SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBA w TVP na wniosek Kukiz’15? Tak sugeruje Paweł Kukiz

Przewodniczący Kukiz’15 skierował do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapytanie w sprawie analizy dokumentów finansowych TVP. Paweł Kukiz chce poznać szczegóły zaproszenia funkcjonariuszy CBA przez Jacka Kurskiego, sugerując jednocześnie, że zajęli się oni sprawą na prośbę jego klubu.

Jacek Kurski, prezes TVP - fot. akpaArticle

W zeszłym tygodniu portal Wirtualnemedia.pl poinformował, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi analizę dokumentów finansowych Telewizji Polskiej w zakresie zakupu specjalistycznego sprzętu.

Według informacji PAP, CBA analizuje zamówienia publiczne Telewizji Polskiej z ostatnich pięciu lat. Od stycznia 2017 r. analizowane są wybrane decyzje TVP m.in. dotyczące zakupu sprzętu do archiwizacji cyfrowej, ale też inne zamówienia. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzają zgodność z przepisami procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych.

Rzecznik CBA przekazał nam, że analiza jest pierwszym krokiem do podjęcia decyzji, czy wszcząć kontrolę w danym przedsiębiorstwie, przeprowadzić śledztwo, czy też ogłosić, że nie ma żadnych nieprawidłowości.

Po publikacji Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski przekazał portalowi wPolityce.pl, że dokumenty TVP są analizowane przez CBA na jego zlecenie. - To ja zaprosiłem Biuro do przeprowadzenia kontroli w spółce. Odsłaniamy sprawy dotyczące przeszłości, wyjaśniamy zjawiska patologiczne. Sami również zdołaliśmy osiągnąć duże oszczędności w obszarze zakupu technologii. Chcemy, by również Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło, czy nie doszło do naruszenia prawa, do zjawisk korupcyjnych - powiedział Kurski.

Prezes Kurski zaznacza, iż przeprowadzana przez funkcjonariuszy analiza dokumentów skupia się na działalności poprzednich zarządów. - Mamy podejrzenie, że specyfikacje zamówień sporządzano w taki sposób, by ograniczyć liczbę oferentów do faktycznie dwóch, jednej firm, które później uzależniały telewizję od swojego serwisu, części zamiennych, rozwoju projektów - informuje Jacek Kurski.

Jednak wczoraj poseł Paweł Kukiz zasugerował, że CBA prowadzi analizę dokumentów finansowych TVP na prośbę sejmowego klubu Kukiz’15, któremu przewodniczy.

- Parę dni temu - po ogłoszeniu przeze mnie, iż już w styczniu poprosiliśmy CBA o „przegląd” sytuacji w TVP - pan prezes Jacek Kurski poinformował dziennikarzy, że CBA zjawiła się w telewizji... na jego prośbę. W związku z tym zwróciłem się z zapytaniem do Szefa CBA, pana Ernesta Bejdy. Treść w załączniku. O odpowiedzi oczywiście Was poinformuję - napisał na Facebooku Kukiz. Poseł opublikował także dokument, w którym pyta szefa CBA o szczegóły zaproszenia przez Jacka Kurskiego funkcjonariuszy Biura do spółki.

Telewizja Polska nie zajęła jak dotąd stanowiska w tej sprawie.

Dołącz do dyskusji: CBA w TVP na wniosek Kukiz’15? Tak sugeruje Paweł Kukiz

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jennifer Lopez
Nie że czepiam się treści tego pisma, ale po 3 zazwyczaj jest 4 nie 5.
odpowiedź
User
górol
to jest odniesienie do góralskiego zagrożenia lawinowego. 5 stopień zagrożenia - to lawiny zapier..ją pod górę
odpowiedź
User
siemanero
podobno to kuzyn prezesa rozkręcił aferę, bo poczuł się pokrzywdzony jak się dowidział ile TVP płaci innym doradcą. Siemanero
odpowiedź