SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora z tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł, chce sprzedać drukarnię w Tychach

W całym 2020 roku Grupa Agora, korzystając z tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Z tego w IV kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty. Teraz liczy na przychód ze sprzedaży nieruchomości po zamkniętej drukarni w Tychach.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

W sprawozdaniu finansowym za trzeci kwartał Agora podawała, że firma i jej spółki zależne złożyły wnioski o dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w łącznej kwocie 13,9 mln zł, a od stycznia do września br. otrzymały 13,5 mln zł. Spółka Agora uzyskała 8,4 mln zł, a jej spółki zależne - 5,1 mln zł.

Jak poinformował portal Wirtualnemedia.pl zarząd Agory, w IV kwartale Grupa nie otrzymała już wsparcia finansowego.

- W IV kwartale nie dostaliśmy już wsparcia, de facto zwracaliśmy jakieś pozostałości - około 180 tys. złotych z tytułu korekty do tych wniosków. Nie mieliśmy w IV kwartale żadnych wpływów z tarcz pomocowych - poinformowała nas Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Grupy Agora.

- W sumie w całym 2020 roku otrzymaliśmy 13,5 mln zł dofinansowania z tarcz, dodatkowo otrzymaliśmy poniżej 700 tys. zł zwolnienia z ZUS i to była całkowita pomoc, jaką otrzymaliśmy z tytułu tarcz antykryzysowych. Może w 2021 roku, w zależności od dodatkowych programów pomocy będzie mógł jeszcze skorzystać Helios, albo nasza spółka Step Inside, ale to się okaże. Jeżeli chodzi o całą Grupę w 2020 roku, to było wszystko. Ta pomoc znalazła się w wynikach II i III kwartału - dodała.

Agora chce sprzedać nieruchomość po drukarni w Tychach

W lutym 2020 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował połączenie Agory z należącą do niej w 100 proc. spółką Agora-Poligrafia, która zarządzała m.in. dwoma drukarniami zamkniętymi w połowie ub.r.

Agora-Poligrafia zarządzała drukarniami w Tychach i Pile, które zamknięto, tłumacząc to „spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset” i zaznaczając, że swoje usługi skoncentruje na Warszawie.

Natomiast Agora w lutym br. podpisała przedwstępną umowę sprzedaży działki w Pile wraz z położoną na niej drukarnią. Nieruchomość wyceniono na ok. 14,5 mln zł.

Jak się dowiedzieliśmy, firma liczy także na sprzedaż nieruchomości w Tychach jeśli „uzyska rozsądną cenę” za ten obiekt.

- Będziemy na bieżąco analizowali nasze aktywa, będzie to zależało od tego, jak epidemia i jej wpływ na gospodarkę i na nas będzie się rozwijała. Jeżeli chodzi o zdarzenia jednorazowe od strony przychodowej – sprzedaliśmy drukarnię w Pile, co miało wpływ na cash flow – 14,5 mln zł zasiliło nasze wpływy gotówkowe. Pozbycie się tej nieruchomości nie zredukowało nam jednak kosztów. Nie wynajmowaliśmy tej powierzchni i przychody z wynajmu de facto pokrywały koszty utrzymania nieruchomości. Ta transakcja była neutralna. Jeśli chodzi o sprzedaż aktywów, to mamy jeszcze nieruchomość w Tychach (drukarnię) i będziemy się starali - w zależności od rozsądnej uzyskanej ceny – tę nieruchomość sprzedać – zapowiedziała Anna Kryńska-Godlewska.

Grupa Agora pod koniec 2020 roku zatrudniała 2777 osób na umowę o pracę, zatrudnienie etatowe zmniejszyło się jednak o 219 w porównaniu do 2019 roku. Firma zaoszczędziła 28,6 mln zł na wynagrodzeniach i świadczeniach na rzecz pracowników i stałych współpracowników.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 836,4 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 6 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty. W epidemii najmocniej ucierpiały kina Helios i zajmująca się outdoorem grupa AMS.

Dołącz do dyskusji: Agora z tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł, chce sprzedać drukarnię w Tychach

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pozdrow brata!
Jaki ten Michnik spryciarz. A i tak pluje na tych co mu te pieniadze daja. Co za kreatura zalosna. Nie dalbym ani pol obola.
odpowiedź
User
Parto
Reżim zły, reżim niedobry innych na puścimy żeby nawet za grosz się nie sprzedali ale sami a i owszem miliony weznuemy! Gonić dziadersów!
odpowiedź
User
zwolniony agorowiec
Ale jak to panie Michnik, przecież jeździ pan po całym świecie i wszędzie głosi, że w Polsce zamordyzm, rządzą nacjonalistyczni faszyści, że pisowska dyktatura, że chcą zniszczyć wolne media, że Jaruzel i Kiszczak to ludzie honoru, a wredny Kaczyński to dyktator - ale kasiorę od tej znienawidzonej faszystowskiej władzy to pan przytulił. W istocie dziwna to dyktatura, gdzie władza wspomaga finansowo media nieustannie plujące na nią. Niech się pan na starość opamięta i przestanie bredzić i szczuć na Polskę.
odpowiedź