SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agencja promująca w internecie PO i Trzaskowskiego z rekordowymi wynikami w latach wyborczych

Firma Apostołowie Opinii, obsługująca od kilku lat Platformę Obywatelską w zakresie komunikacji internetowej w ub.r. zanotowała 1,85 mln zł wpływów i 86,9 tys. zł zysku netto, wobec 1,97 mln zł i 45,8 tys. zł rok wcześniej. Dużo niższe wyniki osiągnęła w 2016 i 2017 roku, kiedy nie było kampanii wyborczych. W 2017 roku PO na usługi firmy wydała 318 tys. zł, a w 2018 roku PO i komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej przeznaczyły na to ponad 1 mln zł.

Michał Fedorowicz, współwłaściciel agencji Apostołowie Opinii (fot. Newseria) Article

W ub.r. koszty operacyjne Apostołów Opinii zmalały rok do roku z 1,92 do 1,75 mln zł. Wydatki na wynagrodzenia poszły w górę z 227,4 do 391,2 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii - z 57,2 do 72,2 tys. zł, natomiast pozostałe koszty rodzajowe zmalały z 1,63 do 1,29 mln zł.

Przełożyło się to na wzrost zysku netto z 45,8 do 86,9 tys. zł.

W 2018 i 2019 roku wyniki Apostołów Opinii były dużo wyższe niż we wcześniejszych latach. W 2016 roku agencja zanotowała 670 tys. zł przychodów i 9,9 tys. zł straty netto, a w 2017 roku 1,19 mln zł przychodów i 6,2 tys. zł zysku netto.

Duża część wpływów od Platformy Obywatelskiej

Apostołowie Opinii od kilku lat obsługują internetową komunikację Platformy Obywatelskiej. Nie opublikowano jeszcze sprawozdania partii z wydatkowania dotacji budżetowej w ub.r., natomiast w 2018 roku wydała ona ponad 1 mln zł na usługi firmy. Jak opisał serwis Konkret24, komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej wydał ponad 300 tys. zł na usługi agencji w mediach społecznościowych. Chodziło m.in. o promocję Rafała Trzaskowskiego w kampanii samorządowej (Trzaskowski w pierwszej turze wygrał wybory na prezydenta Warszawy).

305 tys. zł PO wydała na usługi Apostołów Opinii w ramach Funduszu Eksperckiego, a kolejne 430 tys. zł przekazano agencji z innych kont posiadanych przez partię.

Z kolei w 2017 roku, kiedy nie odbyły się żadne wybory, PO za usługi Apostołów Opinii zapłaciła 318 tys. zł.

Agencja nie odpowiedziała na nasze pytania, jaka część jej przychodów w ub.r., kiedy odbyły się wybory do europarlamentu i polskiego parlamentu, pochodziła od PO i jej komitetów wyborczych ani jacy byli w ostatnich latach jej pozostali główni klienci.

Apostołowie Opinii pracowali dla PO także w czasie niedawnej kampanii przed wyborami prezydenckimi. Jeden z pięciorga współwłaścicieli agencji Michał Fedorowicz w wywiadzie zamieszczonym w zeszły piątek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” przekonywał, że firmie udało się osiągać dużo wyższe zasięgi z przekazami Rafała Trzaskowskiego mimo kilkakrotnie niższego budżetu niż sztab Andrzeja Dudy.

Fedorowicz podkreślił też, że dotarto z tymi przekazami do wybranych grup zwolenników Krzysztofa Bosaka i Szymona Hołowni. Poinformował, że przy analizowaniu treści w internecie o kampanii pracowało w agencji 15 osób.

Pozostali udziałowcy Apostołów Opinii to prezes firmy Julia Tobolewska, członek zarządu Marta Fedorowicz, Piotr Frączyk i Artur Kurasiński.

Dołącz do dyskusji: Agencja promująca w internecie PO i Trzaskowskiego z rekordowymi wynikami w latach wyborczych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
?
Powiedzcie mi teraz w czym oni są lepsi od internetowych trolli?
26 3
odpowiedź
User
Zdzichu
Mimo tego PO nadal nie umie w internety, co prawdopodobnie wynika z ich arogancji.
12 1
odpowiedź
User
sylvek
Mimo tego PO nadal nie umie w internety, co prawdopodobnie wynika z ich arogancji.


Zależy gdzie. Na wykopie całkiem nieźle sobie radzili, dużo lepiej od pisu. Twitter też ok.
7 2
odpowiedź