SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora dzięki przejęciu Eurozetu z 35 mln zł zysku. Duże wzrosty w reklamie i kinach

W zeszłym kwartale grupa Agora przy wzroście wpływów o 16,9 proc. do 295,8 mln zł zwiększyła zysk EBITDA z 17,6 do 35,7 mln zł. Jej wynik netto poprawił się o 68 mln zł, głównie w efekcie przejęcia kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu.

Fot. Jacek Kowalski Article

Najmocniej przychody grupy Agora urosły w kinach Helios: wpływy z biletów zwiększyły się o 31,1 proc. do 62 mln zł, a z przekąsek i napojów - o 51,3 proc. do 33,9 mln zł. Z kolei przychody z działalności filmowej poszły w dół z 17,5 mln zł do 6,3 mln zł.

Spółka Next Film wprowadziła na ekrany kin w pierwszym kwartale 2023 r. trzy nowe produkcje.Koszty operacyjne netto segmentu film i książka wyniosły 119,2 mln zł, po wzroście o 2,7 proc.

Przychody w segmencie prasa cyfrowa i drukowana wzrosły o 3,6 proc. do 48,6 mln zł. Przychody ze sprzedaży wydawnictw były stałe i wyniosły 25,6 mln zł. Natomiast sprzedaż reklam przyniosła 11,3 mln zł,  co oznacza spadek o 6,6 proc.

Zmieniła się jednak struktura przychodów działalności prasowej Grupy - rosły te z prenumeraty cyfrowej "Gazety Wyborczej", a spadały wpływy z jej papierowego wydania - podano w komunikacie. Udział przychodów cyfrowych w całkowitych wpływach ze sprzedaży "Wyborczej" wyniósł 44,2 proc., zaś udział sprzedaży wszystkich cyfrowych wydawnictw Grupy Agora stanowił 40,3 proc. 

Liczba aktywnych płatnych prenumerat cyfrowych "Wyborczej"na koniec marca 2023 r. wyniosła 300 tys. Było to o 10 tys. więcej niż przed rokiem. Z kolei liczba sprzedanych subskrypcji Premium TOK FM wzrosła do ponad 33 tys.

Konsolidacja z Grupą Eurozet sprawiła, że przychody segmentu radiowego Agory wzrosły o 75,9 proc. do 40,1 mln zł. Przychody ze sprzedaży reklamy radiowej urosły o 88,2 proc. do 35,2 mln zł.

O 21,1 proc. poszły w górę przychody segmentu reklamy zewnętrznej, plasując się na poziomie 36,8 mln zł. Koszty operacyjnego tego segmentu wzrosły o 3,4 proc do 36,7 mln zł.

Aż o 14,8 proc. spadły przychody segmentu internet, które wyniosły 37,4 mln zł. - Niższe przychody segmentu były głównie w efekcie niższych wpływów w Yieldbird, Wyższe były natomiast wpływy portalu Gazeta.pl - podano w prezentacji firmy. Koszty operacyjne tego segmentu spały o 5,8 proc.

Łączne wpływy z reklam (prasowych, internetowych, radiowych, outdoorowych i kinowych) wzrosły o 18,9 proc. do 124,3 mln zł, a ze sprzedaży wydawnictw, na czele z „Gazetą Wyborczą”, o 1,5 proc. do 33,5 mln zł.

Strata operacyjna grupy Agora zmniejszyła się z 22,7 do 5 mln zł.

Kontrolny pakiet Eurozetu dał 48 mln zł

Natomiast wynik netto fimy poszedł w górę z 33,1 mln zł straty do 34,7 mln zł zysku. Najmocniej wpłynęło na to 47,9 mln zł wpływów finansowych związanych czysto księgową operacją po przejęciu kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu: Agora w swoim bilansie zaczęła konsolidować te walory metodą pełną.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Początek 2023 był bardzo dobry dla Agory. Istotnie zwiększyliśmy przychody, wykorzystując niezłą koniunkturę na rynku reklamy i frekwencji kinowej. Wyniki 1. kwartału br. sygnalizują też, jak duże znaczenie miało dołączenie Eurozetu do Grupy Agora, choć nie widać jeszcze pełnych efektów tej inwestycji. Zobaczymy je w kolejnych miesiącach. Większym, silniejszym zespołem pracujemy nad realizacją ogłoszonych kilka tygodni temu planów rozwoju Agory i z rosnącym optymizmem oceniamy nasze szanse na dalszy wzrost skali Grupy i awans na największą firmę medialną w kraju - mówi Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

Pod koniec lutego br. Agora kupiła za 9,2 mln euro dalsze 40 proc. udziałów Eurozetu, stając się jego większościowym właścicielem. Było to możliwe dzięki prawomocnemu orzeczeniu sądowemu uchylającemu zakaz wydany dwa lata temu przez prezesa UOKiK.

Agora zapowiedziała, że przeprowadzi ponowną wycenę posiadanych wcześniej 40 proc. udziałów Eurozetu do ich wartości godziwej na dzień 27 lutego br., zgodnie z wymogami standardu rachunkowości MSSF 3. Ten pakiet kupiła na początku 2019 roku za 130 mln zł.  - Zysk z tytułu ponownej wyceny we wstępnej wysokości 45 304 tys. zł został dokonany w oparciu o wartość bilansową inwestycji w spółkę stowarzyszoną Eurozet na dzień 31 grudnia 2022 r. - zaznaczyła.

34,7 mln zł to najwyższy zysk netto Agory od lat. Od wybuchu epidemii na początku 2020 roku firma osiągnęła kwartalny zysk netto tylko raz - 24,12 mln zł w czwartym kwartale 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Agora dzięki przejęciu Eurozetu z 35 mln zł zysku. Duże wzrosty w reklamie i kinach

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vino
Reżim cały czas atakuje Agorę i inne niepodległe, wolne, narodowe media.
odpowiedź
User
macko jacko
Czekam na komentarze tych, co tak ochoczo zawsze wieszczą rychłe bankructwo Agory
odpowiedź
User
Zapomnij o emeryturze
To się śmieciówki bez praw pracowniczych ucieszą. Nie o taką Wyborczą nie walczyli.
odpowiedź