SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple Pay wejdzie do Polski w 2018 roku, wśród partnerów Alior Bank, BZ WBK i mBank. „Szybko zyska popularność”

Koncern Apple prowadzi rozmowy z polskimi bankami dotyczące wprowadzenia na naszym rynku systemu płatności zbliżeniowych Apple Pay. Wśród uczestników negocjacji mają być Alior Bank, BZ WBK i mBank. - Właściciele produktów firmy Apple są szczególnie otwarci na nowości technologiczne. W mediach specjalizujących się w tematyce związanej z Apple od dłuższego czasu debiut nowego systemu w Polsce jest wyczekiwany z niecierpliwością - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Jacek Uryniuk, redaktor naczelny serwisu Cashless.

Według informacji podanych przez serwis Cashless na podstawie własnych źródeł koncern Apple w grudniu br. złożył największym polskim bankom propozycje wdrożenia systemu płatności zbliżeniowych Apple Pay.

Część banków zrezygnowała ze współpracy z Apple, przy stole negocjacji pozostało 5, wśród których są m.in. Alior Bank, BZ WBK i mBank. W skutecznym wdrożeniu płatności zbliżeniowych ma współpracować jedna z dwóch największych organizacji płatniczych w Polsce, nie wiadomo jednak dokładnie o którą z nich chodzi. W założeniach Apple Pay ma wystartować na polskim rynku w II kwartale 2018 r.

Ani Apple, ani też banki biorące udział w rozmowach nie chcą zdradzać szczegółów negocjacji zasłaniając się tajemnicą handlową. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Jacek Uryniuk, redaktor naczelny Cashless nie ma wątpliwości, że wprowadzenie Apple Pay będzie korzystne dla polskiego rynku transakcji bezgotówkowych.

- Płatności zbliżeniowe w Polsce są już rozwinięte dość dobrze - przypomina Jacek Uryniuk. - Z najnowszych danych NBP wynika, że prawie 70 proc. transakcji w sklepach stacjonarnych odbywa się już bez wkładania karty do terminala. Polacy szybko zaaprobowali tę nowość i są w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania technologii zbliżeniowej.

Według naczelnego Cashless wejście Apple Pay do Polski może przyczynić się do popularyzacji płatności mobilnych.

- Choć telefony marki iPhone nie są u nas bardzo popularne - korzysta z nich mniej niż 10 proc. użytkowników smartfonów, to mówi się że właściciele produktów firmy Apple są szczególnie otwarci na nowości technologiczne - podkreśla Uryniuk. - W mediach specjalizujących się w tematyce związanej z firmą Apple od dłuższego czasu debiut Apple Pay w Polsce jest wyczekiwany z niecierpliwością. Może to świadczyć o tym, że po wdrożeniu tej usługi szybko zyska ona popularność nad Wisłą. Obecnie w Polsce są już dostępne zbliżeniowe płatności mobilne HCE (w aplikacjach bankowych) i Android Pay w aplikacji firmy Google. Z raportu Cashless za III kw. bieżącego roku wynika, że z obu rozwiązań korzysta już ponad 600 tys. Polaków. Oba instrumenty nie są jednak dostępne dla użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym iOS - zaznacza Uryniuk.

Apple Pay to platforma mobilnych płatności zbliżeniowych wprowadzona przez Apple jesienią 2014 roku. Pozwala ona na dokonywanie bezgotówkowych transakcji przy wykorzystaniu smartfona iPhone (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Apple Pay wejdzie do Polski w 2018 roku, wśród partnerów Alior Bank, BZ WBK i mBank. „Szybko zyska popularność”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
...
Niby taki nowoczesny a płatności brak... Typowo dla snobow
odpowiedź
User
D2D2
Niby taki nowoczesny a płatności brak... Typowo dla snobow


Posiadanie komórki Apple to snobimz? Widzę że kolega żyje jeszcze w wczesnych latach 90. Pewnie dla Ciebie wylot do Rzymu czy Paryża za kilkadziesiąt złotych to szczyt luksusu? A jak ktoś kupił mieszkanie to pewnie za kradzione?:) Ograniczenie level Janusz.
odpowiedź
User
Pawel
D2D2, komentarz w punkt.
odpowiedź