SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora dostała 3 mln zł od Ruchu. Jej wynik netto zmaleje o 16 mln zł przez odpisy i rezerwy dot. kin, outdooru i drukarni

Zarząd Agory zdecydował o dokonaniu szeregu odpisów i rezerw, m.in. 12,5 mln zł na zaległe opłaty na ZAPA i 4,2 mln zł na aktywa dwóch kin. W konsekwencji wynik netto grupy Agora za czwarty kwartał ub.r. zmaleje o ok. 15,7 mln zł, a jednostkowy wynik netto spółki - o ok. 0,9 mln zł.

Bartosz Hojka, prezes Agory, fot. materiały prasoweArticle

Agora w komunikacie uzasadniła, że zwiększenie rezerwy dotyczącej opłat na Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych jest związane „zmianą sposobu naliczania składki na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami twórców zrzeszonych w tej organizacji”. Metodę naliczania składki zmieniono na mocy ugody Stowarzyszenia Filmowców Polskich i należącej do Agory sieci kin Helios.

- W związku z tym w czwartym kwartale 2020 r. wartość rezerwy związanej z opłatami za lata ubiegłe na rzecz ZAPA i odsetkami od nich wyniosła dodatkowo blisko 12,5 mln zł - podała Agora.

Z kolei Helios dokonał odpisu wartości aktywów w dwóch kinach. Łączny wpływ odpisu na wynik operacyjny grupy kapitałowej Agora to 4,2 mln zł.

Jednocześnie Agora zwiększyła odpis aktywów w swoich segmencie outdoorowym, głównie w związku z likwidacją zdemontowanych materiałów. Wartość odpisu to ok. 1,6 mln zł.

Ruch spłacił Agorze 3,2 mln zł

Ponadto Agora dokonała odpisu w wysokości 4,4 mln zł dotyczącego wartości nieruchomości w Pile. Firma w połowie 2019 roku zamknęła drukarnie w Pile i Tychach, zwalniając 147 pracowników (90 proc. załogi obu zakładów).

Potem starała się sprzedać sprzęt z drukarni i same nieruchomości. Pod koniec 2019 roku informowaliśmy, że spółce udało się zbyć jedynie niektóre części z maszyn drukarskich. - Nie sprzedaliśmy całych, ponieważ koszt transportu jest tak duży, że odstrasza potencjalnych nabywców. Raczej nastawiamy się na sprzedaż części - powiedział nam Grzegorz Kania, wówczas członek zarządu Agory.

Z drugiej strony Agora odwróciła właśnie część odpisu dotyczącego należności od Ruchu, ponieważ otrzymała od niego 3,2 mln zł spłaty. To realizacja przez Ruch wyników postępowania układowego, w ramach którego większym wierzycielom (w tej grupie jest Agora) spłacił 15 proc. zaległości powstałych do września 2018 roku.

Spłaty ruszyły w listopadzie, kiedy sąd prawomocnie zatwierdził porozumienia układowe Ruchu z wierzycielami i zamknął całe postępowanie, po oddaleniu skarg kilku wydawców. Środki na spłaty Ruch pozyskał od swoich nowych właścicieli: pod koniec listopada Orlen objął 65 proc. akcji spółki kolporterskiej, PZU i PZU Życie - 29 proc., a kredytujący ją Alior Bank - 6 proc.

Według nieoficjalnych ustaleń „Pulsu Biznesu” Orlen zdecydował się zainwestować w Ruch 130 mln zł, PZU i PZU Życie - 58 mln zł, a Alior Bank - 12 mln zł.

Agora już w lipcu 2018 roku dokonała odpisu w kwocie 16,3 mln zł z racji przeterminowanych należności od Ruchu zagrożonych nieściągalnością. Na początku 2019 roku spisała na straty wszystkie zaległe należności od kolportera, co obciążyło jej wynik netto w wysokości 3,3 mln zł.

Wynik netto zmaleje o 15,7 mln zł

Agora zaznaczyła, że ogłoszone właśnie rezerwy i odpisy zarząd spółki poczynił „w trakcie prac nad raportem rocznym Grupy Agora, w tym m. in. w procesie weryfikowania wyceny swoich aktywów i kompletności ujęcia rezerw”.

W konsekwencji jednostkowy wynik operacyjny Agory za czwarty kwartał ub.r. zmaleje o ok. 1,2 mln zł, a jednostkowy wynik netto - o ok. 0,9 mln zł.

Natomiast w ujęciu skonsolidowanym wynik operacyjny Grupy Agora zmniejszy się o ok. 19,5 mln zł, a na wynik netto - o ok. 15,7 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł

Epidemia w największym stopniu dotknęła Heliosa, którego kina były zamknięte od połowy marca do początku lipca, a ponownie musiały przestać działać na początku listopada. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kina i teatry, tak samo jak m.in. kluby fitness, siłownie i baseny, pozostaną zamknięte przynajmniej do 14 lutego.

Dołącz do dyskusji: Agora dostała 3 mln zł od Ruchu. Jej wynik netto zmaleje o 16 mln zł przez odpisy i rezerwy dot. kin, outdooru i drukarni

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tom
A mycka gdzie???
odpowiedź
User
ji
rewolucja kosztuje😁
odpowiedź
User
Pech
Kina dopiero co zbudowane a do niektórych żaden widz jeszcze nie zbłądził.
odpowiedź