SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abstra ze wzrostem wpływów o 18 proc. i 3,4 mln zł straty, 2,2 mln zł od funduszu Wandzlów i Leśnodorskiego

W ub.r. firma Abstra, zajmując się produkcją wideo na YouTube’a, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 17,7 proc. do 9,36 mln zł oraz straty netto z 2,26 do 3,39 mln zł. Wiosną ub.r. została dokapitalizowana kwotą 2,2 mln zł, a lutym br. wzięła 1 mln zł pożyczki.

Article

W sprawozdaniu złożonym w KRS podano, że w ub.r. przychody Abstra z własnych kanałów youtube’owych wzrosły z 6,46 do 7,23 mln zł, z produkcji zewnętrznych zmalały z 1,36 mld zł do 69 tys. zł, z kanałów dla marek zwiększyły się z 20 tys. zł do 1,72 mln zł, a pozostałe przychody ze sprzedaży produktów poszły w górę z 54 do 288,8 tys. zł.

Zdecydowanie najważniejszym kanałem własnym firmy jest Abstrachuje, którego twórcy Cezary Jóźwik, Robert Pasut i Rafał Masny są mniejszościowymi udziałowcami spółki. Inne takie kanały to m.in. Beksy, Nieprzygotowani, Foot Truck i Dla Pieniędzy.

W ub.r. Abstra uruchomiła kilka kanałów dla reklamodawców, m.in. „Jak TO Robić?” dla marki Durex oraz Kumaty dla Żabka Polska.

W sierpniu ub.r. firma podała, że w minionym półroczu osiągnęła wzrost przychodów reklamowych, o 49 proc. do 3,55 mln zł, liczba jej klientów zwiększyła się o 67 proc. do 40, a liczba realizacji reklamowych - o 38 proc. do 83.

1,9 mln zł kosztów więcej

Wydatki operacyjne Abstra kwotowo zwiększyły się znacznie mocniej od przychodów - z 10,71 do 12,59 mln zł, czyli o 17,5 proc. Koszty usług obcych poszły w górę z 4,72 do 5,98 mln zł, wynagrodzeń - z 4,55 do 5,09 mln zł, a ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych - z 486,8 do 537,4 tys. zł. Zespół firmy składa się głównie ze współpracowników, liczba pracowników etatowych zmalała z ośmiu do pięciu.

Nakłady na zużycie materiałów i energii skurczyły się z 700,4 do 340,8 tys. zł, te na amortyzację wzrosły z 83,2 do 296,5 tys. zł, a pozostałe koszty operacyjne - ze 175,8 do 347,8 tys. zł.

Znacząco pogorszyły się wyniki rentowności Abstra, także wskutek spadku pozostałych przychodów z 577 do 43,9 tys. zł oraz wzrostu kosztów finansowych z 24 do 182,1 tys. zł. Strata sprzedażowa zwiększyła się z 2,76 do 3,24 mln zł, strata brutto - z 2,22 do 3,39 mln zł, a strata netto - z 2,26 do 3,39 mln zł.

2,2 mln zł dokapitalizowania, 1 mln zł pożyczki

W 2018 roku w Abstra zainwestował fundusz Padrone Capital kontrolowany m.in. przez Bogusława Leśnodorskiego oraz Macieja Wandzla, byłych współwłaścicieli Legii Warszawa, oraz Olka Wandzla, prezesa Abstra. Za 40 proc. udziałów fundusz zapłacił 4 mln zł.

W kwietniu ub.r. Padrone Capital kolejny raz dokapitalizował spółkę: za 20 proc. nowych udziałów zapłacił 2,2 mln zł. Z kolei na początku lutego br. Abstra wzięło 1 mln zł pożyczki z terminem spłaty do końca czerwca br.

Na przełomie marca i kwietnia br. Abstra rozstała się z częścią pracowników wskutek spowolnienia gospodarczego wywołanego przez epidemię koronawirusa. - Odpowiedzialnością zarządu Abstra było podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, pozwalających na nieprzerwane działanie firmy, bez straty dla jakości tworzonych przez nas produkcji na YouTube i podcastów. W rezultacie musieliśmy dostosować struktury firmy do nowych warunków. To były trudne decyzje, najtrudniejsze w historii naszej firmy. Mimo tych trudności przeważająca większość pracowników Abstra zostaje z nami - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Szwarc, ówczesny prezes spółki.

W połowie maja Szwarc przeszedł do rady nadzorczej firmy, a na stanowisku prezesa zastąpił go Olek Wandzel.

Czytaj także: wygraj nagrody po 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: Abstra ze wzrostem wpływów o 18 proc. i 3,4 mln zł straty, 2,2 mln zł od funduszu Wandzlów i Leśnodorskiego

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rentier
Co się stało że ta firma ma ponad 6,5 miliona strat skumulowanych przez lata funkcjonowania i nadal sie o niej mówi ?Przecież to nierentowna firma która juz dawno powinna zniknąć z rynku
odpowiedź
User
Znawca
Nie zepnie się ten biznes, zaraz kolejne zwolnienia.
odpowiedź
User
marek
Jakim cudem ten biznes nadal funkcjonuje przy tylu latach strat? To jakieś muzeum techniki czy baba z brodą?
odpowiedź