SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biskup oskarżony przez byłego kleryka o molestowanie pozywa wydawcę „Newsweeka”

Do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew biskupa świdnickiego Marka Mendyka przeciwko Ringier Axel Springer Polska wydawcy portalu newsweek.pl. Duchowny żąda publikacji przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny za naruszenie dóbr osobistych w tekście o molestowaniu zamieszczonym na portalu Newsweek.pl.

Bp Marek Mendyk, fot. screen z youtube / wakcji24.pl Article

Tekst pt. "Biskup oskarżony o molestowanie chce 'wyjaśnienia sprawy'. 'To ruch wyprzedzający. Uruchomienie procedury może mu pomóc'" ukazał się w internetowym wydaniu "Newsweeka" 14 sierpnia.

26 września do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych, który w imieniu bp. Marka Mendyka złożyli jego pełnomocnicy.

Bp Marek Mendyk chce od RASP usunięcia tekstu i 100 tys. zł na cel społeczny

"Oświadczamy, że w przedmiotowym materiale zawarto bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia dotyczące ks. biskupa Marka Mendyka. Przedstawione w materiale informacje dotyczące rzekomego popełnienia przestępstwa wykorzystania małoletniego (...) nie mają żadnego poparcia w rzeczywistym stanie faktycznym. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu bezpodstawnego naruszenia dobrego imienia czci oraz godności(...)" - oświadczyli pełnomocnicy.

Biskup domaga się publikacji przeprosin takiej treści w serwisie newsweek.pl. Chce też usunięcia materiału z serwisu, 100 tys. zł na cel społecznych i pokrycia kosztów sądowych przez Ringier Axel Springer Polska.

Kierownik komunikacji zewnętrznej RASP Agnieszka Skrzypek-Makowska w imieniu firmy odmówiła PAP komentarza w tej sprawie tłumacząc, że firma nie komentuje spraw sądowych, w których jest stroną.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W sierpniu biskup świdnicki Marek Mendyk zwrócił się do Metropolity Wrocławskiego o podjęcie działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy dot. oskarżeń go o molestowanie. Było to pokłosie wywiadu udzielonego tygodnikowi "Newsweek" przez b. kleryka Andrzeja Pogorzelskiego.

Były kleryk oskarża bp. Mendyka o molestowanie

W wywiadzie powiedział on, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka (dziś biskupa świdnickiego).

W wydanym wówczas oświadczeniu bp. Mendyk oświadczył "z całą stanowczością, że (…) zarzut molestowania jest nieprawdą”. „Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał biskup w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.

W specjalnym komunikacie poinformował też, że "w związku z kierowanym wobec mnie publicznym oskarżeniem, zwróciłem się dziś do Metropolity Wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce". Duchowny zadeklarował też gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

Artykuł na portalu Newsweek.pl ukazał się po publikacji tych oświadczeń.

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej urosły wpływy firmy z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: Biskup oskarżony przez byłego kleryka o molestowanie pozywa wydawcę „Newsweeka”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wigas
Skoro nie molestował, to na obroni się przed sądem.
6 0
odpowiedź
User
Lolek
Kłamstwa TVN, Newsweeka, wyborczej dot. spraw Kościoła to nieustanna nagonka. Sąd powinien już dawno się nimi zająć!
9 1
odpowiedź
User
. Nesti
Brawoooo biskupie zadac zadośćuczynienia 5. 000. 000 zł. Skońc, a sie klamstwa i nagonka.
7 0
odpowiedź