SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora ma przedwstępną umowę sprzedaży działki z zamkniętą drukarnią. „Nie wpłynie na wynik operacyjny”

Agora podpisała przedwstępną umowę sprzedaży działki w Pile wraz z położoną na niej drukarnią, którą zamknęła w połowie 2019 roku. Nieruchomość wyceniono na ok. 14,5 mln zł.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

Umowa dotyczy sprzedaży przez Agorę prawa użytkowania wieczystego działki w Pile o obszarze 7,46 ha wraz z prawem własności znajdujących się na niej budynków. Szacowana łączna wartość nieruchomości wynosi 14,5 mln zł netto.

Agora w komunikacie giełdowym zaznaczyła, że sprzedaż działki i budynków nie wpłynie na jej wynik operacyjny w br., ponieważ cena sprzedaży jest co do zasady zgodna z wartością księgową nieruchomości.

- Transakcja będzie widoczna w przepływach pieniężnych Grupy, a jej skutkiem będzie zmniejszenie wartości aktywów trwałych Grupy w przyszłości. Wartość nieruchomości będącej przedmiotem umowy nie spełnia ustalonych kryteriów istotności dla tego typu transakcji, jednakże zarząd uznał, że ze względu na jednorazowy i pozaoperacyjny charakter transakcji, informacja o niej powinna zostać przekazana do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego - opisano.

Negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości prowadzono przez ponad miesiąc. 23 grudnia ub.r. Agora podpisała z potencjalnym nabywcą niewiążący list intencyjny.

W zeszłym tygodniu Agora dokonała odpisu w wysokości 4,4 mln zł dotyczącego wartości nieruchomości w Pile. Równocześnie dokonała kilka innych odpisów i rezerw, m.in. 12,5 mln zł na zaległe opłaty na ZAPA i 4,2 mln zł na aktywa dwóch kin. W konsekwencji wynik netto grupy Agora za czwarty kwartał ub.r. zmaleje o ok. 15,7 mln zł, a jednostkowy wynik netto spółki - o ok. 0,9 mln zł.

Agora zamknęła drukarnie w Pile i Tychach

Z nieruchomości w Pile Agora nie korzystała od połowy 2019 roku. Wtedy zamknęła drukarnie w Pile i Tychach, zwalniając 147 pracowników (90 proc. załogi obu zakładów). Firma uzasadniała to spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizowały się obie drukarnie.

Agora starała się sprzedać sprzęt z drukarni i same nieruchomości. Pod koniec 2019 roku informowaliśmy, że spółce udało się zbyć jedynie niektóre części z maszyn drukarskich.

- Nie sprzedaliśmy całych, ponieważ koszt transportu jest tak duży, że odstrasza potencjalnych nabywców. Raczej nastawiamy się na sprzedaż części - powiedział nam Grzegorz Kania, wówczas członek zarządu Agory.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. skonsolidowane przychody Agory z usług poligraficznych zmalały rok do roku o 39,2 proc. do 22,3 mln zł.

Kilka nieruchomości sprzedanych przez Agorę

W ostatnich latach Agora sprzedała parę nieruchomości za znaczące kwoty. W lutym ub.r. zbyła za 11 mln zł netto działkę z budynkiem w Warszawie, tłumaczyła, że nie prowadzi tam działalności operacyjnej.

Na początku 2018 roku porozumiała się co do sprzedaży dwóch nieruchomości w Gdańsku, w których działała m.in. trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Łączna cena transakcji wyniosła 8,65 mln zł.

Pod koniec 2016 roku Agora zawarła warunkowe umowy sprzedaży dwóch nieruchomości: swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (firma zdecydowała się wynajmować tam mniejszą powierzchnię) i działki przy swojej warszawskiej siedzibie za 19 mln zł. Druga transakcja została sfinalizowana na początku 2018 roku.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. O ponad 70 proc. zmalały wpływy kin Helios.

Pod koniec września Agora poinformowała, że podpisała umowę dotyczącą 65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym i aneks do umowy w sprawie 35 mln zł limitu kredytowego. Jednocześnie Helios podpisał umowy z Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska, od każdego uzyskał po 20 mln zł kredytu rewolwingowego.

Pod koniec grudnia Helios pozyskał od tych dwóch banków kolejne kredyty, w łącznej kwocie 40 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora ma przedwstępną umowę sprzedaży działki z zamkniętą drukarnią. „Nie wpłynie na wynik operacyjny”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co by tu jeszcze sprzedać...
W Gdańsku sprzedali całą kamienice... w Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi itd (gdzie sie dało zmonetyzowali również).. czy jest jakiś oddział na "swoim";)?
odpowiedź
User
Lulu
Czy ten ładny budynek na Czerskiej tez będzie do sprzedaży, bo jestem zainteresowany ?
odpowiedź
User
Ula
Zarząd się pewnie sowicie nagrodzi za ten błyskotliwy pomysł
odpowiedź