SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bauer ma problem z Interia.pl

Bauer poprzez Broker FM nie będzie przenosił prawa głosu na akcje Interii.pl.

Przyjęta przez BRE Bank i Broker FM konstrukcja umowy blokady nie przenosi prawa głosu z zablokowanych akcji portalu Interia.pl na rzecz BRE Banku, co oznacza, że niemiecki koncern Bauer Media nie będzie mógł wykonywać prawa głosu ze wszystkich posiadanych akcji Interii.pl do czasu wykonania obowiązków określonych w ofercie, orzekły dwie opinie prawne.

"Zgodnie z dwiema opiniami prawnymi przyjęta przez BRE Bank i RMF FM, konstrukcja umowy blokady nie przenosi prawa głosu z zablokowanych akcji na rzecz BRE Bank" - napisano w komunikacie.

Obydwie opinie prawnicze wskazują, że zgodnie z przepisami nie jest możliwe rozszczepienie praw z akcji spółki publicznej, tj. Interii.

"W związku, z czym ustanowienie takiego prawa użycia na rzecz BRE Bank należałoby zgodnie z opiniami prawnymi uznać sprzeczne z przepisami prawa a więc nieważne na podstawie art. 58 kodeksu cywilnego" - czytamy w komunikacie.

Ponadto doradcy prawni zwrócili uwagę, iż zawarcie 15 lutego umowy blokady mogło zostać dokonane w celu obejścia ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych.

"Wnioski przedstawione w obu posiadanych przez spółkę opiniach prawnych wskazują, iż [...] po upływie trzech miesięcy od uzyskania przez Bauer Media Invest GmbH z siedzibą w Hamburgu, Niemcy, statusu podmiotu dominującego w stosunku do RMF FM i BROKER FM, spółki te nie będą mogły wykonywać praw głosu ze wszystkich posiadanych akcji Interia.pl do czasu wykonania obowiązków określonych w art. 73 ust 2 Ustawy o ofercie" - napisano w komunikacie.

Jednocześnie zarząd Interii.pl poinformował, że wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego w celu uzyskania oficjalnego stanowiska tej instytucji w przedmiotowej sprawie.

W wyniku wezwania na akcje właściciela Radia RFM FM, spółki Broker FM, koncern Bauer Media stał się - obejmując akcje dające prawo do 90,6% głosów na WZ Brokera - podmiotem dominującym wobec tej spółki. Z kolei Broker posiada 27,85% kapitału zakładowego Interia.pl, dających prawo do 40,92% głosów na walnym zgromadzeniu.

Jednak spółka zależna Brokera FM - czyli Radio Muzyka Fakty Sp. z o.o. ustanowiła blokadę na 380.000 akcji imiennych, uprzywilejowanych spółki Interia.pl i ustanowieniu na tych akcjach, na rzecz BRE Banku, prawa użycia (obejmującego także prawo głosu). W ten sposób Broker ma jedynie prawo do 32,98% w ogólnej liczbie głosów w spółce Interia.pl.

Przekroczenie 33% głosów na WZ spółki zobowiązuje do ogłoszenia wezwania na jej akcje. Dzięki ustanowieniu na części akcji Interii prawa użycia na rzecz BRE Banku Bauer nie przekroczył 33% głosów na WZ Interii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bauer ma problem z Interia.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl