SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bauer zadba o pozycję lidera

RMF FM liczy, że dzięki Bauerowi będzie miał więcej pieniędzy na promocję i inwestycje. Marzy mu się wyjście za granicę i akwizycje.

Niespełna miesiąc temu rynek zelektryzowała informacja o umowie przejęcia Brokera FM, właściciela krakowskiego radia RMF FM, przez niemiecki Bauer Media In-vest. Po co RMF FM inwestor w postaci grupy Bauer, największego wydawcy magazynów kolorowych w naszym kraju?

—  Trzyletnią strategię opracujemy w połowie przyszłego roku. Mam jednak nadzieję, że otrzymamy od Bauera wsparcie kapitałowe. Niemiecki wydawca ma strategię inwestowania w podmioty, które są numerem jeden na rynku. Dlatego będzie chciał, byśmy pozostali największą komercyjną stacją radiową — mówi dla "Pulsu Biznesu" Marek Dworak, wiceprezes Brokera.

To może oznaczać, że RMF FM zwiększy pieniądze na promocję. Może więc znów rozgorzeć wojna promocyjna, wyciszona niedawno przez wykrwawione walką stacje, a jeżeli Broker przestanie być spółką giełdową, nie będzie musiał przykładać tak dużej wagi do dobrego zaprezentowania wyników inwestorom, jak obecnie – czytamy w “PB”.

Jednak nakłady na promocję to tylko drobna część planów, które Marek Dworak chciałby przedstawić nowym właścicielom.

— Do tej pory musieliśmy posiłkować się kredytem lub emisją akcji, teraz mamy możliwość uzyskania finansowania z niemieckiej grupy wydawniczej, w której nie brakuje pieniędzy na dobre pomysły. To komfortowa sytuacja — podkreśla dla "PB" Marek Dworak.

Dobre pomysły to akwizycje i inwestycje za granicą. Na pierwszy ogień może pójść spółka Multimedia, nadawca radia RMF Maxxx, w której Broker już od jakiegoś czasu chce kupić udziały.

— Jest szansa na fuzję z Multimediami w drugiej połowie przyszłego roku — twierdzi Marek Dworak.

Właściciel RMF FM chce też wrócić do rozmów o przejęciu Radia PiN. Może pomyśli też o stacjach radiowych Agory, o których przejęciu Marek Dworak wspominał kilkakrotnie.

—  Agora powinna wycofać się z projektu radiowego, a my jesteśmy od dawna nim zainteresowani — zaznacza wiceprezes Broker FM.

Jednak akwizycje w kraju to nie wszystko. Właściciel RMF FM zaczął inwestować na Ukrainie, ale projekt utknął. Teraz może dostać pieniądze na dalsze inwestycje.

— Bauer jest międzynarodowym koncernem, który nie jest obecny na Ukrainie. Jeżeli w perspektywie 1-1,5 roku mariaż radia i magazynów okaże się dobrą decyzją, będzie to wyznacznikiem dla innych krajów. Może to być na przykład Ukraina — wyjaśnia Marek Dworak.

Bezpośredniej synergii między Bauerem a RMF FM trudno szukać. Obie firmy działają w zupełnie różnych segmentach rynku medialnego.

— Zakładam, że jest szansa na synergie promocyjne. Programowych nie ma. Na pewno nigdy te firmy nie połączą się w jedną, a siedziba RMF FM pozostanie w Krakowie — uważa Marek Dworak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bauer zadba o pozycję lidera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl