SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple przedstawia iOS 9 z lepszą Siri, wyszukiwarką, aplikacjami Notes, Maps i News

Na jesień br. koncern Apple zapowiada wprowadzenie mobilnego systemu operacyjnego iOS 9. Największe zmiany w porównaniu z poprzednią wersją dotyczą usprawnień w interakcji użytkownika z systemem oraz pojawieniem się nowych programów.

Article

Możliwości systemu iOS 9 przeznaczonego smartfonów iPhone oraz tabletów iPad Apple przedstawił na przeznaczonej dla deweloperów konferencji WWDC 2015.

Jedną z nowych propozycji zaimplementowanych w iOS 9 są zmienione aplikacje Maps oraz Notes. W pierwszym z tych programów dodano między innymi funkcję o nazwie Transit, dzięki której możliwe będzie zaplanowanie podróży w konkretnej lokalizacji za pomocą środków miejskiej komunikacji. Z kolei Notes zaoferuje nowe możliwości dodawania notatek oraz zaplanowania spotkań i innych wydarzeń niezbędnych do pracy.

Zupełnie nowa jest aplikacja News dająca użytkownikom dostęp do wielu informacji z sieci. Według Apple News pozwala na swobodne personalizowanie informacji, a także zaznaczanie i pozostawianie do późniejszego przejrzenia napotkanych w aplikacji treści.

- Nowa aplikacja dostarczy odbiorcom bogaty zbiór materiałów dotyczących różnych dziedzin naszego życia - zapewnia Eddy Cue, wiceprezes Apple do spraw internetu. - Obecnie na liście partnerów News jest blisko dwudziestu wydawców reprezentujących ponad 50 znanych na całym świecie tytułów. Są wśród nich ESPN, The New York Times, Hearst, Time, CNN czy Bloomberg.

Apple zapewnia, że jedną z największych zalet aplikacji News będzie opcja o nazwie For You. Dzięki niej użytkownicy uzyskają szybki dostęp do informacji dobranych specjalnie dla nich na podstawie prywatnych preferencji oraz przeglądanych wcześniej treści.

Kolejną nowością, na którą podczas konferencji zwróciło Apple to ulepszona wersja asystenta głosowego Siri. Według producenta nadchodząca Siri będzie o 40 proc. szybsza i o 40 proc. bardziej dokładna niż wcześniejsze wersje tego oprogramowania. Siri będzie między innymi potrafiła odnaleźć zdjęcie lub plik wideo w galerii użytkownika, a także wyszukać niedokończony artykuł w internecie.

W iOS 9 usprawniony zostanie także system podpowiedzi i wyszukiwania. Zgodnie z zapowiedziami Apple iPhone wyposażony w iOS 9 sam będzie sugerował godzinę wyjścia na spotkanie zapisane wcześniej w kalendarzu, z kolei platforma Search pozwoli na szybkie wyszukiwanie takich informacji jak terminarze rozgrywek sportowych, filmów w serwisie Netflix czy danych pochodzących z aplikacji w telefonie. iPhone ma także sugerować skorzystanie przez użytkownika z tych aplikacji, które zwykle włączał on o określonej porze.

Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 9 Apple zapowiedział nowości dotyczące korzystania z tabletów tej firmy. Do dyspozycji użytkowników mają być między innymi funkcje dotyczące multitaskingu. Pojawi się opcja umożliwiająca otwarcie obok siebie dwóch aplikacji jednocześnie i symultaniczne korzystanie z nich bez konieczności chowania i wywoływania poszczególnych okien. Możliwe będzie również dowolne zmienianie wielkości okien.

Opcja picture-in-picture będzie pozwalała użytkownikom na odtwarzanie treści wideo i pozostawienie ich na ekranie przy jednoczesnej pracy z inną aplikacją.

Apple twierdzi, że iOS 9 wydłuży także o godzinę czas pracy iPhone’a na jednej baterii, dzięki zastosowaniu nowego API o nazwie Metal. Usprawnienia dotyczą także zabezpieczeń na platformie iCloud, w której jako standard zostanie wprowadzona dwuetapowa weryfikacja danych użytkownika.

Na konferencji WWDC 2015 Apple dostarczył także nowych danych dotyczących platformy płatności mobilnych Apple Pay. Według zapowiedzi od lipca br. system będzie dostępny nie tylko, jak dotąd, dla mieszkańców USA, ale także dla użytkowników w Wielkiej Brytanii. Na początku, przy współpracy z ośmioma brytyjskimi bankami usługi Apple Pay będą funkcjonować w 250 tys. sklepów i punktach usługowych  w Wielkiej Brytanii. Wśród nich znajdą się między innymi Boots UK, BP, Costa Coffee, Dune, JD Sports, KFC UK & Ireland, Liberty, LIDL, Marks & Spencer (M&S), McDonald’s UK, Nando’s, New Look, Post Office, Pret A Manger, SPAR, Starbucks, SUBWAY, Wagamama i Waitrose. Możliwe będzie także dokonywanie płatności Apple Pay w środkach komunikacji miejskiej na terenie Londynu, a w przyszłości także innych brytyjskich miast.

Dołącz do dyskusji: Apple przedstawia iOS 9 z lepszą Siri, wyszukiwarką, aplikacjami Notes, Maps i News

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl