczali, to takie stosunki byłyby bardzo inne: na Twoim przykładzie: nielsen wiad 1 wydarz 3 ; netia wiad 3 wydarz 3 ; i teraz stosunek widzów wiad niels/netia 0,3 a wydarz 1 A tak nie jest. Stosunki są takie same, ilościowi tylko różne dane są.

Jak na ścisłowca to strasznie chaotyczny ten twój wywód. Na tyle chaotyczny że nie sposób z nim dyskutować. Może spróbuj napisać to jeszcze raz w sposób bardziej uporządkowany, podając do jakich danych się odnosisz formułuąc swoje wnioski - jeśli do wykresu to napisz do którego konkretnie.
No chyba że to celowy zabieg "na Antka" mający "zamącić wodę" w celu zasiania wątpliwości u czytających.
9 14
odpowiedź
User
lolik
"Dr Grzegorz Koloch zwrócił uwagę, że statystyki na podstawie danych od Netii pokazują podobne wyniki oglądalności różnych kanałów z całego dnia jak dane z Nielsena."

No to pogrążył Kurskiego - skoro wyniki przy niższym panelu są w większości podobne do tych z Netii to cała teoria Kurskiego legła w gruzach
14 13
odpowiedź
<