SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

461 projektów z finansowaniem z funduszu Google DNI, 22 projekty z Polski z kwotą 3,9 mln euro (lista)

Od początku funkcjonowania programu Digital News Initiative (DNI), w którym wydawcy mogą otrzymać dofinansowanie innowacyjnych projektów medialnych wsparcie finansowe otrzymało 461 inicjatyw z 29 europejskich krajów. W sumie otrzymały one 94 mln euro, z Polski do DNI trafiły 22 projekty, które uzyskały wsparcie w wysokości 3,9 mln euro.

Article

Projekt DNI został uruchomiony przez Google w kwietniu 2015 r., w październiku tego samego roku ruszył nabór do I rundy tej inicjatywy. Program zakłada finansowe wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa dzięki wykorzystaniu technologii i innowacji.

Obecnie trwa V runda DNI Fund, do której zgłoszenia były przyjmowane do 9 kwietnia br. Jednocześnie Google opublikował bieżący raport dotyczący funkcjonowania programu i jego efektów.

94 mln euro wsparcia

Zgodnie z podanymi przez Google statystykami od początku funkcjonowania DNI Fund do funduszu trafiło ponad 4,8 tys. zgłoszeń, z których do tej pory wybrano 461 projektów z 29 krajów europejskich. Wyłonione inicjatywy otrzymały wsparcie w łącznej kwocie 94 mln euro. Google podkreśla, że zgodnie z ideą DNI cała pula na dofinansowanie projektów wynosi 150 mln euro.

Google podkreśla w raporcie, że wspierane przez fundusz inicjatywy wychodzą naprzeciw czterem kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoi branża dziennikarska. Chodzi o walkę z fałszywymi informacjami (projekty, które chronią dziennikarstwo wysokiej jakości przez korzystanie z fact checkingu i innych technologii pozwalających walczyć z dezinformacją), lokalne historie (projekty, które wzmacniają głos lokalnych i małych wydawców w przestrzeni cyfrowej), wzrost przychodów cyfrowych (projekty, które mają pomóc wydawcom w dostępie do nowych lub lepszych rozwiązań, dzięki którym tworzone przez nich treści przekładają się na przychody) oraz wdrażanie nowych technologii (projekty, które korzystają z technologii cyfrowych, żeby zautomatyzować proces pracy lub treści, a w konsekwencji wspierać oryginalne dziennikarstwo lub poprawiać odbiór tekstów przez czytelników).

22 projekty z Polski

Według Google w trakcie trwania programu DNI najwięcej projektów (108) było związanych z problemem wdrażania nowych technologii w dziennikarstwie, które w sumie uzyskały wsparcie w kwocie 21,5 mln euro. 13,2 mln euro przeznaczono na wsparcie 50 projektów związanych z dziennikarstwem lokalnym, zaś 49 projektów pozyskało 11,8 mln finansowania w segmencie wzrostu przychodów cyfrowych.

Wśród krajów z których pochodzi najwięcej wspartych projektów na czele są Niemcy (67 projektów, 14,9 mln euro), na 2. miejscu znalazła się Wielka Brytania (58 projektów, 10,3 mln euro), zaś podium zamyka Hiszpania (33 projekty, 8,2 mln euro). Z Polski do tej pory finansowe wsparcie w łącznej wysokości 3,9 mln euro uzyskały 22 inicjatywy.

Oto lista wszystkich polskich projektów, które do tej pory otrzymały finansowanie ze strony DNI Fund:
Gazeta Wyborcza
- NewsMavens
Polityka – Real Time Business
Fratria – Studio Polaków
Grupa Radiowa Agory – Search the radio
E-Kiosk - Get Licensed - Free automation platform for authors and publishers
Gremi Media - Nationwide database of asset declarations
Wirtualna Polska – Fake news alert
300Polityka.pl - TrackTheLobby - Journalism tool on influence
TVN24 – 24 Current
Polska Press – Fake News Debunker
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych – People Publish Platform
Agora SA - X-ray the Politics - Get to Know More About Your Constituency
ZPR Media – Clipped News
Polityka – Fiszki Polityki
Eurozet – Magazine 120 Seconds
Grupa Radiowa Agory – TOK FM Microphone
Webnalist – Webnalist
Glob360 – TruDat
Fundacja Epaństwo - Journalists Dashboard for Researching on Public Figures
PMPG Polskie Media – Newswheel
Polska Press Grupa – Budżet Alert
Grupa RMF - News Stream 360.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 461 projektów z finansowaniem z funduszu Google DNI, 22 projekty z Polski z kwotą 3,9 mln euro (lista)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joe
Dobrze, a teraz poproszę o informację ILE Google zapłaciło podatków w Polsce w 2017 roku.
10 8
odpowiedź
User
Joe
Tak to właśnie wygląda - liczy się wyłącznie PR. Są OK bo wspierają "paradę równości", dają granty, a podatki niech płacą biedni. Korpologika.
10 8
odpowiedź