SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda dziękuje o. Tadeuszowi Rydzykowi. „Wizjonerska aktywność, zasługi dla Kościoła i Polski”

- Wydaje się wprost nie do uwierzenia, że tyle dokonań może być efektem wizjonerskiej aktywności jednego człowieka. Jestem pod wrażeniem zasług Ojca Dyrektora dla Kościoła i Polski - stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 50-lecia ślubów zakonnych i kapłaństwa o. Tadeusza Rydzyka, założyciela m.in. Radia Maryja, „Naszego Dziennika” i Telewizji Trwam.

Andrzej DudaArticle

- Z okazji jubileuszu 50. rocznicy wieczystych ślubów zakonnych i święceń kapłańskich pragnę złożyć Ojcu serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Życzę wielu łask Bożych na obranej przez Ojca, obfitującej w tyle wspaniałych dzieł, drodze służby Kościołowi, Rodakom i Rzeczypospolitej - napisał Andrzej Duda.

- Trudno wyobrazić sobie polską rzeczywistość duchową i społeczną bez ogromnego wkładu wniesionego w ostatnich dziesięcioleciach przez Ojca Dyrektora - dodał.

Andrzej Duda o Radiu Maryja, „Naszym Dzienniku” i TV Trwam

Prezydent przypomniał, że pod koniec br. przypadnie 30. rocznica działania Radia Maryja.

- Rozgłośnia, założona i kierowana przez Ojca Dyrektora, szybko stała się najważniejszą, o największym zasięgu, katolicką stacją radiową w naszym kraju. Szczególna rola tej rozgłośni polega na tym, że pozwoliła ona w pełni wybrzmieć głosowi milionów Polaków wiernych tradycyjnym wartościom, a jednocześnie połączyła w kręgu modlitwy i otoczyła troską osoby samotne, często marginalizowane, dając im poczucie podmiotowości i zakorzenienia w polskiej wspólnocie - opisał.

- Równie doniosłe znaczenie mają zainicjowane przez Ojca kolejne przedsięwzięcia medialne: gazeta „Nasz Dziennik” oraz Telewizja Trwam, która prężnie rozwinęła się pod Ojca kierownictwem - dodał.

- Wartościowy wpływ na polskie życie wywiera także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której zawdzięczamy pomnażanie profesjonalnych kwalifikacji i formowanie patriotycznych postaw wśród młodych pokoleń Polaków. Wreszcie, ten nowoczesny program ewangelizacji poszerzony został o produkcję filmową, zainaugurowaną obrazem kinowym „Zerwany kłos” o bł. Karolinie Kózkównie - wyliczył prezydent.

Ponadto pogratulował o. Tadeuszowi Rydzykowi „pięknego dzieła, jakim jest toruńskie sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II”.

- To świątynia, która zajmuje szczególne miejsce na duchowej mapie Polski, a także w przestrzeni polskiej pamięci – ważną część jej symboliki stanowią tablice ku czci licznych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Uważam to za bardzo istotne dla obrony prawdy o naszej historii i dobrego imienia Polski i Polaków w oczach świata - ocenił.

„Jestem pod wrażeniem zasług Ojca Dyrektora dla Kościoła i Polski”

- Wydaje się wprost nie do uwierzenia, że tyle dokonań może być efektem wizjonerskiej aktywności jednego człowieka. Jestem pod wrażeniem zasług Ojca Dyrektora dla Kościoła i Polski - podkreślił Andrzej Duda.

- Bo chociaż wszystkie te dzieła stworzone zostały staraniem wielu osób i środowisk, to nie powstałyby one, gdyby nie inspirujące idee, wytężona praca organizacyjna i osobisty charyzmat Ojca Dyrektora, łączący ludzkie wysiłki - zaznaczył.

- Serdecznie dziękując za wszystkie dary Ojca posługi, raz jeszcze gratuluję pięknego jubileuszu. Życzę nieustającej opieki Matki Bożej, dużo zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności. Jestem przekonany, że dzięki niewyczerpanej energii Ojca Dyrektora wielkie toruńskie dzieło będzie się nadal rozwijać. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia - stwierdził prezydent.

List podczas uroczystości w Toruniu z okazji jubileuszu o. Tadeusza Rydzyka został odczytany przez Grażynę Ignaczak-Bandych, szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent i premierzy świętują z Radiem Maryja

Od 2015 roku przedstawiciele prezydenta i rządu są obecni co roku w grudniu na kolejnych rocznicach uruchomienia Radia Maryja oraz latem podczas mszy wieńczących pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

- Audycje Radia Maryja, programy Telewizji Trwam i publikacje „Naszego Dziennika” łączą rodaków w kraju i Polonię za granicą - stwierdził Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników pielgrzymki w lipcu 2017 roku. - Nie byłoby tej i innych pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, gdyby nie Wasz przewodnik, Ojciec Tadeusz. Jego posługa, jego dzieło zasługuje na wyrazy szacunku i wdzięczności - oceniła ówczesna premier Beata Szydło.

- Radio Maryja buduje poczucie odpowiedzialności rodaków za sprawy ojczyzny i skutecznie zachęca obywateli do zaangażowania się w życie publiczne Polski. W państwa działalności doskonale widoczna jest postawa głębokiego szacunku dla bliźnich. Jej wyraziste i piękne świadectwa dostrzegam w docenianiu i promowaniu oddolnych inicjatyw, poodejmowanych przez różne organizacje i środowiska społeczne, w tym nawet tworzone przez dzieci, jak również w konsekwentnym otwieraniu przestrzeni medialnej dla publiczności - wyliczył Andrzej Duda w liście z okazji 26-lecia Radia Maryja.

W lipcu 2019 roku list od prezydenta do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja odczytał minister z jego kancelarii Paweł Mucha. Natomiast o. Tadeusz Rydzyk skrytykował Telewizję Polską za emisję filmów, które jego zdaniem prezentują złe wzorce rodzinne.

Według danych Radio Track od marca do maja br. Radio Maryja miało 1,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,5 proc. rok wcześniej.

Telewizja Trwam w ub.r. miała 0,55 proc. udziału w rynku oglądalności, o 0,17 pkt. proc. więcej niż w 2019 roku. W 2019 roku przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Z kolei spółka Spes wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie” osiągnęła wzrost przychodów o 6,3 proc. do 19,35 mln zł, a jej strata netto zmalała z 3,12 do 1,13 mln zł.

W kwietniu br. portal OKO.Press opublikował własne wyliczenia, z których wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały w różnej formie ponad 325 mln zł publicznych pieniędzy.

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda dziękuje o. Tadeuszowi Rydzykowi. „Wizjonerska aktywność, zasługi dla Kościoła i Polski”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
perfumeria
Pan Andrzej i Pan Tadeusz - niezłomni... Obaj tworzą "dzieła", które będą opisywane na kartach historii. Ani historii, ani Boga się nie boją.
odpowiedź
User
Merida
KOMEDIA! Pluciom obywatelom w twarz ciąg dalszy. Polityka zagraniczna zdechła. Ochrona zdrowia zdechła. Bezpieczeństwo obywatelki (vide policjanci którzy pałują) zdechło. 70 milionów sasin ukradł. Poprzedni minister zdrowia nakradł się na maseczkach i na innych sprzęcie medycznym. Polska zmieniła się w państwo kartonu. Podziekowania dla rydzyka to ukorowanie tego śmietnika jakim się stał nasz kraj. Można by polakom narobić na głowe a oni by jeszcze ze smakiem to zjedli.
odpowiedź
User
Mordo Siuris
Andrzej Duda - i już jest śmiesznie. 😅
odpowiedź