SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora ma przedwstępną umowę sprzedaży działki z zamkniętą drukarnią. „Nie wpłynie na wynik operacyjny”

Agora podpisała przedwstępną umowę sprzedaży działki w Pile wraz z położoną na niej drukarnią, którą zamknęła w połowie 2019 roku. Nieruchomość wyceniono na ok. 14,5 mln zł.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

Umowa dotyczy sprzedaży przez Agorę prawa użytkowania wieczystego działki w Pile o obszarze 7,46 ha wraz z prawem własności znajdujących się na niej budynków. Szacowana łączna wartość nieruchomości wynosi 14,5 mln zł netto.

Agora w komunikacie giełdowym zaznaczyła, że sprzedaż działki i budynków nie wpłynie na jej wynik operacyjny w br., ponieważ cena sprzedaży jest co do zasady zgodna z wartością księgową nieruchomości.

- Transakcja będzie widoczna w przepływach pieniężnych Grupy, a jej skutkiem będzie zmniejszenie wartości aktywów trwałych Grupy w przyszłości. Wartość nieruchomości będącej przedmiotem umowy nie spełnia ustalonych kryteriów istotności dla tego typu transakcji, jednakże zarząd uznał, że ze względu na jednorazowy i pozaoperacyjny charakter transakcji, informacja o niej powinna zostać przekazana do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego - opisano.

Negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości prowadzono przez ponad miesiąc. 23 grudnia ub.r. Agora podpisała z potencjalnym nabywcą niewiążący list intencyjny.

W zeszłym tygodniu Agora dokonała odpisu w wysokości 4,4 mln zł dotyczącego wartości nieruchomości w Pile. Równocześnie dokonała kilka innych odpisów i rezerw, m.in. 12,5 mln zł na zaległe opłaty na ZAPA i 4,2 mln zł na aktywa dwóch kin. W konsekwencji wynik netto grupy Agora za czwarty kwartał ub.r. zmaleje o ok. 15,7 mln zł, a jednostkowy wynik netto spółki - o ok. 0,9 mln zł.

Agora zamknęła drukarnie w Pile i Tychach

Z nieruchomości w Pile Agora nie korzystała od połowy 2019 roku. Wtedy zamknęła drukarnie w Pile i Tychach, zwalniając 147 pracowników (90 proc. załogi obu zakładów). Firma uzasadniała to spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizowały się obie drukarnie.

Agora starała się sprzedać sprzęt z drukarni i same nieruchomości. Pod koniec 2019 roku informowaliśmy, że spółce udało się zbyć jedynie niektóre części z maszyn drukarskich.

- Nie sprzedaliśmy całych, ponieważ koszt transportu jest tak duży, że odstrasza potencjalnych nabywców. Raczej nastawiamy się na sprzedaż części - powiedział nam Grzegorz Kania, wówczas członek zarządu Agory.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. skonsolidowane przychody Agory z usług poligraficznych zmalały rok do roku o 39,2 proc. do 22,3 mln zł.

Kilka nieruchomości sprzedanych przez Agorę

W ostatnich latach Agora sprzedała parę nieruchomości za znaczące kwoty. W lutym ub.r. zbyła za 11 mln zł netto działkę z budynkiem w Warszawie, tłumaczyła, że nie prowadzi tam działalności operacyjnej.

Na początku 2018 roku porozumiała się co do sprzedaży dwóch nieruchomości w Gdańsku, w których działała m.in. trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Łączna cena transakcji wyniosła 8,65 mln zł.

Pod koniec 2016 roku Agora zawarła warunkowe umowy sprzedaży dwóch nieruchomości: swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (firma zdecydowała się wynajmować tam mniejszą powierzchnię) i działki przy swojej warszawskiej siedzibie za 19 mln zł. Druga transakcja została sfinalizowana na początku 2018 roku.

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł. O ponad 70 proc. zmalały wpływy kin Helios.

Pod koniec września Agora poinformowała, że podpisała umowę dotyczącą 65 mln zł kredytu w rachunku bieżącym i aneks do umowy w sprawie 35 mln zł limitu kredytowego. Jednocześnie Helios podpisał umowy z Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska, od każdego uzyskał po 20 mln zł kredytu rewolwingowego.

Pod koniec grudnia Helios pozyskał od tych dwóch banków kolejne kredyty, w łącznej kwocie 40 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Agora ma przedwstępną umowę sprzedaży działki z zamkniętą drukarnią. „Nie wpłynie na wynik operacyjny”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co by tu jeszcze sprzedać...
W Gdańsku sprzedali całą kamienice... w Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi itd (gdzie sie dało zmonetyzowali również).. czy jest jakiś oddział na "swoim";)?
odpowiedź
User
Knot
Już tam adasiowie jadą na oparach...
odpowiedź
User
Pankracy
A miało być tak pięknie: wasze ulice, nasze kamienice.
odpowiedź